e diel 17 janar 2021
e diel 17 janar 2021

Një film shqiptar në Festivalin e Amsterdamit

  Regjisori shqiptar Ervin Lera po merr pjesë këto ditë në Festivalin Ndërkombëtar të Amsterdamit me filmin e tij “Emancipimi i turmave”.   Filmi merr shkas nga protestat e studentëve shqiptarë gjatë vitit 2018 dhe përpiqet të shpjegojë nevojat e shoqërisë për t’u zhvilluar përmes revoltave.   Filmi dokumentar “Emancipimi i turmave”, i krijuar nga […]

Filmi i parë ruso-shqiptar pas gjysmë shekulli: Gruaja sovjetike në burgun e Enver Hoxhës

  Pas më shumë se gjysmë shekulli që nga bashkëpunimi i fundit, filmi i parë i përbashkët nga krijuesit rusë dhe shqiptarë ka përfunduar, megjithëse nuk është e qartë se kur do të paraqitet në publik. Bëhet fjalë për filmin “Gjirokastra”, regjinë e të cilit, si debutor, e ka bërë skenaristi Yuri Arabov. Skenarin e […]

Produksioni shqiptar “Open door” vlerësohet me dy çmime në edicionin e 21-të të Festivalit Europian të Filmit

  Në festivalin e 21 të Filmit Europian që u zhvillua në Leçe të Italisë, produksioni shqiptar “Open door” me regji nga Florenc [...]

Filmi “Vdekja e Kalit” projeksion të veçantë në “Season of Classic Films”

  Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit, i cili vitin e kaluar u bë anëtar i Shoqatës së Kinematekave Europiane (ACE) këtë vit do marrë [...]

“Tomka dhe shokët e tij” shfaqet në Turner Clasic Movies

Më 23 gusht të 2013-ës, Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit bëri me dije se ishte konfirmuar titulli i dytë nga fondi filmik shqiptar për t’u restauruar pranë laboratorit të Qendrës së Konservimit të Pasurive Audiovisuale pranë Bibliotekës së Kongresit Amerikan (LOC Audiovisual Conservation Center) “Tomka dhe shokët e tij” (Xhanfise Keko, 1977). Ky projekt […]

Çmimet Oscar do të pranojnë filmat e transmetuar në platformat online

Organizatorët e Çmimeve Oscar kanë thënë se këtë vit do të pranojnë filmat e nxjerrë në platformat online, pas mbylljes së kinemave për shkak të pandemisë. Ndryshimi i përkohshëm, i cili vlen vetëm për ceremoninë e radhës dhe që do të ndryshohet sërish kur të hapen kinematë, u njoftua përmes një deklarate. Më parë, në […]

Një film shqiptar në Festivalin e Amsterdamit

Regjisori shqiptar Ervin Lera po merr pjesë këto ditë në Festivalin Ndërkombëtar të Amsterdamit me filmin e tij “Emancipimi i turmave”.   Filmi merr shkas nga protestat e studentëve shqiptarë gjatë vitit 2018 dhe përpiqet të shpjegojë nevojat e shoqërisë për t’u zhvilluar përmes revoltave.   Filmi dokumentar “Emancipimi i turmave”, i krijuar nga […]

Filmi i parë ruso-shqiptar pas gjysmë shekulli: Gruaja sovjetike në burgun e Enver Hoxhës

Pas më shumë se gjysmë shekulli që nga bashkëpunimi i fundit, filmi i parë i përbashkët nga krijuesit rusë dhe shqiptarë ka përfunduar, megjithëse nuk është e qartë se kur do të paraqitet në publik. Bëhet fjalë për filmin “Gjirokastra”, regjinë e të cilit, si debutor, e ka bërë skenaristi Yuri Arabov. Skenarin e […]

Produksioni shqiptar “Open door” vlerësohet me dy çmime në edicionin e 21-të të Festivalit Europian të Filmit

Në festivalin e 21 të Filmit Europian që u zhvillua në Leçe të Italisë, produksioni shqiptar “Open door” me regji nga Florenc Papas dhe me portagoniste Luli Bitri dhe Jonida Vokshi rrëmbeu dy çmime, Cineuropa dhe çmimin e publikut.   Në festivalin e 21 të Filmit Europian që u zhvillua në Leçe të Italisë, […]

Filmi “Vdekja e Kalit” projeksion të veçantë në “Season of Classic Films”

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit, i cili vitin e kaluar u bë anëtar i Shoqatës së Kinematekave Europiane (ACE) këtë vit do marrë pjesë në “Season of classic films” (Një sezon i filmave klasik).   Lajmit është bërë i ditur nga vetë Arkivi në faqen zyrtare në Ditën Botërore të Trashëgimisë Audiovizive 2020.   […]

“Tomka dhe shokët e tij” shfaqet në Turner Clasic Movies

Më 23 gusht të 2013-ës, Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit bëri me dije se ishte konfirmuar titulli i dytë nga fondi filmik shqiptar për t’u restauruar pranë laboratorit të Qendrës së Konservimit të Pasurive Audiovisuale pranë Bibliotekës së Kongresit Amerikan (LOC Audiovisual Conservation Center) “Tomka dhe shokët e tij” (Xhanfise Keko, 1977). Ky projekt […]

“Open cinema”, tri netë në Kukës

“Open cinema” e nisi edicionin e tij të katërt nga qyteti i Kukësit. Për tri netë u shfaqën disa filma me metrazh të shkurtër, prodhime të kinematografisë shqiptare në katër vitet e fundit. Ky takim me kinemanë shërbeu edhe si homazh për artistët e larguar nga jeta. I konceptuar si një show kinematografik “Open […]

Fati i filmave kundër shqiptarëve

Bëri bujë kur doli në kinema, u cilësua një nga buxhetet më të ulëta e më të mira me 25 milionë euro. Por ka mundur të arkëtojë vetëm 2548 dollarë. Ky është fati i filmit “The Brave”, me drejtor William Kaufman, shkruar nga Marco Balsamo. Një filmi amerikan i aksionit, por edhe trilleri kushtuar Lazaratit, […]

Çmimet Oscar do të pranojnë filmat e transmetuar në platformat online

Organizatorët e Çmimeve Oscar kanë thënë se këtë vit do të pranojnë filmat e nxjerrë në platformat online, pas mbylljes së kinemave për shkak të pandemisë. Ndryshimi i përkohshëm, i cili vlen vetëm për ceremoninë e radhës dhe që do të ndryshohet sërish kur të hapen kinematë, u njoftua përmes një deklarate. Më parë, në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara