e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

Në Afrikë nis vaksinimi masiv përmes COVAX-it

  Vendet afrikane po nisin vaksinimin masiv kundër koronavirusit, duke përdorur vaksina të siguruara përmes skemës COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Bregu i Fildishtë është ndër të parët që përfiton nga COVAX dhe vaksinimi atje nisi të hënën. Gana po ashtu nis imunizimin këtë javë. Presidenti i Ganës, Nana Akufo-Addo, u bë i pari […]

Nuk respektuan masat kundër pandemisë së COVID-19, autoritetet nigeriane rrëzojnë dy hotele

  Dy hotele në Nigeri janë demoluar plotësisht nga autoritetet, pasi që siç raporton BBC nuk ishin respektuar rregullat e vëna që ua bënte të qartë pronarëve, se duhet t’i mbyllin lokalet në kohën e pandemisë së coronavirusit.   Menaxherët e hoteleve janë arrestuar, megjithatë vëllai i njërit prej tyre këmbëngulte se kanë respektuar rregullat […]

Dështon testimi i vaksinës për HIV-in në Afrikën Jugore

Autoritetet shëndetësore amerikane kanë thënë të hënën se do të ndalin testimet e një vaksine eksperimentale në Afrikën Jugore kundër [...]

Lançohet për herë të parë në hapësirë një satelit nga Etiopia, për mbledhjen e të dhënave rreth agrikulturës

Sateliti i parë i Etiopisë, është lansuar në hapësirë për të ndihmuar këtë shtet të mbledhë të dhëna rreth agrikulturës, si pjesë e [...]

Në Afrikë nis vaksinimi masiv përmes COVAX-it

Vendet afrikane po nisin vaksinimin masiv kundër koronavirusit, duke përdorur vaksina të siguruara përmes skemës COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Bregu i Fildishtë është ndër të parët që përfiton nga COVAX dhe vaksinimi atje nisi të hënën. Gana po ashtu nis imunizimin këtë javë. Presidenti i Ganës, Nana Akufo-Addo, u bë i pari […]

Nuk respektuan masat kundër pandemisë së COVID-19, autoritetet nigeriane rrëzojnë dy hotele

Dy hotele në Nigeri janë demoluar plotësisht nga autoritetet, pasi që siç raporton BBC nuk ishin respektuar rregullat e vëna që ua bënte të qartë pronarëve, se duhet t’i mbyllin lokalet në kohën e pandemisë së coronavirusit.   Menaxherët e hoteleve janë arrestuar, megjithatë vëllai i njërit prej tyre këmbëngulte se kanë respektuar rregullat […]

Dështon testimi i vaksinës për HIV-in në Afrikën Jugore

Autoritetet shëndetësore amerikane kanë thënë të hënën se do të ndalin testimet e një vaksine eksperimentale në Afrikën Jugore kundër virusit HIV, pasi është kuptuar se ajo nuk ka pasur rezultat. Studimi, i emëruar, HVTN 702, ka nisur më 2016 dhe ka përfshirë vaksinën e vetme që ka treguar pak mbrojtje kundër virusit që shkakton […]

Lançohet për herë të parë në hapësirë një satelit nga Etiopia, për mbledhjen e të dhënave rreth agrikulturës

Sateliti i parë i Etiopisë, është lansuar në hapësirë për të ndihmuar këtë shtet të mbledhë të dhëna rreth agrikulturës, si pjesë e një projekti të mbështetur financiarisht nga Kina. Raketa kineze Long March 4B, e ka ngritur në hapësirë satelitin Remoting Sensing Satellite, nga baza ajrore kineze që ndodhet në Taiyuan, transmeton Telegrafi. Një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara