e hënë 6 dhjetor 2021
e hënë 6 dhjetor 2021

 

Rezultati zyrtar i zgjedhjeve në Bjellorusi nxjerr presidentin aktual Alexander Lukashenko, në fuqi qysh prej vitit 1994,  superfitues me me shumë se 75% të votave, por manifestimet e shumta, protestat në Minsk, reaksionet e forta represive të policisë dhe reaksionet e vëzhguesve e të ndërkombëtarëve, dëshmojnë se zgjedhjet kanë qënë të manipuluara .

Të dhënat zyrtare e nxjerrin sfidanten kryesore, kandidaten filoeuropiane Svetlana Tikhanovskaya, me vetëm 10% të votave e cila, pasi akuzoi qeverinë për manipulim të zgjedhjeve, në mes të protestave ia mbathi në Lutuani për t’i treguar botës se jeta e saj mund të ishte në rrezik në Minsk.

Bjellorusia është një vend në lindje të Europës e kufizuar si me BE-në (Poloninë, Lituaninë dhe Letoninë), ashtu edhe me Rusinë dhe Ukrahinën, me një popullsi bilingue (bjelloruso e rusofone – gjuhë shumë të ngjashme me njëra-tjetrën) prej afro 10 milionë banorësh, në të cilën gjendet një komponente e fortë demografike me etni ruse, ndërsa vendi është i orientuar historikisht drejt Moskës. Vitet e fundit janë bërë përpjekje për ta demokratizuar Bjellorusinë dhe për ta afruar atë me BE-në dhe Perëndimin. Përpjekje të tilla kanë hasur në rezistencën e regjimit të Minskut i cili, i mbështetur fuqimisht nga Moska, mëton se përpjekjet europiane për “demokratizimin dhe europianizimin” e vendit nuk janë gjë tjetër veçse përpjekje revanshiste polake dhe gjermane për të përfshirë Bjellorusinë në sferën e tyre të influencës dhe për ta orientuar vendin kundër Moskës.

Kandidatja e preferuar e europianëve Svetlana Tikhanovskaya, një ish mësuese e anglishtes dhe tashmë përkthyese, u kandidua nga bashkëshorti i saj, një blogger e youtuber  i njohur në vend si një ndër opozitarët më të ashpër të Lukashenkos. Një treshe grash u bë në këto zgjedhje rivalizuesja e Lukashenkos; përveç Tikhanovskayas, edhe  Veronika Tsepkalo, gruaja e një sipërmarrësi që e la vendin nga frika e arrestimit dhe Kolesnikova, koordinatore e fushatë zgjedhore të bankierit  Viktor Babaryko i cili, sipas sondazheve, kishte arritur të formonte një konsensus të mirë në vend. Rasti i parë në Europë e mbase edhe në botë,  ku burrat përdorin gratë si mburojë në zgjedhjet elektorale!!!

Çudia e këtyre zgjedhjeve në Bjellorusi qëndron në faktin se kandidatja më filoeuropiane, Tikhanovskaya nuk paraqiti asnjë program politik, por menjëherë deklaroi se qëllimi i saj ishte të bënte një amnisti politike dhe të organizonte zgjedhje të lira brenda gjashtë muajve!!! Edhe kjo është një çudi tjetër e zgjedhjeve bjelloruse!!!

Prova gjenerale se si do të mund të përfundonte vendi nën drejtimin e grave shtëpiake, por “demokrate” u bë në janar të këtij viti, kur Rusia ndërpreu qëllimisht marrëveshjet e favorshme për furnizime energjitike ndaj Bjellorusisë. Më vonë, ndodhi epidemia e Covid-19, e tallur dhe e stërtallur nga Lukashenko publikisht, si një manovër e forcave të caktuara në Perëndim (SHBA) për t’u hequr sovranitet vendeve të ndryshme të botës. Bjellorusia ka deklaruar vetëm 600 të vdekur nga Koronavirusi.

Zgjedhjet e 9 Gushtit nuk  u ndoqën nga OSCE, ngaqë observatorët e kësaj organizate nuk u ftuan nga qeveria bjelloruse. Sipas komisionit zgjedhor, 41,7 % e votave janë shprehur që pesë ditë më parë se ditës së zgjedhjeve, një mekanizëm i adoptuar edhe nga vende europiane në kushte të caktuar. Observatorë të ndryshëm perëndimorë apo properëndimorë deponojnë për manipulim të votave, por ky version është hedhur poshtë nga Lukashenko.

SHBA dhe BE nuk i kanë njohur zgjedhjet dhe u kanë bërë thirrje autoriteteve të  Minskut të jënë objektivë në numërimin e votive dhe sidomos të ndalin dhunën e policisë mbi protestuesët. Ata e kanë përcaktuar Lukashenkon si “diktatori i fundit”në Europë, por ky i fundit i komenton sulmet kundër tij si tentativa të Perëndimit për t’ë shtënë në dorë Bjellorusinë dhe për të forcuar kështu zinxhirin rreth Rusisë së Putinit.

Rusia dhe Kina i kanë dërguar mesazhe urimi Lukashenkos, për rizgjedhjen e tij si President i vendit, ndërsa ky i fundit i ka shprehur falenderimet më të mira popullit bjellorus për rinovimin e besimit në udhëheqjen e tij. Priten akte të tjerë të këtij teatri absurd.

Më shumë

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

SHBA rihap kufijtë me Europën

Shtetet e Bashkuara kanë rihapur kufijtë për udhëtarët ndërkombëtarë të vaksinuar, duke i dhënë fund ndalimit 20-mujor të udhëtimit, në të njëjtin moment që Europa po lufton me një rritje të rasteve të Covid-19, duke e çuar kontinentin e vjetër sërish në epiqendrën e pandemisë.   Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga 33 vende, duke […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara