e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

Meksikë, në 5 vitet e fundit janë vrarë 17.715 gra

  Në Meksikë që nga viti 2016 janë vrarë 17.715 gra.   Sipas lajmeve në shtypin e vendit, në një raport të publikuar nga Sekretariati i Sistemit Kombëtar të Sigurisë Publike, thuhet se në Meksikë midis 1 janarit 2016 dhe 31 janarit 2021, 319.400 gra janë lënduar si rezultat i dhunës.   Më tej thuhet […]

Kuba hap ekonominë për bizneset private

    Kuba ka njoftuar për reformë në ekonominë e saj që kontrollohet nga shteti. Vendi komunist ka vendosur që të lejojë bizneset private të veprojnë në shumicën e sektorëve të ekonomisë.   Ministrja e Punës, Marta Elena Feito, tha se vetëm një numër i vogël i sektorëve do të kontrollohen nga shteti.   Ekonomia […]

Koalicioni i Maduros fiton zgjedhjet në Venezuelë

  Partia e presidentit Nicolas Maduro dhe aleatët e tij i fituan zgjedhjet parlamentare në Venezuelë, tregojnë rezultatet e [...]

Kombet e Bashkuara e akuzojnë Venezuelën për “krime kundër njerëzimit”

  Hetuesit e Kombeve të Bashkuara thanë se Qeveria e Venezuelës ka kryer “shkelje të rënda” që përbëjnë krime kundër [...]

“Prit para nga qielli” edhe ndodh! Qindra copa të çmuara meteori bien në Brazil, me vlerë mbi 25 mijë $

Shprehja “prit të bie para nga qielli” është bërë realitet për disa banorë të Brazilit.   Mijëra njerëz kanë nisur të shkojnë drejt qyteti brazilian ku copa materiali të çmuar të një meteori 4.6 miliardë vjeçar po bien nga qielli, disa prej të cilave vlejnë deri ne 25 000 dollarë.   Rreth 200 […]

Koronavirusi/ Statuja e Krishtit Shpëtimtar edhe me foton e flamurit shqiptar

“Statuja e Krishtit Shpëtimtar, monument emblematik i qytetit të Rio de Zhaneiro dhe i Brazilit, është ndriçuar me flamujt e vendeve të prekura nga pandemia globale e #COVID19. Mes tyre është edhe flamuri shqiptar! Solidariteti botëror, frymëzues dhe shpresëdhënës!”   Kështu shkruan Presidenti Ilir Meta i cili e quan solidariteti botëror, frymëzues dhe shpresëdhënës.   Presidenti ka […]

Meksikë, në 5 vitet e fundit janë vrarë 17.715 gra

Në Meksikë që nga viti 2016 janë vrarë 17.715 gra.   Sipas lajmeve në shtypin e vendit, në një raport të publikuar nga Sekretariati i Sistemit Kombëtar të Sigurisë Publike, thuhet se në Meksikë midis 1 janarit 2016 dhe 31 janarit 2021, 319.400 gra janë lënduar si rezultat i dhunës.   Më tej thuhet […]

Kuba hap ekonominë për bizneset private

Kuba ka njoftuar për reformë në ekonominë e saj që kontrollohet nga shteti. Vendi komunist ka vendosur që të lejojë bizneset private të veprojnë në shumicën e sektorëve të ekonomisë.   Ministrja e Punës, Marta Elena Feito, tha se vetëm një numër i vogël i sektorëve do të kontrollohen nga shteti.   Ekonomia […]

Koalicioni i Maduros fiton zgjedhjet në Venezuelë

Partia e presidentit Nicolas Maduro dhe aleatët e tij i fituan zgjedhjet parlamentare në Venezuelë, tregojnë rezultatet e pjesshme.   Zgjedhjet, që u mbajtën të dielën, u bojkotuan nga partitë kryesore opozitare.   Me mbi 80 për qind të votave të numëruara, Këshilli Kombëtar Zgjedhor tha se koalicioni i Maduros ka fituar 67.6 për […]

Kombet e Bashkuara e akuzojnë Venezuelën për “krime kundër njerëzimit”

Hetuesit e Kombeve të Bashkuara thanë se Qeveria e Venezuelës ka kryer “shkelje të rënda” që përbëjnë krime kundër njerëzimit. Raste të vrasjeve, torturave, dhunës dhe zhdukjeve u hetuan nga një mision fakt-mbledhës i Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Ekipi tha se presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, dhe zyrtarë të tjerë […]

“Prit para nga qielli” edhe ndodh! Qindra copa të çmuara meteori bien në Brazil, me vlerë mbi 25 mijë $

Shprehja “prit të bie para nga qielli” është bërë realitet për disa banorë të Brazilit.   Mijëra njerëz kanë nisur të shkojnë drejt qyteti brazilian ku copa materiali të çmuar të një meteori 4.6 miliardë vjeçar po bien nga qielli, disa prej të cilave vlejnë deri ne 25 000 dollarë.   Rreth 200 […]

Venezuela dëbon ambasadoren e BE-së

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, urdhëroi ambasadoren e Bashkimit Evropian në këtë vend që të largohet brenda 72 orësh. Dëbimi i Isabel Brilhante Pedrosas erdhi disa orë pasi BE-ja vendosi sanksione kundër 11 zyrtarëve të Venezuelës. Ata u saksionuan për veprime kundër Asamblesë kombëtare, të kryesuar nga udhëheqësi i opozitës, Juan Guaido. Guaido e […]

Vdes nga koronavirusi një djalë 15 vjeç, i fisit të largët tribu në Amazonë

Në një fis tribun në Amazonë ka regjistruar rastin e parë me koronavirus, pasi një djalë 15 vjeç është sëmurur rëndë dhe ka gjetur vdekjen. Adoleshenti i cili i përket komunitetit Yanomami të vendosur në kufirin mes Brazilit dhe Venezuelës, u dërgua në terapi intensive me simptoma të Covid-19, por nuk ia doli. I prekuri […]

Koronavirusi/ Statuja e Krishtit Shpëtimtar edhe me foton e flamurit shqiptar

“Statuja e Krishtit Shpëtimtar, monument emblematik i qytetit të Rio de Zhaneiro dhe i Brazilit, është ndriçuar me flamujt e vendeve të prekura nga pandemia globale e #COVID19. Mes tyre është edhe flamuri shqiptar! Solidariteti botëror, frymëzues dhe shpresëdhënës!”   Kështu shkruan Presidenti Ilir Meta i cili e quan solidariteti botëror, frymëzues dhe shpresëdhënës.   Presidenti ka […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara