Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Ish lideri i laburistëve britanike Jeremy Corbyn u përjashtua së fundmi nga të gjitha strukturat e partisë për shkak të qëndrimeve dhe provokimeve antisemite që ka mbajtur gjatë gjithë karrierës së tij politike. Më e fundit, ai kundërshtoi raportin e një grupi pune mbi antisemitizmin në vend.

 

Një zëdhënës i laburistëve britanikë i deklaroi mediave se “nën dritën e komenteve të bëra sot dhe të paaftësisë së tij për t’i tërhequr fjalët e thëna, Partia Laburiste e ka pezulluar Jeremy Corbyn nga të gjitha funksionet dhe nga anëtarësia, në pritje të hetimeve”.

 

“Askush nuk ka bërë më shumë për të integruar antisemitizmin në jetën politike dhe sociale të një demokracie se sa Partia Laburiste e udhëhequr nga Corbyn” ka deklaruar Qendra Simon Wiesenthal.

 

Për shkak të politikave të tilla, laburistët, nën drejtimin e Corbyn, kanë humbur thellë në zgjedhjet e dhjetorit të kaluar.

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara