e mërkurë 20 janar 2021
e mërkurë 20 janar 2021

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

    Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

Izrael, 1 milion persona të vaksinuar ndaj COVID-19

  Netanyahu njofton moment historik gjatë vizitës në qendrën e imunizimit në Umm al-Fahm; vendi tejkalon pjesën tjetër të botës, me më shumë se 10% të popullsisë që tani kanë marrë dozën e parë   Izraeli ka vaksinuar 1 milion njerëz kundër COVID-19, më shumë se një e dhjeta e popullsisë së tij, tha Kryeministri […]

Fluturimi i parë Izrael-Marok niset drejt Rabat për të nënshkruar marrëveshjen e normalizimit

    Delegacioni i përbashkët SHBA-Izraelit niset për të nënshkruar marrëveshje dy dhe trepalëshe, përfshirë aviacionin, [...]

Kthen ajrin në ujë, Emiratet e Bashkuara Arabe shuajnë etjen me teknologjinë izraelite

  Firma e agrobiznesit me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe, Al Dahra, ka nënshkruar një marrëveshje partneriteti me kompaninë [...]

30 Nëntori – Dita e refugjatëve hebrenj

Izraeli e ka dekretuar me ligj rikthimin dhe riatdhesimin e hebrenjve nga e gjithë bota në Izrael, duke iu ofruar mbështetje të menjëhershme logjistike dhe sociale.   Kjo sjell rritjen e vazhdueshme të popullsisë. Nga mbi 800 mijë në vitin 1948, kur u themelua si shtet modern, në 9.3 milionë që është aktualisht.   […]

Pompeo viziton vendbanimet hebraike, denoncon bojkotin ndërkombëtar ndaj Izraelit

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo vizitoi një vendbanim hebraik që ndodhen në atë pjesë të Bregut Perëndimor që kontrollohet nga Izraeli, vizita e parë e një zyrtari të lartë amerikan në këtë territor.   Vizita pasoi njoftimin e një iniciative të re, për të ndaluar një lëvizje të udhëhequr nga palestinezët për të […]

Vendi i pagëzimit të Jezusit, i pastruar nga minat pas 50 vjetësh

Një faltore afër vendit tradicional të pagëzimit të Jezusit në lumin Jordan, priti të dielën një meshë Epifanie për herë të parë në më shumë se 50 vjet pasi u shpall pa mina.   At Francesco Patton, kujdestari i Tokës së Shenjtë për kishën Katolike Romake, udhëhoqi pruftërinjtë françeskanë drejt një vendi të […]

Izrael, 1 milion persona të vaksinuar ndaj COVID-19

Netanyahu njofton moment historik gjatë vizitës në qendrën e imunizimit në Umm al-Fahm; vendi tejkalon pjesën tjetër të botës, me më shumë se 10% të popullsisë që tani kanë marrë dozën e parë   Izraeli ka vaksinuar 1 milion njerëz kundër COVID-19, më shumë se një e dhjeta e popullsisë së tij, tha Kryeministri […]

Fluturimi i parë Izrael-Marok niset drejt Rabat për të nënshkruar marrëveshjen e normalizimit

Delegacioni i përbashkët SHBA-Izraelit niset për të nënshkruar marrëveshje dy dhe trepalëshe, përfshirë aviacionin, turizmin, shëndetësinë, ujin, bujqësinë   Fluturimi i parë nga Izraeli në Marok u nis të martën në mëngjes për një udhëtim të erës nga një delegacion i përbashkët izraelito-amerikan që do të përfshijë nënshkrimin e disa marrëveshjeve dypalëshe dhe […]

Kthen ajrin në ujë, Emiratet e Bashkuara Arabe shuajnë etjen me teknologjinë izraelite

Firma e agrobiznesit me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe, Al Dahra, ka nënshkruar një marrëveshje partneriteti me kompaninë izraelite Watergen. Sipas marrëveshjes, Watergen do të ketë për detyrë të furnizojë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe vendet e tjera në rajon me zgjidhjet e saj të ujit të patentuar që gjenerojnë ujë nga ajri […]

30 Nëntori – Dita e refugjatëve hebrenj

Izraeli e ka dekretuar me ligj rikthimin dhe riatdhesimin e hebrenjve nga e gjithë bota në Izrael, duke iu ofruar mbështetje të menjëhershme logjistike dhe sociale.   Kjo sjell rritjen e vazhdueshme të popullsisë. Nga mbi 800 mijë në vitin 1948, kur u themelua si shtet modern, në 9.3 milionë që është aktualisht.   […]

Takimi Netanyahu-Bin Salman transformon dinamikën rajonale

Takimi sekret – Netanyahu dhe shefi i Mossad takojnë princin e Arabisë Saudite Disa media izraelite kanë raportuar se kryeministri i këtij vendi, Benjamin Netanyahu ka vizituar në mënyrë sekrete Arabinë Saudite më 22 nëntor, për të takuar udhëheqësin de fakto të mbretërisë, Mohammed bin Salman, si dhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. […]

Kryeministri i Izraelit pritet ta vizitojë Bahrejnin

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha të martën se “së shpejti” do të vizitojë Bahrejnin, me ftesë të Princit të Kurorës, Salman al-Khalifa.   Pas Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahrejni normalizoi raportet me Izraelin përmes një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara.   Vendimi i këtyre vendeve të Lindjes se Mesme shënoi një […]

Pompeo viziton vendbanimet hebraike, denoncon bojkotin ndërkombëtar ndaj Izraelit

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo vizitoi një vendbanim hebraik që ndodhen në atë pjesë të Bregut Perëndimor që kontrollohet nga Izraeli, vizita e parë e një zyrtari të lartë amerikan në këtë territor.   Vizita pasoi njoftimin e një iniciative të re, për të ndaluar një lëvizje të udhëhequr nga palestinezët për të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara