e diel 28 shkurt 2021
e diel 28 shkurt 2021

 

Bukureshti mbylli shkollat ​​të martën, duke kaluar në mësimin online për të paktën dy javët e ardhshme, pasi kryeqyteti regjistroi më shumë se tre raste të koronavirusit për 1,000 banorë gjatë dy javëve të mëparshme.

 

Kjo ishte vija e kuqe që zyrtarët kishin dhënë për vendosjen e masave më të rrepta, duke përfshirë mbylljen e të gjitha shkollave, restorantet e brendshme, kafenetë, teatrot dhe kinematë për dy javë, dhe mbajtjen e detyrueshme të maskave në të gjitha hapësirat publike.

 

Në një konferencë për shtyp të hënën në mbrëmje, presidenti rumun Klaus Iohannis tha se e gjithë shoqëria rumune ishte në kaos nga pandemia, duke përfshirë shkollat.

 

Të martën, vendi raportoi 3,400 raste të reja të virusit, më pak se rekord me mbi 4,000 raste javën e kaluar, por trefishi i infektimeve nga një muaj më parë.

 

65 rumunë të tjerë vdiqën gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga COVID-19 në vend në rreth 6,000 që nga fillimi i pandemisë, ndërsa regjistron në total 186,254 raste të koronavirusit deri më tani.

 

 

Më shumë

Regjistrohet Bashkësia Islame Selefiste në Maqedoni, reagon ashpër BFI

Më datë 16 shkurt 2021, Rijaseti i Bashkësisë Fetare Islame të RMV në mbledhjen e rregullt me në krye Reis Ulemanë e BFI-së Hfz. Shaqir ef. Fetain, shqyrtoi zhvillimet e fundit, gjegjësisht regjistrimin e të ashtuquajturës Bashkësia Islame Selefiste Dar el Hadith dhe solli këto vendime:   Me indinjatë të thellë reagojmë kundër […]

Serbia i dhuron Maqedonisë së Veriut 4680 vaksina anticovid

Më shumë se 15 televizione, gjysma e Qeverisë në krye me Kryeministrin, kishin ardhur ta presin këtë pako. Pas dy tentimeve, i treti ishte i suksesshëm. Serbia i dhuroi Maqedonisë së Veriut, 4680 doza do vaksinës kundër COVID19 prej kompanisë, PFIZER.   ZORAN ZAEV, KRYEMINISTËR: “Paketa prej 4680 vaksinave nga gjithsej 8000 është shprehje […]

Numërohen rreth 99% të votave, kryeson Lëvizja Vetëvendosje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka numëruar rreth 99 përqind të fletëvotimeve nga 2 mijë e 336 vendvotime.   Në ueb faqen e KQZ-së janë transmetuar rezultat, ku tregohet se kanë mbetur pa u procesuar vetëm edhe 46 vendvotime.   Sipas këtyre rezultateve Vetëvendosje në krye me Albin Kurti që njëherit është edhe kandidati […]

Mbyllet procesi i votimit në Kosovë

Ka përfunduar procesi i votimit në Kosovë për Kuvendin e ri. Deri më tani, nuk ka pasur incidente nëpër qendrat e votimit.   Sipas të dhënave të KQZ-së së Kosovës, në zgjedhje ka patur pjesëmarrje mbi 46.97% të qytetarëve me të drejtë vote.   Qendrat e votimit u hapën në orën 07:00 të mëngjesit. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara