e martë 26 janar 2021
e martë 26 janar 2021

 

 

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell, ka treguar gjatë një interviste për mediat serbe se mes Kosovës dhe Serbisë ka pasur një tentativë për të shkëmbyer territore.

 

Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, Borrell u shpreh se shkëmbimi i territoreve ka qenë një ide e propozuar disa muaj më parë, por tani nuk është më një mundësi.

 

“Disa muaj më parë kishte një propozim për të shkëmbyer territore. Por kjo nuk është më një mundësi”, tha Borrell, duke shtuar se ka vende të BE-së që kundërshtojnë një marrëveshje të tillë.

 

Nga ana tjetër ai foli për dialogun mes dy vendeve, duke shtuar se tani gjërat po shkojnë mirë dhe mund të arrihet një marrëveshje e pranueshme për të dyja vendet.

 

Borrel shton se e ardhmja e Ballkanit qëndron në BE, pavarësisht nga përpjekjet e Kinës dhe Rusisë, si dhe të Shteteve të Bashkuara, për ta ushtruar ndikimin e tyre dhe për të qenë aktorë të rëndësishëm.

 

Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë ka qenë një teme që ka dominuar debatin politik më shumë muaj me radhë, ku palët kanë akuzuar njëra-tjetrën dhe kanë folur dhe për marrëveshje sekrete.

 

Por pakti i firmosur në Shtëpinë e Bardhë në fillim të shtatorit, sipas analistëve ndaloi dhe idenë për një korrigjim të hartës në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë./tvklan.al

 

Më shumë

Arrestohet kryetari i Komunës së Ulqinit dhe zyrtarë të tjerë

Policia në Mal të Zi arrestoi kryetarin e Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiç, dhe katër zyrtarë të tjerë lokalë.   Policia nuk ka njoftuar ende zyrtarisht në lidhje me këtë rast, por zëvendëskryeministri Dritan Abazoviç e konfirmoi informacionin në llogarinë e tij në Twitter.   “Kryetari i Ulqinit dhe degës lokale të Partisë Demokratike […]

Vazhdon debati për regjistrimin e popullsisë në Maqedoninë e Veriut

Projektligji për regjistrimin e popullsisë, familjeve dhe apartamenteve në Republikën e Maqedonisë së Veriut 2021, pas një procedure të shkurtuar, dje ishte në fokusin e partive. Deputetët filluan debatin për këtë projektligj dhe debati do të vazhdojë sot në mesditë, kur është caktuar vazhdimi i seancës së 29-të.   Ky projektligj u shpjegua nga […]

Turqia fton Greqinë për bisedime në Tiranë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka ftuar Greqinë për mbledhjen e parë të bisedimeve hulumtuese brenda muajit janar, për të zgjidhur mosmarrëveshjet që kanë të dyja vendet.   Çavuşoğlu sot në Ankara zhvilloi një konferencë të përbashkët për media pas takimit me homologun e tij nga Republika Turke e Qipros Veriore (TRNC), […]

Mali i Zi rikthen lëvizjen e lirë, s’ka masa shtesë në kufi

Testi i koronavirusit nuk do të jetë më i detyrueshëm për të hyrë në Mal të Zi.   Ministrja e Shëndetësisë e këtij vendi, Jellena Boroviniç Bojoviç, tha se testi nuk do të jetë i nevojshëm as për shtetasit malazezë, as për të huajt.   Boroviniç Bojoviç tha se do të hiqet edhe ndalesa […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara