e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

Misioni i tij, Lulzim Basha prezanton librin e tij të parë

    Në prezantimin e librit të tij të parë, “Misioni im”, Lulzim Basha u shfaq i emocionuar në bashkëbisedimin me të rinjtë në Qytetin Studenti.   “Në politikë të jepet mundësia të përballesh me lloj-lloj përvojash dhe kjo të fal shumë emocione, të fal shumë adrenalinë e natyrisht të pajis me një përvojë të […]

Shtëpia-muze e shkrimtarit Sterjo Spasse drejt përfundimit

  Ministrja e Kulturës Etleva Margariti njoftoi ditën e sotme mbi procesin e punës për rindërtimin e shtëpisë së shkrimtarit Sterjo Spasse që do të kthehet në shtëpi-muze. “Po punohet me ritme të shpejta, që ish-vatra e kulturës në fshatin Gollomboç, pranë liqenit të Prespës, të kthehet në shtëpinë-muze të shkrimtarit Sterio Spasse, duke u […]

KADARE “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

  2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë [...]

Kongresi i Manastirit – Akademi Shkencore “Ditët e Alfabetit 2020” në Shkup

  Botohen kujtimet e Parashqevi Qirjazit nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve me dokumentet që ruhen në [...]

Çelet Panairi i Librit/ Aplikacioni me shtëpitë botuese dhe si mund të blesh libra këtë vit

Shoqata e Botuesve Shqiptarë hapi në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar, Panairin e 23-të të Librit “Tirana 2020”. Lexuesit do të përfitojnë nga ofertat, informimi për titujt e rinj, përmes platformave online si Bukinist.al, Adrion ltd, Top Channel dhe gjithë librarive#panairitirana2020 #panairilibrit, #tirana2020   Panairi i 23 i Librit Online u çel këtë të […]

Ambasada e SHBA: Ismail Kadare, nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë të këtij viti

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njofton se shkrimtari i njohur Ismail Kadare, do të vlerësohet me çmimin ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë të këtij viti.   Në një njoftim zyrtar ambasada amerikane thotë se Festivali Neustadt i Letërsisë është një nga ngjarjet më të mëdha të letërsisë botërore.   “Kemi kënaqësinë të njoftojmë […]

Misioni i tij, Lulzim Basha prezanton librin e tij të parë

Në prezantimin e librit të tij të parë, “Misioni im”, Lulzim Basha u shfaq i emocionuar në bashkëbisedimin me të rinjtë në Qytetin Studenti.   “Në politikë të jepet mundësia të përballesh me lloj-lloj përvojash dhe kjo të fal shumë emocione, të fal shumë adrenalinë e natyrisht të pajis me një përvojë të […]

Shtëpia-muze e shkrimtarit Sterjo Spasse drejt përfundimit

Ministrja e Kulturës Etleva Margariti njoftoi ditën e sotme mbi procesin e punës për rindërtimin e shtëpisë së shkrimtarit Sterjo Spasse që do të kthehet në shtëpi-muze. “Po punohet me ritme të shpejta, që ish-vatra e kulturës në fshatin Gollomboç, pranë liqenit të Prespës, të kthehet në shtëpinë-muze të shkrimtarit Sterio Spasse, duke u […]

KADARE “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”

2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë shtetëror “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Përmes një dekreti të posaçëm që mban datën 31 dhjetor, Kadare e ka marrë këtë titull që e gëzojnë 250 personalitete në Francë. Krahas Kadaresë, […]

Kongresi i Manastirit – Akademi Shkencore “Ditët e Alfabetit 2020” në Shkup

Botohen kujtimet e Parashqevi Qirjazit nga Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve me dokumentet që ruhen në Arkivin Qendor Shtetëror.   Nëntori dhe posaçërisht Ditët e Kongresit të Manastirit janë me rëndësi për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet aty padyshim që e shënojnë çdo vit Kongresin.   112 vite prej […]

Çelet Panairi i Librit/ Aplikacioni me shtëpitë botuese dhe si mund të blesh libra këtë vit

Shoqata e Botuesve Shqiptarë hapi në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar, Panairin e 23-të të Librit “Tirana 2020”. Lexuesit do të përfitojnë nga ofertat, informimi për titujt e rinj, përmes platformave online si Bukinist.al, Adrion ltd, Top Channel dhe gjithë librarive#panairitirana2020 #panairilibrit, #tirana2020   Panairi i 23 i Librit Online u çel këtë të […]

Kur Fishta ‘maskohej’ si sovjetik, historia e librave të mbijetuar që qarkulluan në diktaturë të kamufluar me kopertinën e veprave ruse

Qarkullon një legjendë se në vitet 1980, Petro Marko thoshte se Fishta është një elefant mbuluar me hi. I ndaluar e i mohuar gjatë gjithë viteve të regjimit komunist, poeti klerik, arkitekt, shkrimtar e dramaturg rizbulohet tashmë përmes kujtimesh e dromcash të fshehura. Gjergj Fishta në 149-vjetorin e lindjes, vjen përmes dëshmish e kujtimesh […]

Poetja amerikano-hebreje, Louise Glück, fiton Çmimin “Nobel për Letërsinë”

Poete e pedagoge me një sërë çmimesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 77-vjeçarja Louise Glück – familja e saj është nga hebrenjtë e Hungarisë – është nga sot fituese edhe e Çmimit “Nobel për Letërsinë”.   Akademia suedeze e ka vlerësuar shkrimtaren amerikane 77-vjeçare, për “zërin e pagabueshëm poetik që me bukurinë e […]

Ambasada e SHBA: Ismail Kadare, nderohet me Çmimin Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë të këtij viti

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njofton se shkrimtari i njohur Ismail Kadare, do të vlerësohet me çmimin ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë të këtij viti.   Në një njoftim zyrtar ambasada amerikane thotë se Festivali Neustadt i Letërsisë është një nga ngjarjet më të mëdha të letërsisë botërore.   “Kemi kënaqësinë të njoftojmë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara