e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

Ukrainë: Parakalim me taka

  Në Ukrainë është ndezur një debat mbi seksizmin pas publikimit të fotografive zyrtare të parakalimit të ushtareve të mbathura me taka në vend të çizmeve ushtarake. Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka ndezur një debat në lidhje me seksizmin pas shfaqjes së fotografive zyrtare të parakalimit të ushtareve që kishin mbathur taka në vend […]

Lufthansa heq nga përdorimi i fjalëve zonja dhe zotërinj

  Lufthansa heq dorë nga përdorimi i formulës “Mirëseerdhët në bord, zonja dhe zotërinj!” për të shmangur përcaktimet gjinore për klientët.   Mos u habisni nëse në fluturimin tuaj të ardhshëm me një nga avionet e Lufthansa Group do të dëgjoni vetëm përshëndetjen “Mirëseerdhët në bord”.   Në vijim të diskutimeve për të neutralizuar gjuhën […]

Gjermani: dhjetëra të vdekur e qindra të humbur

    Reshjet e dendura në 48 orët e fundit në Europën Perëndimore kanë shkaktuar në zona të ndryshme katastrofë natyrore me [...]

Reshje të pazakonta në Europë – Në Gjermani 40 të vdekur e shumë të humbur si pasojë e vërshimeve të ujit

    Reshjet e dendura në 24 orët e fundit në Europën Perëndimore kanë shkaktuar në zona të ndryshme katastrofë natyrore me [...]

BE prezanton planin për luftim të ndryshimeve klimatike

Bashkimi Evropian ka bërë të ditura planet rreth ndryshimeve klimatike, teksa synon të luftojë emetimet e karbonit deri më 2050.   Propozimet e bëra duhet të miratohen nga 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian si dhe Parlamenti Evropian.   Në to përfshihen vënia e taksës për kerozinë, dhe ndalimi i shitjes së makinave me […]

Dyfishohen vdekjet e emigrantëve në rrugët detare drejt Europës

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve që humbën jetës gjatë udhëtimeve në rrugë detare drejt Europës është dyfishuar këtë vit, tha Agjencia e Migracionit e Kombeve të Bashkuara në një raport të ri.   Të paktën 1,146 njerëz vdiqën midis janarit dhe qershorit, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.   Rruga e Mesdheut Qendror, midis Libisë […]

Ukrainë: Parakalim me taka

Në Ukrainë është ndezur një debat mbi seksizmin pas publikimit të fotografive zyrtare të parakalimit të ushtareve të mbathura me taka në vend të çizmeve ushtarake. Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka ndezur një debat në lidhje me seksizmin pas shfaqjes së fotografive zyrtare të parakalimit të ushtareve që kishin mbathur taka në vend […]

Lufthansa heq nga përdorimi i fjalëve zonja dhe zotërinj

Lufthansa heq dorë nga përdorimi i formulës “Mirëseerdhët në bord, zonja dhe zotërinj!” për të shmangur përcaktimet gjinore për klientët.   Mos u habisni nëse në fluturimin tuaj të ardhshëm me një nga avionet e Lufthansa Group do të dëgjoni vetëm përshëndetjen “Mirëseerdhët në bord”.   Në vijim të diskutimeve për të neutralizuar gjuhën […]

Gjermani: dhjetëra të vdekur e qindra të humbur

Reshjet e dendura në 48 orët e fundit në Europën Perëndimore kanë shkaktuar në zona të ndryshme katastrofë natyrore me pasoja në jerëz e dëme materiale. Në shumë rajone është shpallur gjendje alarmi prej katastrofës.   Në Gjermani si pasojë e vërshimeve të shkaktuara nga reshjet papushim në 24 orëkonsiderohen ende të humbur […]

Reshje të pazakonta në Europë – Në Gjermani 40 të vdekur e shumë të humbur si pasojë e vërshimeve të ujit

Reshjet e dendura në 24 orët e fundit në Europën Perëndimore kanë shkaktuar në zona të ndryshme katastrofë natyrore me pasoja në jerëz e dëme materiale. Në shumë rajone është shpallur gjendje alarmi prej katastrofës.   Në Gjermani si pasojë e vërshimeve të shkaktuara nga reshjet papushim në 24 orëkonsiderohen ende të humbur […]

BE prezanton planin për luftim të ndryshimeve klimatike

Bashkimi Evropian ka bërë të ditura planet rreth ndryshimeve klimatike, teksa synon të luftojë emetimet e karbonit deri më 2050.   Propozimet e bëra duhet të miratohen nga 27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian si dhe Parlamenti Evropian.   Në to përfshihen vënia e taksës për kerozinë, dhe ndalimi i shitjes së makinave me […]

Lituania miraton ndalimin masiv të azilkërkuesve nga Bjellorusia

Parlamenti i Lituanisë miratoi ndalimin masiv të azilkërkuesve, në kohën kur ky vend po përballet me rritje të numrit të të ardhurve nga Bjellorusia.   Vilniusi thotë se azilkërkuesit po organizohen nga Qeveria e udhëheqësit bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, për ta ndëshkuar Lituantinë, për shkak të mbështetjes që i ka dhënë opozitës demokratike në […]

Të promovosh qytetin tënd, kryebashkiaku i Firences punon si ciceron për turistët

Firence, një nga qytetet më të njohura të Italisë, vazhdon të përjetojë pasojat negative të pandemisë ku vihet re edhe numri i paktë i turistëve.   Por, në përpjekje për të ndihmuar këtë sektor, kryebashkiaku Dario Nardella ka vendosur që gjatë ditës të shërbejë edhe si ciceron për të treguar historinë e kulturën […]

Dyfishohen vdekjet e emigrantëve në rrugët detare drejt Europës

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve që humbën jetës gjatë udhëtimeve në rrugë detare drejt Europës është dyfishuar këtë vit, tha Agjencia e Migracionit e Kombeve të Bashkuara në një raport të ri.   Të paktën 1,146 njerëz vdiqën midis janarit dhe qershorit, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.   Rruga e Mesdheut Qendror, midis Libisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara