e shtunë 16 janar 2021
e shtunë 16 janar 2021

Parada ushtarake, Koreja e Veriut zbulon raketën e re balistike

  Parada e arsenalit ushtarak në Korenë e Veriut vjen pak ditë përpara betimit të Xho Bajden si president i Shteteve të Bashkuar të Amerikës dhe pak ditë pasi Lideri Kim Jong UN e përshkroi SHBA-në si “armikun kryesor të vendit”.   Koreja e Veriut zhvilloi këtë të enjte një paradë ushtarake në kryeqytetin e […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

  Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Kina përballet me shpërthim të ri të koronavirusit

  Kina po përballet me një prej shpërthimeve më të rrezikshme të koronavirusit, meqë autoritetet shëndetësore kanë thënë se [...]

Koreja e Veriut pranon dështimet ekonomike

  Koreja e Veriut ka hapur kongresin e partisë në Phenian. Udhëheqësi Kim Jong Un po e shfrytëzon takimin disa ditor për të [...]

Alarmi demografik – Koreja e Jugut regjistron më shumë vdekje sa sa lindje

Koreja e Jugut po përballet me sfida të mëdha demografike, ku për herë të parë në histori, vendi regjistroi më shumë vdekje sesa lindje në vitin 2020.   Si rezultat i kësaj, popullata po plaket shpejt dhe qeveria, pavarësisht përpjekjeve të veta më të mira, duket se nuk ka përgjigje.   Për herë […]

Kina detyron qindra mijëra njerëz të punojnë në fushat e pambukut

Një Institut amerikan i ka akuzuar autoritetet kineze se kanë detyruar qindra mijëra ujgurë etnikë dhe njerëz të tjerë, kryesisht myslimanë autoktonë, të bëjnë punë të rënda fizike në fushat e pambukut në provincën perëndimore të Ksinjiang.   Dokumentet e qeverisë kineze dhe raportet e mediave treguan se të paktën 570.000 njerëz, në […]

Parada ushtarake, Koreja e Veriut zbulon raketën e re balistike

Parada e arsenalit ushtarak në Korenë e Veriut vjen pak ditë përpara betimit të Xho Bajden si president i Shteteve të Bashkuar të Amerikës dhe pak ditë pasi Lideri Kim Jong UN e përshkroi SHBA-në si “armikun kryesor të vendit”.   Koreja e Veriut zhvilloi këtë të enjte një paradë ushtarake në kryeqytetin e […]

Ekspertët e OBSH mbërrijnë në Wuhan për të hetuar origjinën e koronavirusit

Një ekip shkencëtarësh nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) mbërritën në Wuhan, kryeqyteti i Provincës Hubei të Kinës qendrore, të enjten për të bashkëpunuar me kolegët e tyre kinezë në hulumtimin mbi origjinën e mundshme të koronavirusit të ri Sars-Cov-2.   Ekipi i OBSH-së iu nënshtrua kontrollit PCR dhe testeve të antitrupave për koronavirusin […]

Kina përballet me shpërthim të ri të koronavirusit

Kina po përballet me një prej shpërthimeve më të rrezikshme të koronavirusit, meqë autoritetet shëndetësore kanë thënë se dhjetëra persona kanë rezultuar pozitiv në provincën Hebei, afër kryeqytetit Pekin. Ministria kineze e Shëndetësisë ka thënë se në Hebei janë raportuar 82 raste të reja lokale më 10 janar. Shqetësimet për shpërthime të reja kanë […]

Koreja e Veriut pranon dështimet ekonomike

Koreja e Veriut ka hapur kongresin e partisë në Phenian. Udhëheqësi Kim Jong Un po e shfrytëzon takimin disa ditor për të deklaruar një numër dështimesh ekonomike. Duke folur para mijëra delegatëve në sallën e kongresit në Phenian, zoti Kim pohoi se vendi nuk kishte arritur synimet që kishte parashtruar në planin pesë-vjeçar për […]

Alarmi demografik – Koreja e Jugut regjistron më shumë vdekje sa sa lindje

Koreja e Jugut po përballet me sfida të mëdha demografike, ku për herë të parë në histori, vendi regjistroi më shumë vdekje sesa lindje në vitin 2020.   Si rezultat i kësaj, popullata po plaket shpejt dhe qeveria, pavarësisht përpjekjeve të veta më të mira, duket se nuk ka përgjigje.   Për herë […]

Kina dhe BE shpallën përfundimin e bisedimeve mbi marrëveshjen e investimeve

Presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësit evropianë shpallën të mërkurën (30.12.2020) se dy palët kanë përfunduar në kohë bisedimet mbi marrëveshjen e investimeve.   Mbrëmjen e të premtes Presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi një video-takim me kancelaren gjermane Angela Merkel, homologun francez Emmanuel Macron, presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe kryetaren e […]

Kina pritet të rrisë vëmendjen ndaj studimeve arkeologjike në vitin 2021

Kina pritet t’u japë më shumë rëndësi studimeve arkeologjike dhe historike gjatë periudhës së Planit të 14-të Pesëvjetor (2021-2025), deklaroi Liu Yuzhu, zyrtar në Administratën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore (NCHA), shkruan “Xinhua”.   Sipas Yuzhu, në vitin 2021 do të kenë përparësi studimet në projektet kryesore historike, duke përfshirë kërkimin mbi kulturën e Dinastisë […]

Kina detyron qindra mijëra njerëz të punojnë në fushat e pambukut

Një Institut amerikan i ka akuzuar autoritetet kineze se kanë detyruar qindra mijëra ujgurë etnikë dhe njerëz të tjerë, kryesisht myslimanë autoktonë, të bëjnë punë të rënda fizike në fushat e pambukut në provincën perëndimore të Ksinjiang.   Dokumentet e qeverisë kineze dhe raportet e mediave treguan se të paktën 570.000 njerëz, në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara