e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

Turqia do të restaurojë shtëpitë monument kulture në Gjirokastër e Berat

  Ministri i Kulturës dhe Turizmit të Turqisë, Mehmet Nuri Ersoy, ka qenë në një vizitë në Gjirokastër, ku është takuar me kreun e qeverisë dhe ministren e Kulturës.   Në takim mësohet se mes Turqisë dhe Shqipërisë është firmosur marrëveshja për projektin e përbashkët të restaurimit të shtëpive monument kulture në Gjirokastër e Berat. […]

Dita Ndërkombëtare e Teatrit

  Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Teatrit, përkujtojmë fillimet artistike të Teatrit në Shqipëri. Shfaqja e parë teatrore e dokumentuar në Shqipëri është “Dasma e Lunxhërisë” në vitin 1874 e shkruar nga Koto Hoxhi, e cila u vu në skenë nga nxënësit e shkollës normale “Zografia” të fshatit Qestorat në Gjirokastër. Krijimet e para […]

Gjirokastra rrezikon “UNESCO-n”, ekspertët: Të ndalet projekti i by-passit

Gjirokastra rrezikon të humbë statusin e Trashëgimisë Botërore të UNESCOS për shkak të projektit për ndërtimin e by-passit të [...]

Misioni i tij, Lulzim Basha prezanton librin e tij të parë

    Në prezantimin e librit të tij të parë, “Misioni im”, Lulzim Basha u shfaq i emocionuar në bashkëbisedimin me të [...]

Bienalja e Akuarelit, Haliti tregon fuqinë e artit edhe në kohë të vështira për njerëzimin

Helidon Haliti ndonëse në një vit të vështirë të jetës, kur pandemia i mori të atin, poetin e njohur Faslli Haliti, autorin e mbi 20 veprave poetike, sërish thërret me artin e tij: Jam gjallë!   E gjejmë në Muzeun Historik Kombëtar me një mision që e ka nisur vite më parë, me Bienalen […]

Koleksioni i fotografive Marubi drejt UNESCO

Në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi u zhvillua të enjten ceremonia e përfundimit të përgatitjes së dosjes së koleksionit “Marubi” që do të paraqitet në UNESCO, si një pasuri botërore.   Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, tha se shumë shpejt do të dërgohen në UNESCO edhe dosjet e xhubletes dhe Valles së Tropojës, si […]

Turqia do të restaurojë shtëpitë monument kulture në Gjirokastër e Berat

Ministri i Kulturës dhe Turizmit të Turqisë, Mehmet Nuri Ersoy, ka qenë në një vizitë në Gjirokastër, ku është takuar me kreun e qeverisë dhe ministren e Kulturës.   Në takim mësohet se mes Turqisë dhe Shqipërisë është firmosur marrëveshja për projektin e përbashkët të restaurimit të shtëpive monument kulture në Gjirokastër e Berat. […]

Dita Ndërkombëtare e Teatrit

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Teatrit, përkujtojmë fillimet artistike të Teatrit në Shqipëri. Shfaqja e parë teatrore e dokumentuar në Shqipëri është “Dasma e Lunxhërisë” në vitin 1874 e shkruar nga Koto Hoxhi, e cila u vu në skenë nga nxënësit e shkollës normale “Zografia” të fshatit Qestorat në Gjirokastër. Krijimet e para […]

Gjirokastra rrezikon “UNESCO-n”, ekspertët: Të ndalet projekti i by-passit

Gjirokastra rrezikon të humbë statusin e Trashëgimisë Botërore të UNESCOS për shkak të projektit për ndërtimin e by-passit të qytetit.   Alarmin e ngrejnë një grup ekspertësh ndërkombëtar të Trashëgimisë Kulturore të cilët me një letër të hapur paralajmërojnë kryeministrin Edi Rama për këtë rrezik dhe kërkojnë ndalimin e punimeve “Humbja e statusit të UNESCO-s, […]

Misioni i tij, Lulzim Basha prezanton librin e tij të parë

Në prezantimin e librit të tij të parë, “Misioni im”, Lulzim Basha u shfaq i emocionuar në bashkëbisedimin me të rinjtë në Qytetin Studenti.   “Në politikë të jepet mundësia të përballesh me lloj-lloj përvojash dhe kjo të fal shumë emocione, të fal shumë adrenalinë e natyrisht të pajis me një përvojë të […]

Bienalja e Akuarelit, Haliti tregon fuqinë e artit edhe në kohë të vështira për njerëzimin

Helidon Haliti ndonëse në një vit të vështirë të jetës, kur pandemia i mori të atin, poetin e njohur Faslli Haliti, autorin e mbi 20 veprave poetike, sërish thërret me artin e tij: Jam gjallë!   E gjejmë në Muzeun Historik Kombëtar me një mision që e ka nisur vite më parë, me Bienalen […]

Oscar 2021 – Për herë të parë të nominuara dy regjizore femra dhe nëntë aktorë me ngjyrë

Dy regjisore femra, Chloe Zhao dhe Ermal Fennell, janë të nominuara për çmimin e regjisorit më të mirë në çmimet Oskat të këtij viti. Kjo është hera e parë kur më shumë se një grua ka qenë në garë për këtë çmim. Vetëm pesë gra kanë qenë në garë për këtë çmim dhe vetëm një […]

Shprehja e Bushit për Kosovën – Instalacioni i veçantë në Tiranë

Në 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, deklarata e presidentit Bush për pavarësinë e Kosovës është përkujtuar përmes një instalacioni në kryeqytet.   “Enough is Enough” është një vepër arti publik e artistit Alban Muja, e cila lind prej deklaratës së bërë prej presidentit George W. […]

Koleksioni i fotografive Marubi drejt UNESCO

Në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi u zhvillua të enjten ceremonia e përfundimit të përgatitjes së dosjes së koleksionit “Marubi” që do të paraqitet në UNESCO, si një pasuri botërore.   Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, tha se shumë shpejt do të dërgohen në UNESCO edhe dosjet e xhubletes dhe Valles së Tropojës, si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara