e shtunë 29 janar 2022
e shtunë 29 janar 2022

 

Gjatë vitit 2019 ka një tendencë të rënies së konsumit të bukës dhe brumërave  me 2.9 kg. për njeri në krahasim me 2018-ën. Rritet konsumi i frutave, perimeve dhe mishit – përkatësisht me 2,4 kg., 2 kg. dhe 1,4 kg. Rritja tek pijeve freskuese është 3,9 litra.

 

Në bazë vjetore rritet dhe konsumi i pijeve alkoolite – nga 31 deri më 32,6 litra për frymë të popullsisë, dhe i duhanit  -nga 674 deri më 733 copë cigaresh.

 

Aftësia blerëse e familjeve bullgare ka shënuar rritje në krahasim me vitin 2018 për të gjitha produktet kryesore ushqimore me përjashtim të bukës së bardhë dhe patateve, tregon Statistika Kombëtare.

 

Radio Bullgaria

 

14 prill 2020

 

Më shumë

Përshkallëzim i luftës për pushtet

Presidenti i Bullgarisë Radev ka kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të sjelljes “mafioze”. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj bastisjeve të fundit në zyrat presidenciale.   “Dalja nga situata e tanishme është: Dorëheqja e qeverisë dhe prokurorit të shtetit”, deklaroi presidenti i Bullgarisë Rumen Radev, në një paraqitje televizive pas bastisjeve të fundit […]

Covid-19 në Bullgari: Dita 38

Doli nga spitali infektuari më i ri në Bullgari – djalë 1 vjeç 713 janë rastet e Covid-19 në Bullgari, njoftoi Shtabi Operativ Kombëtar. Më 14 prill u regjistruan 18 raste të reja. 12 prej tyre janë në Sofje, 1 në Pllovdiv, 2 në Smoljan, 3 në Kjustendill. 209 prej pacientëve janë të hospitalizuar. 29 […]

41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Më 10 prill mbushen 41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar. Në këtë datë në vitin 1979 në orën 20:30 sipas orës lokale të Moskës është lëshuar në orbitën e Tokës anija kozmike “Sojuz-33” me ekuipazh ndërkombëtar – komandanti rus Nikollaj Rukavishnikov dhe studiuesi bullgar Georgi Ivanov. Fluturimi i tyre ka vazhduar 1 […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara