e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

  Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz; zëdhënësi i programit nuklear thotë se Teherani rezervon të drejtën e hakmarrjes.   Shërbimi i sigurisë i Izraelit, Mossad, është përgjegjës për ndërprerjen e energjisë në impiantin bërthamor të Iranit Natanz, duke shkaktuar dëme […]

Rusia kërcënon Ukrainën me ndërhyrje ushtarake

  Kremlini sheh rrezikun e një lufte të re qytetare në lindje të Ukrainës fqinje dhe paralajmëron ndërhyrje në rast nevoje. Politika në Kiev përpiqet të zbusë ndërkohë tonet.     Për shkak të shkallëzimit të situatës në rajonet kufitare të Ukraninës Lindore, Rusia ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake për të mbrojtur qytetarët e saj. […]

Ndahet nga jeta në moshën 99-vjeçare Princi Philip – kush ishte Duka i Edinburgut

  Duka i Edinburgut, Philip ka ndërruar jetë ditën e sotme disa ditë pasi doli nga spitali, ku u shtrua në gjendje të rëndë [...]

Izraelitët qëndrojnë të heshtur në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit ndërsa Sirena Vajton

  Izraelitët qëndruan në heshtje të Enjten ndërsa një sirenë dy-minutëshe ulërinte në të gjithë vendin në përkujtim të 6 [...]

Përkeqësohet shëndeti i Navalnyt: “Po humb ndjesinë në duar dhe këmbë”

Politikani i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny po përballet me dy herni diskale në shpinë dhe ka nisur të humbë ndjenjat në këmbë dhe duar, ka thënë një prej avokatëve të tij, pas vizitës që i ka bërë në burg.   Olga Mikhailova i ka thënë kanalit televiziv Dozhd se Navalny ka refuzuar dy […]

Mbërrijnë në Greqi turistët e parë nga Izraeli, secili me çertifikata vaksinimi

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.   Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një […]

Shërbimet inteligjente perëndimore: Mossad pas sulmit në impiantin bërthamor të Iranit

Burimet e inteligjencës perëndimore i thanë medias hebraike se agjencia izraelite e spiunazhit përgjegjëse për ndërprerjen e energjisë në Natanz; zëdhënësi i programit nuklear thotë se Teherani rezervon të drejtën e hakmarrjes.   Shërbimi i sigurisë i Izraelit, Mossad, është përgjegjës për ndërprerjen e energjisë në impiantin bërthamor të Iranit Natanz, duke shkaktuar dëme […]

Rusia kërcënon Ukrainën me ndërhyrje ushtarake

Kremlini sheh rrezikun e një lufte të re qytetare në lindje të Ukrainës fqinje dhe paralajmëron ndërhyrje në rast nevoje. Politika në Kiev përpiqet të zbusë ndërkohë tonet.     Për shkak të shkallëzimit të situatës në rajonet kufitare të Ukraninës Lindore, Rusia ka kërcënuar me ndërhyrje ushtarake për të mbrojtur qytetarët e saj. […]

Ndahet nga jeta në moshën 99-vjeçare Princi Philip – kush ishte Duka i Edinburgut

Duka i Edinburgut, Philip ka ndërruar jetë ditën e sotme disa ditë pasi doli nga spitali, ku u shtrua në gjendje të rëndë shëndetësore.   I njohur për sensin e tij të humorit dhe herë pas here gafat e tij, princi ka mbyllur syte mesditën e sotme sytë. Princi Philip është bashkëshorti më jetëgjatë […]

Izraelitët qëndrojnë të heshtur në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit ndërsa Sirena Vajton

Izraelitët qëndruan në heshtje të Enjten ndërsa një sirenë dy-minutëshe ulërinte në të gjithë vendin në përkujtim të 6 milion viktimave hebrje të Holokaustit. Autobusët dhe makinat ndaluan në rrugë dhe autostrada dhe këmbësorët qëndruan në vend në kujtim të të vrarëve në gjenocidin nazist. Memoriali vjetor është një nga ditët më të zymta […]

Përkeqësohet shëndeti i Navalnyt: “Po humb ndjesinë në duar dhe këmbë”

Politikani i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny po përballet me dy herni diskale në shpinë dhe ka nisur të humbë ndjenjat në këmbë dhe duar, ka thënë një prej avokatëve të tij, pas vizitës që i ka bërë në burg.   Olga Mikhailova i ka thënë kanalit televiziv Dozhd se Navalny ka refuzuar dy […]

7 Prill, Bota kujton viktimat e Holokaustit

Në Foto: Ceremonia e Ditës Përkujtimore të Holokaustit e zhvilluar sot në Jeruzalem, Izrael   Sot në mbrëmje (7 prill) dhe deri nesër në mbrëmje (8 prill), Populli Hebre kujton viktimat e Holokaustit. Në hebraisht njihet si Jom Ha’Zikaron – Dita e Kujtesës. Holokausti apo në hebraisht HaShoah (katastrofa) është përndjekja sistematike dhe vrasja nga […]

“Parada e Faraonëve”, Egjipti organizon event spektakolar për transportimin e 22 mumjeve

Egjipti organizoi të shtunën një paradë spektakolare për transportimin e 22 mumjeve të faraonëve më të famshëm, nga qendra e Kajros në një muze të ri.   Mumjet u transportuan me mjete të zbukuruara me krahë dhe dizajne faraonësh, ndërkohë që udhëtimi i tyre zgjati 1 orë.   21 të shtëna arme nisën ceremoninë, […]

Mbërrijnë në Greqi turistët e parë nga Izraeli, secili me çertifikata vaksinimi

Një nga fluturimet e para me turistë nga Izraeli, mbërriti pak para orës 11 të mëngjesit në Greqi. Turistët nga Tel Aviv kishin në duar çertifikatën e vaksinimit, e cila u lejon atyre të fillojnë pushimet menjëherë, pa karantinë.   Sipas Presidentes së Komisionit, Ursula von der Leyen, çertifikata dixhitale e gjelbër është një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara