e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

Përkeqësohet shëndeti i Navalnyt: “Po humb ndjesinë në duar dhe këmbë”

  Politikani i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny po përballet me dy herni diskale në shpinë dhe ka nisur të humbë ndjenjat në këmbë dhe duar, ka thënë një prej avokatëve të tij, pas vizitës që i ka bërë në burg.   Olga Mikhailova i ka thënë kanalit televiziv Dozhd se Navalny ka refuzuar dy […]

Provokimi i ri i Kremlinit – Putin ka gjithnjë me vete valixhen bërthamore

  Presidenti rus, Vladimir Putin ka gjithnjë me vete instrumentet e nevojshme të komunikimit, përfshirë ata strategjikë, kudo që ai ndodhet. Këtë e ka pohuar zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov, kur u pyet nëse Putini kishte me vete valixhen e tij bërthamore, gjatë fundjavës së kaluar në Siberi, bashkë me ministrin e tij të mbrojtjes. […]

Rusët përkujtojnë Stalinin, ceremoni në Sheshin e Kuq të Moskës, kujtohet epoka sovjetike

    Disa dhjetëra persona u mblodhën të premten në Sheshin e Kuq të Moskës për të përkujtuar 68-vjetorin e vdekjes së [...]

Rusia miraton vaksinën e tretë

    Rusia miraton vaksinën e tretë anticovid. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Mikhail [...]

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut i kërkon Moskës të lirojë opozitarin Navalny

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) po i bën thirrje Rusisë që të lirojë kritikun e Kremlinit Alexey Navalny.   Përmes një deklarate për shtyp të mërkurën, gjykata shprehej se “jep një masë të përkohshme në favor” të zotit Navalny dhe “i kërkon qeverisë ruse që ta lirojë atë”.   Vendimi […]

Rusia vendos në arrest shtëpiak aleatët e Navalnyt para protestave të paralajmëruara

Një gjykatë në Moskë ka shqiptuar masën e arrestit shtëpiak për dy muaj ndaj vëllait të Aleksei Navalnyt dhe disa ndihmësve të tij, teksa autoritetet po mundohen të prishin planet për protesta mbarëkombëtare gjatë fundjavës, lidhur me trajtimin e Navalnyt.   Navalny, një kritik i zëshëm i Kremlinit, gjendet në burg, pasi u arrestua […]

Përkeqësohet shëndeti i Navalnyt: “Po humb ndjesinë në duar dhe këmbë”

Politikani i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny po përballet me dy herni diskale në shpinë dhe ka nisur të humbë ndjenjat në këmbë dhe duar, ka thënë një prej avokatëve të tij, pas vizitës që i ka bërë në burg.   Olga Mikhailova i ka thënë kanalit televiziv Dozhd se Navalny ka refuzuar dy […]

Provokimi i ri i Kremlinit – Putin ka gjithnjë me vete valixhen bërthamore

Presidenti rus, Vladimir Putin ka gjithnjë me vete instrumentet e nevojshme të komunikimit, përfshirë ata strategjikë, kudo që ai ndodhet. Këtë e ka pohuar zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov, kur u pyet nëse Putini kishte me vete valixhen e tij bërthamore, gjatë fundjavës së kaluar në Siberi, bashkë me ministrin e tij të mbrojtjes. […]

Rusët përkujtojnë Stalinin, ceremoni në Sheshin e Kuq të Moskës, kujtohet epoka sovjetike

Disa dhjetëra persona u mblodhën të premten në Sheshin e Kuq të Moskës për të përkujtuar 68-vjetorin e vdekjes së Joseph Stalin.   Njerëzit vendosën lule, ngritën flamurin sovjetik dhe portrete të Stalinit, në kuadër të një ceremonie të organizuar nga Partia Komuniste.   “Stalini është ai që mposhti fashizmin. Ai u dha […]

Rusia miraton vaksinën e tretë

Rusia miraton vaksinën e tretë anticovid. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Mikhail Mishustin.   “Sot, Rusia është i vetmi vend që ka tashmë tre vaksina kundër COVID-19,” u shpreh kryeministri në një dalje për median shtetërore.     Provat klinike në shkallë të gjerë të vaksinës së etiketuar CoviVac dhe prodhuar nga […]

Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut i kërkon Moskës të lirojë opozitarin Navalny

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) po i bën thirrje Rusisë që të lirojë kritikun e Kremlinit Alexey Navalny.   Përmes një deklarate për shtyp të mërkurën, gjykata shprehej se “jep një masë të përkohshme në favor” të zotit Navalny dhe “i kërkon qeverisë ruse që ta lirojë atë”.   Vendimi […]

Rusia mund t’i ndërpresë lidhjet me BE

Rusia është e gatshme t’i ndërpresë marrëdhëniet me Bashkimin Evropian, nëse blloku i vendos sanksione të reja, tha ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.   BE shfaqi mundësinë e sanksioneve të reja për shkak të trajtimit që po i bën Moska liderit të opozitës në Rusi, Alexei Navalny, i cili është burgosur.   […]

Kritiku i Kremlinit, Navalny, dënohet me 2.5 vjet burg

Një gjykatë ruse në Moskë urdhëroi sot dënim me burg prej më shumë se 2 vite e gjysmë për kritikun më të ashpër të Kremlimit, Alexei Navalny, nën akuzat e shkeljes së rregullave të një dënimi me kusht të vitit 2014, gjatë kohës sa po shërohej në Gjermani pas helmimit me një agjent nervor, […]

Rusia vendos në arrest shtëpiak aleatët e Navalnyt para protestave të paralajmëruara

Një gjykatë në Moskë ka shqiptuar masën e arrestit shtëpiak për dy muaj ndaj vëllait të Aleksei Navalnyt dhe disa ndihmësve të tij, teksa autoritetet po mundohen të prishin planet për protesta mbarëkombëtare gjatë fundjavës, lidhur me trajtimin e Navalnyt.   Navalny, një kritik i zëshëm i Kremlinit, gjendet në burg, pasi u arrestua […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara