Thursday 18 July 2024
Thursday 18 July 2024

Kriza e refugjatëve – BE dërgon roje kufitare në Greqi dhe Bullgari

Kryeministri bullgar Boiko Borisov takohet të hënën me Presidentin turk Recep Tajip Erdogan për të diskutuar situatën në Siri dhe problemin e migrimit. Megjithëse Greqia e ka forcuar mbrojtjen e saj kufitare me Turqinë, në Greqi shkojnë gjithnjë e më shumë refugjatë. Nga ana tjetër, situata në kufirin bullgaro-turk është e qetë. Deri tani nuk […]

Europa nuk pranon të mbyllë kufijtë ndërsa rastet e koronavirusit në Itali rriten

Fqinjët europianë të Italisë janë zotuar të mbajnë kufij të hapur, pavarësisht koronavirusit të ri që përhapet në Toskanë dhe Siçili me një numër në rritje të të infektuarve. Kryeministri Giuseppe Conte ka fajësuar menaxhimin e dobët në një spital në veri të vendit për shpërthimin, pas rritjes së konsiderueshme të njerëzve të infektuar në […]

Brexit, shtohet numri i kompanive që lënë Britaninë për Holandën

Që nga referendumi i vitit 2016 për të lënë BE-në, Holanda i ka marrë Britanisë së Madhe rreth 140 shoqëri biznesi. Më shumë se [...]

Strasburg: Debat për dëbime të jashtëligjshme të migrantëve

Parlamenti i BE-së debaton për gjendjen humanitare të refugjatëve dhe migrantëve në kufijtë e jashtëm të BE-së. Në fokus janë kryesisht [...]

Macron jep sinjal për çeljen e negociatave me Shqipërinë

Macron në fjalimin në kuadër të Konferencës së Sigurisë ka folur për reformimin e Europës. Ai ka kërkuar nga BE të mos fiksohet tek bisedimet e anëtarësimit, por më mirë të investojë tek shtetet e Ballkanit Perëndimor. Në fjalimin e mbajtur në Konferencën e Sigurisë në Mynih, presidenti francez, Emmanuel Mcron kërkoi një temp më […]

Hungaria mbylli një pikë kufitare me Serbinë për shkak të migrantëve

Policia në Hungari mbylli përkohësisht një pikë kufitare me Serbinë, pasi rreth 200 migrantë, përfshirë fëmijë, u mblodhën atje dhe kërkuan të kalojnë kufirin. “Nuk jemi kriminelë, kemi ikur nga lufta, jo nga uria”, thërrisnin migrantët gjatë natës së shkuar. Policia hungareze tha përmes një deklarate se pika kufitare Kelebija “është mbyllur përkohësisht, pasi nuk […]

Kriza e refugjatëve – BE dërgon roje kufitare në Greqi dhe Bullgari

Kryeministri bullgar Boiko Borisov takohet të hënën me Presidentin turk Recep Tajip Erdogan për të diskutuar situatën në Siri dhe problemin e migrimit. Megjithëse Greqia e ka forcuar mbrojtjen e saj kufitare me Turqinë, në Greqi shkojnë gjithnjë e më shumë refugjatë. Nga ana tjetër, situata në kufirin bullgaro-turk është e qetë. Deri tani nuk […]

Europa nuk pranon të mbyllë kufijtë ndërsa rastet e koronavirusit në Itali rriten

Fqinjët europianë të Italisë janë zotuar të mbajnë kufij të hapur, pavarësisht koronavirusit të ri që përhapet në Toskanë dhe Siçili me një numër në rritje të të infektuarve. Kryeministri Giuseppe Conte ka fajësuar menaxhimin e dobët në një spital në veri të vendit për shpërthimin, pas rritjes së konsiderueshme të njerëzve të infektuar në […]

Brexit, shtohet numri i kompanive që lënë Britaninë për Holandën

Që nga referendumi i vitit 2016 për të lënë BE-në, Holanda i ka marrë Britanisë së Madhe rreth 140 shoqëri biznesi. Më shumë se gjysma e këtyre firmave kanë ardhur vetëm gjatë vitit të shkuar, sipas Agjencisë Holandeze për Investime të Huaja (NFIA). Këto shoqëri priten të krijojnë më shumë se 4200 vende pune dhe […]

Strasburg: Debat për dëbime të jashtëligjshme të migrantëve

Parlamenti i BE-së debaton për gjendjen humanitare të refugjatëve dhe migrantëve në kufijtë e jashtëm të BE-së. Në fokus janë kryesisht Greqia dhe Kroacia. Pikërisht Kroacia, një vend që mban presidencën aktuale të BE-së, kritikohet se ka kthyer vazhdimisht në mënyrë të jashtëligjshme migrantë në vendin fqinjë, Bosnje. Kjo akuzë nuk është e re. Që vende […]

Macron jep sinjal për çeljen e negociatave me Shqipërinë

Macron në fjalimin në kuadër të Konferencës së Sigurisë ka folur për reformimin e Europës. Ai ka kërkuar nga BE të mos fiksohet tek bisedimet e anëtarësimit, por më mirë të investojë tek shtetet e Ballkanit Perëndimor. Në fjalimin e mbajtur në Konferencën e Sigurisë në Mynih, presidenti francez, Emmanuel Mcron kërkoi një temp më […]

BE-ja dhe Ballkani perëndimor – shpresa për një qasje të re ndaj zgjerimit

Udhëheqësit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, u dukën të kënaqur me diskutimet e së dielës mbrëma në Bruksel në një darkë pune me presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel. Në takim morën pjesë edhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell dhe kryeministri kroat […]

Shpopullimi alarmon udhëheqësit e Evropës Qendrore

Udhëheqësit e vendeve të Evropës Qendrore dhe të Ballkanit janë në panik për shkak të rënies demografike dhe po inkurajojnë familjet që të shtojnë lindjet në përpjekje për të ndalur rënien. Disa nga nxitjet për shtimin e lindjeve sjellin në kujtime epokën fashiste dhe atë komuniste të thirrjeve në patriotizëm e vlera familjare si dhe […]

Hungaria mbylli një pikë kufitare me Serbinë për shkak të migrantëve

Policia në Hungari mbylli përkohësisht një pikë kufitare me Serbinë, pasi rreth 200 migrantë, përfshirë fëmijë, u mblodhën atje dhe kërkuan të kalojnë kufirin. “Nuk jemi kriminelë, kemi ikur nga lufta, jo nga uria”, thërrisnin migrantët gjatë natës së shkuar. Policia hungareze tha përmes një deklarate se pika kufitare Kelebija “është mbyllur përkohësisht, pasi nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara