e shtunë 23 janar 2021
e shtunë 23 janar 2021

 

 

Bullgarët publikojnë luftëtarët dhe figura historike Shqiptare si figura të tyre kombëtare. Figura që historia shqiptare vështirë që i njeh si njerëz me vlera kombëtare.

 

BAJAZID ELMAZ DODA (shqip: Pajazit Elmaz Doda) është shkrimtar dhe fotograf shqiptar, i lindur rreth vitit 1888 në fshatin shqiptar të Rekës së Epërme Shtirovitsa, atëherë pjesë e Perandorisë Osmane. Ai emigron në Rumani, si shumë pjesëtarë të Rekës të epërme.

 

Serbët vranë babanë dhe vëllain e Bajazidit në 1913 nga urrejtja për gjithçka Austro-Hungareze, dhe në veçanti nga urrejtja për Franc Nopcha, i cili ishte aktiv në Shqipëri.

 

Doda është autori i librit “Jeta rurale shqiptare në Gorna Rekë, afër Dibrës (Maqedoni)” (Albanisches Bauerleben im oberen Rekatal bei Dibra (Maqedoni)), i cili përfundoi në Vjenë në Prill 1914 dhe u botua pas vdekjes në Vjenë në 2007. Botimi shoqëruar me fotografitë e Dodës, ndoshta nga viti 1907, kryesisht nga Shtirovica dhe rrethina, por edhe nga pjesë të tjera të vendlindjes.

 

Libri i Dodës përmban shumë materiale të vlefshme në fusha të ndryshme. Sipas autorit, qëllimi i tij është të përshkruajë jetën e elementit mysliman që po zhduket në Gorna Reka dhe të hedhë poshtë pretendimet e Spiridon Gopcevic se “Maqedonia është Serbia e Vjetër”.

 

Është fotograf që ka fotografuar luftëtarin nga Prilepi, Sherif Sulejmanin me Franc Nopcha gjatë viteve 1903-1910. Sherif Sulejmani , luftëtar patriot nga rrethi i Prilepit, ka luftuar okupatorin sërb dhe tradhëtarët në ato vite, luftëtar të cilin Bullgarët e quajnë heroin e vetë kombëtar !!! RTK

 

Më shumë

Festa e Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

“Flamuri i Lirisë” u ngrit në Deçiç më 6 prill 1911

Në kuadër të Ditës të Pavarësisë, Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”, publikon disa imazhe të koleksionit që dëshmojnë për momente të ndryshme nga kjo ngjarje historike.   “Flamuri i Lirisë”  u ngrit në Deçiç më 6 prill 1911 nga udhëheqësi i Kryengritjes së Malësisë së Madhe, Dedë Gjo Luli e trimat e tij. Kjo […]

Si u bë Shqipëria vendi i parë ateist në botë

  Regjimi komunist i Shqipërisë e shpalli fenë të paligjshme dhe zhvilloi një fushatë të gjatë shtypjeje kundër besimtarëve të krishterë dhe myslimanë, duke burgosur dhe ekzekutuar klerikë dhe duke përndjekur familjet e tyre, por disa vazhduan ta praktikonin besimin e tyre në fshehtësi.   “Pasi mbaroi lufta, komunistët erdhën së bashku me shkatërrimin e […]

39 vjet më parë u inaugurua Muzeu Historik Kombëtar

Për ngritjen e këtij muzeu u mblodh një ekip me specialistët më të mirë të vendit, të fushave të historisë, gjuhësisë, arkeologjisë, etnografisë, hartografisë, arkitekturës e artit. Për këtë muze u punua në mënyrë të organizuar, sipas seksioneve përkatëse, për gati 3 vjet, deri në hapjen e tij. Grupi i punës është drejtuar nga […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara