e mërkurë 20 janar 2021
e mërkurë 20 janar 2021

Adriano Celentano prej 1 viti i mbyllur në shtëpi për shkak të frikës nga COVID-19

  Këngëtari i njohur italian, Adriano Celentano, ka treguar se është mbyllur në shtëpi prej një viti me bashkëshorten, Claudia Mori, që nga shpërthimi i pandemisë.   “Claudia dhe unë jemi mbyllur praktikisht prej 1 viti në shtëpi dhe dje na sollën rrobat e burgut”, u shpreh këngëtari italian në një lidhje telefonike në emisionin […]

“Pop stars to opera stars” projektohet për publikun në TKOB

   Me rastin e festave të fundvitit në vitin 2018 një event i jashtëzakonshëm u vu në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit për publikun i cili pati një interes të madh për ta ndjekur atë vit. Si një ndër aktivitetet më të suksesshme, shfaqja rivjen për publikun në kushtet që së fundmi […]

Parodistët e Vlorës: Në të s’ëmës 2020-ta!

  Ata janë padyshim parodistët më të famshëm të artit shqiptar. Dikur katër e sot vetëm dy, vazhdojnë të prodhojnë parodi, duke [...]

Festivali i 59 i këngës në RTSH/ Anxhela Peristeri me ‘Karma’ do përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong 2021

    Festivali i 59-të i këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar ka mbyllur siparin duke shpallur fituese Anxhela Peristerin [...]

250 vjetori i lindjes së Bethovenit, akademiku Tole: Tirana duhet ta ketë bustin e këtij kolosi të krijimtarisë muzikore botërore

Nga akademiku Vasil Tole     16 dhjetori 2020 shënoi 250 vjetorin e lindjes së L.V. Bethovenit. Gjithë bota e kujtoi krijuesin emërmadh, muzika e të cilit është sot e gjithë ditën pjesë e identitetit njerëzor dhe e përditshmërisë sonë, Europa posaçërisht e nderoi si artistin dhe qytetarin, muzika e të cilit është pranuar […]

Maskat nuk i ndalin tingujt/ Në Elbasan mbahet edicioni i pestë i Takimit Kombëtar të Orkestrave të Harqeve

Maskat nuk i ndalin tingujt.   Me masa sigurie antiCovid, në Elbasan është mbajtur edicioni i pestë i takimit Kombëtar të Orkestrave të Harqeve. Për shkak të situatës, një pjesë e grupeve nga qytete të tjera të vendit munguan, por përsëri tradita nuk u ndal dhe muzika e dhomës rizgjoi tingujt e jetës dhe […]

Adriano Celentano prej 1 viti i mbyllur në shtëpi për shkak të frikës nga COVID-19

Këngëtari i njohur italian, Adriano Celentano, ka treguar se është mbyllur në shtëpi prej një viti me bashkëshorten, Claudia Mori, që nga shpërthimi i pandemisë.   “Claudia dhe unë jemi mbyllur praktikisht prej 1 viti në shtëpi dhe dje na sollën rrobat e burgut”, u shpreh këngëtari italian në një lidhje telefonike në emisionin […]

“Pop stars to opera stars” projektohet për publikun në TKOB

 Me rastin e festave të fundvitit në vitin 2018 një event i jashtëzakonshëm u vu në skenën e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit për publikun i cili pati një interes të madh për ta ndjekur atë vit. Si një ndër aktivitetet më të suksesshme, shfaqja rivjen për publikun në kushtet që së fundmi […]

Parodistët e Vlorës: Në të s’ëmës 2020-ta!

Ata janë padyshim parodistët më të famshëm të artit shqiptar. Dikur katër e sot vetëm dy, vazhdojnë të prodhojnë parodi, duke trajtuar në to temat nga më aktualet, me mjeshtrinë e humorit unik, që vetëm Parodistët e Vlorës e dijnë.   Parodistët me plot humor siç vetëm ata dijnë të bëjnë, shprehen se 2020-ta […]

Festivali i 59 i këngës në RTSH/ Anxhela Peristeri me ‘Karma’ do përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong 2021

Festivali i 59-të i këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar ka mbyllur siparin duke shpallur fituese Anxhela Peristerin me këngën “Karma”.   Kënga me tekst të Olti Currit dhe muzikë të Kledi Behatit, ishte një ndër më të klikuarat në playlistën mbi Festivalin e Këngës në kanalin e Radio Televizionit Shqiptar, në YouTube. […]

250 vjetori i lindjes së Bethovenit, akademiku Tole: Tirana duhet ta ketë bustin e këtij kolosi të krijimtarisë muzikore botërore

Nga akademiku Vasil Tole     16 dhjetori 2020 shënoi 250 vjetorin e lindjes së L.V. Bethovenit. Gjithë bota e kujtoi krijuesin emërmadh, muzika e të cilit është sot e gjithë ditën pjesë e identitetit njerëzor dhe e përditshmërisë sonë, Europa posaçërisht e nderoi si artistin dhe qytetarin, muzika e të cilit është pranuar […]

Violinisti i njohur Aurel Qirjo përfaqëson Shqipërinë në “Orkestrën e Tokës”!

Sot mё datё 3 dhjetor 2020, interpretohet dhe publikohet pёr herё tё parё kompozimi “Together is Beautiful” (“Së bashku është shumë bukur”), e krijuar nga kompozitori i nominuar për çmimin Oskar George Fenton, (https://georgefenton.com/ ), pjesё e cila interpretohet nga “Orkestra e Tokёs”!   Rreth “Orkestrës së Tokës”!   “Orkestra e Tokёs” ёshtё bashkimi […]

Këngët e Festivalit të 59-të të RTSH, mund t’i dëgjoni online

Të gjitha këngët pjesëmarrëse në Festivalin e 59-të në RTSH mund t’i dëgjoni tashmë në Youtube në kanalin zyrtar të RTSH-së. Janë 26 këngë pjesëmarrëse, lista e të cilave është publikuar disa javë më parë. Lajmin e ka dhënë vetë RTSh-në rrjetet sociale, ku shkruhej:   “Tashmë produksionet muzikore të Festivalit të 59-të […]

Maskat nuk i ndalin tingujt/ Në Elbasan mbahet edicioni i pestë i Takimit Kombëtar të Orkestrave të Harqeve

Maskat nuk i ndalin tingujt.   Me masa sigurie antiCovid, në Elbasan është mbajtur edicioni i pestë i takimit Kombëtar të Orkestrave të Harqeve. Për shkak të situatës, një pjesë e grupeve nga qytete të tjera të vendit munguan, por përsëri tradita nuk u ndal dhe muzika e dhomës rizgjoi tingujt e jetës dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara