e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.

 

Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një jave në këtë qytet, por ndryshe nga vitet e kaluara të dielën u pa një rënie drastike e vizitorëve dhe të pranishmëve në terminalin e ri të autobusëve të qytetit ku mbahej aktiviteti.

 

Që disa orë përpara në qytet zbarkuan forca të shumta të policisë për të siguruar mbarëvajtjen e koncertit, por duket se nuk ia arritën dot qëllimit.

 

Kur kishte gati 1 orë që këngëtari serb po këndonte në skenë, një pjesë të shikuesve pati konfuzion dhe rrëmujë. Ishte hedhur gaz lotjsellës.

 

Autorët e hedhjes së gazit janë ende të paidentifikuar. Ka ndërhyrë menjëherë policia që ka shoqëruar një numër personash.

 

Pas këtij incidenti reagoi grupi “Tifozët kuq e zi” me një mesazh në rrjetet sociale ku shkruante: “Ky nuk është një mesazh Facebooku. Përjetësisht me ty Shqipëri”.

 

Kjo duket edhe si një përgjigje për nënkryetaren e bashkisë së Korçës që pak ditë më parë tha se “patriotët e sotëm bëjnë vetëm statuse në Facebook”.

 

Ende askush nuk është akuzuar zyrtarisht apo të ketë marrë përsipër hedhjen e gazit.

 

Në një tjetër shihen dy prej të shoqëruarve që u bërtasin policëve në momentin e ndalimit.

“Serbët doni ju? Mbajini ku*vat!” – thonë ata.

 

Kjo pasi një pjesë e atyre që shijonin muzikën e Bregoviçit ishin turistë serbë.

 

 

 

Më shumë

Bregoviçi i kontestuar

Asnjë koncert tjetër nuk ka ndezur një debat kaq të madh në botën shqiptare si ai i këngëtarit Goran Bregoviç në Korçë. Mjaft vetë kërcyen nën tingujt e muzikës së tij, por nuk munguan edhe incidentet megjithë masat e sigurisë.   Nata e fundit duhet të ishte kulmi i festës që zgjat prej një […]

“Can for Balkans”, krijimi i një rrjeti kulturor ndërkufitar lehtëson bashkëpunimin midis artistëve

Përfundoi me sukses organizimi i takimeve dhe aktiviteteve në Tiranë, në datat 30 Korrik – 02 Gusht 2021, në kuadër të projektit “Can for Balkans – Comics Alliance Network for Balkans – Rrjeti i Aleancës për Novelat Grafike për Ballkanin”, paraqitur nën Programin Kulturor-Europa Krijuese-të BE-së.   Qëllimi i projektit është krijimi i […]

Kinemaja shqiptare në “Sarajevo Film Festival”

Në festivalin e përvitshëm “Sarajevo Film Festival”, që konsiderohet edhe si një ndër festivalet më të rëndësishëm të kinematografisë botërore dhe që zhvillohet vetëm pas pak ditësh, tre filma nga Kosova do të jenë pjesëmarrës në këtë konkurrim.   “Në kërkim të Venerës” me regji nga Norika Sefa, “Luaneshat e Kodrës” me regji […]

Dua Lipa viziton Butrintin

Ylli i muzikës botërore, Dua Lipa vizitoi sot Butrintin, një nga atraksionet më të vizituara në vendin tonë.   Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila shprehet se Dua Lipa ka plot dëshirë për të njohur rrënjët e saj.   “Butrinti, ky thesar i çmuar i trashëgimisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara