Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

 

Bukureshti mbylli shkollat ​​të martën, duke kaluar në mësimin online për të paktën dy javët e ardhshme, pasi kryeqyteti regjistroi më shumë se tre raste të koronavirusit për 1,000 banorë gjatë dy javëve të mëparshme.

 

Kjo ishte vija e kuqe që zyrtarët kishin dhënë për vendosjen e masave më të rrepta, duke përfshirë mbylljen e të gjitha shkollave, restorantet e brendshme, kafenetë, teatrot dhe kinematë për dy javë, dhe mbajtjen e detyrueshme të maskave në të gjitha hapësirat publike.

 

Në një konferencë për shtyp të hënën në mbrëmje, presidenti rumun Klaus Iohannis tha se e gjithë shoqëria rumune ishte në kaos nga pandemia, duke përfshirë shkollat.

 

Të martën, vendi raportoi 3,400 raste të reja të virusit, më pak se rekord me mbi 4,000 raste javën e kaluar, por trefishi i infektimeve nga një muaj më parë.

 

65 rumunë të tjerë vdiqën gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga COVID-19 në vend në rreth 6,000 që nga fillimi i pandemisë, ndërsa regjistron në total 186,254 raste të koronavirusit deri më tani.

 

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara