e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

Ku shkojnë të sapomartuarit për muajin e mjaltit mes pandemisë?

    Nuk ka më Paris, Romë, apo Amerikë Latine. Gjatë pandemisë, udhëtimi për amerikanët drejt destinacioneve më popullore për muajin e mjaltit u bë i vështirë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Valentina Vasileva, njofton për destinacionet e reja se ku shkojnë çiftet e sapormartuara.     Tay dhe Liza Britova u martuan në janar […]

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

  Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

I thanë se kishte 7 fëmijë, gruaja nga Mali lind 9

  Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar [...]

Për tre orë në çdo cep të tokës

  Që nga koha kur avioni Concorde ndali fluturimet nuk ka pasur më avionë supersonikë për pasagjerë. Tani është gati një model [...]

Arkeologët zbulojnë një “bar-rostiçeri” në Pompei

Lokalet e tipit termopolium, ishin shumë të preferuar në botën romake. Vetëm në Pompei kishte të paktën 80 lokale të tilla.   Termopoliumi i zbuluar është një nga më të vjetrit në Pompei. “Me këtë zbulim mundësitë për të studiuar termopoliumet janë të jashtëzakonshme, sepse është hera e parë që një lokal i këtij […]

20 vjet në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

Data 2 nëntor shënon 20 vjetorin e pranisë së vazhdueshme të njeriut në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. NASA thotë se mbi 240 individë nga 19 vende të botës kanë vizituar laboratorin hapësinor. Në vazhdim ju ftojmë të ndiqni disa nga kujtimet e astronautëve ndër vite.   Gjatë dy dekadave të fundit, Stacioni Ndërkombëtar i […]

Ku shkojnë të sapomartuarit për muajin e mjaltit mes pandemisë?

Nuk ka më Paris, Romë, apo Amerikë Latine. Gjatë pandemisë, udhëtimi për amerikanët drejt destinacioneve më popullore për muajin e mjaltit u bë i vështirë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Valentina Vasileva, njofton për destinacionet e reja se ku shkojnë çiftet e sapormartuara.     Tay dhe Liza Britova u martuan në janar […]

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ Diana

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet ‘Lili’ Diana. Mamaja, Meghan po ashtu ndodhet në gjendje të mirë.   Një zëdhënës i Princit Harry dhe Meghan-it tha të dielën se çifti mirëpriti fëmijën e tyre, Lilibet “Lili” Diana […]

I thanë se kishte 7 fëmijë, gruaja nga Mali lind 9

Një grua nga Mali ka lindur nëntë foshnja, duke shënuar herën e parë që një grua ka sjellë në jetë kaq fëmijë të mbijetuar për një herë.   Halima Cisse, 25-vjeçare ka lindur fëmijët me prerje cezariane më 4 maj në Marok, pasi ka pasur nevojë për trajtim special, kanë njoftuar autoritetet shëndetësore të […]

Për tre orë në çdo cep të tokës

Që nga koha kur avioni Concorde ndali fluturimet nuk ka pasur më avionë supersonikë për pasagjerë. Tani është gati një model testues, madje me shpejtësi katër herë më të madhe se avionët supersonikë.   Ky avion me 21 metra është një avion i vogël, por një hap i madh në historinë e fluturimeve. Për […]

Arkeologët zbulojnë një “bar-rostiçeri” në Pompei

Lokalet e tipit termopolium, ishin shumë të preferuar në botën romake. Vetëm në Pompei kishte të paktën 80 lokale të tilla.   Termopoliumi i zbuluar është një nga më të vjetrit në Pompei. “Me këtë zbulim mundësitë për të studiuar termopoliumet janë të jashtëzakonshme, sepse është hera e parë që një lokal i këtij […]

Edhe kinezët mbërrijnë në Hënë

Kina ka mbërritur në Hënë më 1 Dhjetor. Pozicionimi është verifikuar në një zonë vullkanike që mendohet se është 1.3 miliardë vjeçare, e quajtur Oqeani i Stuhive.   Sonda që ka prekur sipërfaqen e Hënës është e pajisur me telekamerë, sektometër, radarë dhe një trapan për të shpuar sipërfaqen. Qëllimi i misionit është […]

Bill Gates parashikon se kur do të ndodhë pandemia e ardhshme

Themeluesi i Microsoft Bill Gates ka zbuluar në programin e tij, Bill Gates dhe Rashida Jones, mendimet e tij mbi të ardhmen e pandemive globale.   Në një bisedë të gjerë me aktorin dhe shkrimtarin Jones, Gates përshkroi shpresat e tij për një botë post-COVID dhe çfarë sfidash do të përballet njerëzimi.   Sipas […]

20 vjet në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës

Data 2 nëntor shënon 20 vjetorin e pranisë së vazhdueshme të njeriut në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. NASA thotë se mbi 240 individë nga 19 vende të botës kanë vizituar laboratorin hapësinor. Në vazhdim ju ftojmë të ndiqni disa nga kujtimet e astronautëve ndër vite.   Gjatë dy dekadave të fundit, Stacioni Ndërkombëtar i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara