e enjte 21 janar 2021
e enjte 21 janar 2021

 

Pas shumë ditësh bisedime intensive Britania dhe Bashkimi Evropian kanë arritur një marrëveshje pas Brexit. Sipas BBC bëhet me dije se tashmë është arritur mosmarrëveshja mbi të drejtat e peshkimit dhe rregullat e ardhshme të biznesit.

 

Në një deklaratë nga Downing Street u njoftua se marrëveshja është arritur dhe tashmë janë mundësi fantastike për të vijuar tregtinë.

 

Kryeministri Boris Johnson ka njoftuar se do të ketë një konferencë për mediat më vonë dhe do të tregojë të gjitha detajet e marrëveshjet.

 

Nga ana tjetër Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se “kjo ishte një rrugë e gjatë dhe ishte e vështirë, por më në fund kemi arritur një marrëveshje“.

Më shumë

Parlamenti britanik votoi për marrëveshjen pas Brexit-it

Dhoma e Poshtme e parlamentit britanik e miratoi me shumicë të madhe marrëveshjen e negociuar të tregtisë së lirë me BE. Deputetët hapën rrugën për një zbatim të përkohshëm të traktatit nga 1 janari. Dhoma e Poshtme e parlamentit britanik votoi për marrëveshjen e tregtisë së lirë me BE me një shumicë të madhe […]

Europa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Një numër vendesh europiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo-thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i të […]

Marrëveshje për klimën në samitin e BE

Një buxhet historik i përbashkët dhe një politikë e përbashkët klimatike: Kancelarja Angela Merkel kapërceu dy nga problemet kryesore të BE-së.   Pas një takimi maratonë 27 vendet anëtare të BE-së u zotuan se deri në vitin 2030 do të ulin me 55 përqind emetimet e gazrave që shkaktojnë efektin serrë. Fakti që ky […]

BE shtyn zgjerimin me Ballkanin

Është kohë bllokadash në Bashkimin Europian. Pas krizës së buxhetit, tani është Bullgaria që vë veto për Maqedoninë e Veriut. Përpjekja e re për negociata shtyhet për në vitin 2021. Zhgënjim në Berlin.     “Nuk kemi mbërritur aty, ku duhet të kishim mbërritur prej kohësh”, pranoi ministri gjerman për Europën në Ministrinë e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara