e martë 26 tetor 2021
e martë 26 tetor 2021

Poloni: Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë qëndrimin në BE

  Një reformë drejtësie e nxitur nga partia nacional-konservatore, PiS dhe kërcënimi i daljes nga BE kanë shkaktuar protesta në mbarë Poloninë. Edhe një nobelist foli fjalë të qarta.   Aksione proteste ka pasur në 100 qytete dhe komuna të Polonisë. Më shumë se 100.000 demonstrues tremben, se politika e partisë nacional-konservatore “Ligj dhe drejtësi”, […]

Vendet e BE kërkojnë fonde për ndërtimin e mureve të emigracionit

  Komisioni i Bashkimit Evropian ka marrë një letër nga 12 vende të BE -së duke i kërkuar bllokut të financojë ndërtimin e mureve për të parandaluar migrimin e parregullt. Këto vende e përshkruan këtë masë si legjitime, duke kërkuar mbështetjen e tyre “sepse i shërben interesit të Bashkimit në tërësi”.   Dymbëdhjetë shtete anëtare […]

Polonia, hapi i parë drejt largimit nga BE?

  Gjykata Kushtetuese në Varshavë ka shpallur pjesë të së drejtës evropiane të papajtueshme me ligjin bazë të shtetit sovran të [...]

Samiti i Brdos: Liderët e BE rikonfirmojnë unitetin

  Në momentet kur Bashkimi Europian po përballet me një sërë dilemash e sfidash, liderët më të pushtetshëm të tij rikonfirmuan [...]

BE mbështet Francën në grindjen për nëndetëset

Në Nju Jork, ministrat e Jashtëm të BE shprehën solidaritet të plotë me Parisin. Bisedimet tregtare me SHBA tani rrezikohen.     Në mosmarrëveshjen për partneritetin e ri të sigurisë midis Australisë, Britanisë së Madhe dhe SHBA, Bashkimi Evropian mbështeti Francën. Në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ministrat e Jashtëm […]

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

Poloni: Dhjetëra mijëra vetë kërkojnë qëndrimin në BE

Një reformë drejtësie e nxitur nga partia nacional-konservatore, PiS dhe kërcënimi i daljes nga BE kanë shkaktuar protesta në mbarë Poloninë. Edhe një nobelist foli fjalë të qarta.   Aksione proteste ka pasur në 100 qytete dhe komuna të Polonisë. Më shumë se 100.000 demonstrues tremben, se politika e partisë nacional-konservatore “Ligj dhe drejtësi”, […]

Vendet e BE kërkojnë fonde për ndërtimin e mureve të emigracionit

Komisioni i Bashkimit Evropian ka marrë një letër nga 12 vende të BE -së duke i kërkuar bllokut të financojë ndërtimin e mureve për të parandaluar migrimin e parregullt. Këto vende e përshkruan këtë masë si legjitime, duke kërkuar mbështetjen e tyre “sepse i shërben interesit të Bashkimit në tërësi”.   Dymbëdhjetë shtete anëtare […]

Polonia, hapi i parë drejt largimit nga BE?

Gjykata Kushtetuese në Varshavë ka shpallur pjesë të së drejtës evropiane të papajtueshme me ligjin bazë të shtetit sovran të Polonisë. Disa e shohin këtë vendim si një hap të parë drejt daljes së vendit nga BE.   Institucionet evropiane “shkojnë përtej fuqive të tyre dhe një numër traktatesh evropiane nuk përputhen me ligjin […]

Samiti i Brdos: Liderët e BE rikonfirmojnë unitetin

Në momentet kur Bashkimi Europian po përballet me një sërë dilemash e sfidash, liderët më të pushtetshëm të tij rikonfirmuan unitetin e Unionit. BE thekson rëndësinë e bashkëpunimit me Aleancën e Atlantikut të Veriut.   Në ditën e parë të samitit të BE-së në Brdo afër Kranjës në Slloveni u dhanë mesazhe të forta […]

BE mbështet Francën në grindjen për nëndetëset

Në Nju Jork, ministrat e Jashtëm të BE shprehën solidaritet të plotë me Parisin. Bisedimet tregtare me SHBA tani rrezikohen.     Në mosmarrëveshjen për partneritetin e ri të sigurisë midis Australisë, Britanisë së Madhe dhe SHBA, Bashkimi Evropian mbështeti Francën. Në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ministrat e Jashtëm […]

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

BE: Nuk i njohim talebanët, nuk ka bisedime politike

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha të shtunën se Bashkimi Evropian nuk i ka njohur talebanët dhe as nuk po zhvillon bisedime politike me militantët, një javë pasi ata morën kontrollin e Afganistanit.   Talibanët i dhanë fund marrjes rrufe të Afganistanit të dielën, duke u futur në kryeqytetin e vendit, […]

Pak gatishmëri në BE për pranimin e refugjatëve nga Afganistani

Ministrat e Brendshëm të BE kërkojnë samit të jashtëzakonshëm lidhur me qëndrimin ndaj refugjatëve nga Afganistani. Fillimisht do të pranohen afganët, që kanë qenë bashkëpunëtorë të Perëndimit dhe hasin në rrezik akut.   Ministri i Brendshëm me periudhën më të gjatë në detyrë në BE u apeloi në ndërgjegje homologëve të tij. „Ne duhet […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara