e diel 17 tetor 2021
e diel 17 tetor 2021

Avancimi bërthamor i Iranit po rrit shqetësimin e Izraelit

  Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe vendet partnere paralajmërojnë se po skadon afati për të arritur një marrëveshje të re bërthamore me Iranin, zyrtarët izraelitë dhe analistët paralajmërojnë se Teherani është shumë pranë arritjes së kapaciteteve nukleare. Ish-Kryeministri izraelit Ehud Barak, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se Izraeli duhet të rivlerësojë reagimin […]

I dërguari amerikan dhe talebanët fajësojnë ish-presidentin afgan për prishjen e planit

    I dërguari i Shteteve të Bashkuara për paqen në Afganistan thotë se kishte siguruar një marrëveshje të minutës së fundit me talebanët në muajin gusht, për mbajtjen e rebelëve jashtë Kabulit, ndërsa negociohej tranzicioni politik. Por, ai thotë se largimi nga vendi i Presidentit Ashraf Ghani e dëmtoi planin.   I dërguari amerikan […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

  Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së [...]

Talebanët e shkatërrojnë televizorin me sëpatë: Është harram

    Regjimi i instaluar me dhunë në Afganistan ka bërë që e gjithë mënyra e jetesës për qytetarët, sidomos për femrat të [...]

Largohet edhe ushtari i fundit amerikan nga Afganistani

Në Foto: Ushtari i fundit amerikan që largohet nga Afganistani     Trupat e fundit amerikane u larguan nga Afganistani, duke përmbushur zotimin e Presidentit Joe Biden për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës pas një evakuimi kaotik dhe të dhunshëm nga Kabuli, tha të hënën ushtria amerikane.   Në vazhdim është […]

60 viktima nga sulmet kamikaze në Kabul, midis tyre 12 ushtarë amerikanë

Të paktën 60 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e sulmeve kamikaze në Afganistan.   Të paktën 60 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e sulmeve kamikaze në Afganistan.   Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Shëndetit Publik në Afganistan.   Ndërsa, sipas AP, mes viktimave janë edhe 12 […]

Avancimi bërthamor i Iranit po rrit shqetësimin e Izraelit

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe vendet partnere paralajmërojnë se po skadon afati për të arritur një marrëveshje të re bërthamore me Iranin, zyrtarët izraelitë dhe analistët paralajmërojnë se Teherani është shumë pranë arritjes së kapaciteteve nukleare. Ish-Kryeministri izraelit Ehud Barak, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se Izraeli duhet të rivlerësojë reagimin […]

I dërguari amerikan dhe talebanët fajësojnë ish-presidentin afgan për prishjen e planit

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për paqen në Afganistan thotë se kishte siguruar një marrëveshje të minutës së fundit me talebanët në muajin gusht, për mbajtjen e rebelëve jashtë Kabulit, ndërsa negociohej tranzicioni politik. Por, ai thotë se largimi nga vendi i Presidentit Ashraf Ghani e dëmtoi planin.   I dërguari amerikan […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Talebanët e shkatërrojnë televizorin me sëpatë: Është harram

Regjimi i instaluar me dhunë në Afganistan ka bërë që e gjithë mënyra e jetesës për qytetarët, sidomos për femrat të ndryshojë rrënjësisht.   Tashmë duket se policia afgane nuk lejon as informimin e qytetarëve, duke i konsideruar mediat të dëmshme dhe tru shpëlarëse për qytetarët të cilëve u mori lirinë me forcë. […]

Largohet edhe ushtari i fundit amerikan nga Afganistani

Në Foto: Ushtari i fundit amerikan që largohet nga Afganistani     Trupat e fundit amerikane u larguan nga Afganistani, duke përmbushur zotimin e Presidentit Joe Biden për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës pas një evakuimi kaotik dhe të dhunshëm nga Kabuli, tha të hënën ushtria amerikane.   Në vazhdim është […]

Si fitojnë talebanët nga prodhimi i opiumit?

Marrja e pushtetit nga talibanët mund të ndikojë në tregtinë globale të drogës dehëse, heroinës.   Ndërsa bota vazhdon të monitorojë zhvillimet në Afganistan, shtrohen shumë pyetje në lidhje me pasojat afatgjata të kthimit të talibanëve në pushtet. Pse? Një prej atyre pyetjeve ka të bëjë me tregtinë me narkotik sepse marrja e pushtetit […]

Talebanët kërkojnë të sigurojnë legjitimitet ndërkombëtar

Talebanët përshëndetën të martën largimin e forcave ndërkombëtare nga Afganistani dhe kthimin e tyre në pushtet si një “mësim i madh për pushtuesit e tjerë”, duke i kërkuar Shteteve të Bashkuara dhe pjesës tjetër të botës të njohin sundimin taleban.   Zëdhënësi kryesor i talebanëve Zabihullah Mujahid i bëri këto komente, disa orë […]

60 viktima nga sulmet kamikaze në Kabul, midis tyre 12 ushtarë amerikanë

Të paktën 60 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e sulmeve kamikaze në Afganistan.   Të paktën 60 persona kanë mbetur të vrarë si pasojë e sulmeve kamikaze në Afganistan.   Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Shëndetit Publik në Afganistan.   Ndërsa, sipas AP, mes viktimave janë edhe 12 […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara