e diel 24 janar 2021
e diel 24 janar 2021

 

Nuk ka dallime në politikën ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut midis Kryeministrit Bojko Borisov, Ministres së Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe mua, tha Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov për Nova TV.

 

Ne patëm bisedime të dobishme në Samitin e Procesit të Berlinit në Sofje. Kolegët maqedonas kanë mësuar se Bullgaria nuk po bën shaka. Se nuk ka kush të na ushtrojë presion për të ndryshuar pozitën tonë.

 

Ajo që është e re është se kolegët nga Shkupi e kanë bërë shumë të qartë se ne duam garanci të qarta për zbatimin e Marrëveshjes së Miqësisë nga viti 2017. Garanci që ata nuk do ta anashkalojnë atë. Nëse kjo do të jetë një kontratë e re, aneks ose protokoll nuk ka rëndësi. Ne nuk jemi në nxitim, ka edhe disa ditë derisa të merret vendimi përfundimtar, shpjegoi Karakaçanov. BNR

Më shumë

Bullgaria i rikthehet gjuhës dhe identitetit maqedonas

Bullgaria sërish ka aktualizuar kontestin me Maqedoninë e Veriut, lidhur me identitetin, gjuhën maqedonase dhe të drejtat e pakicave.   Madje, siç është bërë e ditur, në mbledhjen e 25 marsit të Këshillit për Çështje të Përgjithshme të Këshillit Evropian, kur u vendos për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

Të paktën 50% prej produkteve në zinxhirët e shitësve me pakicë të jenë bullgare

Zinxhirët e shitësve me pakicë do të jenë të detyruar të shesin ushqime bullgare, të cilat do të duhet të zënë të paktën gjysmën e hapësirës tregtare. Bëhet fjalë për grupet kryesore të ushqimeve – bulmetra, mish dhe fruta dhe perime. Zinxhirët duhet të blejnë produktet drejtpërsëdrejti nga prodhuesit. Këto produkte bullgare do të mund […]

Shtyhet afati i ofertave për centralin atomik “Belene”, projektet e gazit “Rryma Ballkanike” dhe interkonektori Greqi-Bullgari vazhdojnë normalisht

Për shkak të krizës me koronavirusin do të shtyhet afati për parashtrimin e ofertave për investitor strategjik për centralin atomik elektrik “Belene”, tha para Radios Kombëtare Bullgare Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova. Pesë kompanitë, të cilat kanë treguar interes të dorëzojnë ofertë me karakter detyrues, vazhdojnë të interesohen për projektin.   Projektet e gazit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara