e shtunë 16 janar 2021
e shtunë 16 janar 2021

Sekretari i Shtetit Pompeo, falenderon Shqipërinë për kontributin në Ngushticën e Hormuzit

    Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka bërë disa postime në rrjetet sociale ku falënderon vendet që kontribuojnë në ruajtjen e linjës së transportit detar në Ngushticën e Hormuzit.   Mes vendeve që janë bërë pjesë e këtij koalicioni është dhe Shqipëria, për të cilën Pompeo bëri një falënderim të veçantë.   “Faleminderit […]

NATO fton aleatët të bashkohen në festën e Ditës së Pavarësisë

  Aleanca Veriatlantike, pjesë e së cilës është edhe Shqipëria, ka uruar shtetin shqiptar në 108 vjetorin e Pavarësisë.   Në një urim të postuar në faqen zyrtare të NATO-s, fton aleatët të bashkohen në festimin e Ditës së Pavarësisë.   “Bashkohuni me ne në festimin e Ditës së Pavarësisë së aleatit tonë, Shqipërisë”, shkruan […]

Mimi Kodheli merr detyrën e lartë në NATO, e para shqiptare që zgjidhet zv.presidente e Asamblesë Parlamentare

  Ish-ministrja socialiste, Mimi Kodheli, ka marrë sot një detyrë të lartë në NATO.   Politikania shqiptare është zgjedhur [...]

NATO i dhuron Shqipërisë 60 respiratorë për trajtimin e pacientëve me COVID-19

  Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO) ka ndihmuar sot Shqipërinë me 60 respiratorë të rinj në kuadër të fuqizimit të përpjekjeve [...]

Shqipëria nënshkruan Marrëveshjen për Mbrojtjen Euroatlantike, kontribut në Komandën e Forcës së Bashkuar të NATO (JFCNF) Norfolk, Virginia

Në datën 2 tetor 2020, në Komandën Supreme të Aleancës, ACO SHAPE Mons, Belgjikë, u zhvillua ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes së Krijimit të Komandës së re të NATO, Joint-Force Command Norfolk, ku morën pjesë komandanti Suprem i Aleancës në Europë (SACEUR), gjeneral Tod D. Wolters (US AIRFORCE), shefi i Shtabit të ACO Admiral […]

11 vjet nga dita e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO

Sot mbushen 11 vjet nga dita e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Është një ditë historike për mbarë shqiptarët. Një ditë kur Shqipëria u bë anëtare e aleancës më të madhe ushtarake që ka njohur historia.   Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhacka, me anë të një postimi në “Facebook” ka kujtuar 11-vjetorin e anëtarësimit të […]

Sekretari i Shtetit Pompeo, falenderon Shqipërinë për kontributin në Ngushticën e Hormuzit

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka bërë disa postime në rrjetet sociale ku falënderon vendet që kontribuojnë në ruajtjen e linjës së transportit detar në Ngushticën e Hormuzit.   Mes vendeve që janë bërë pjesë e këtij koalicioni është dhe Shqipëria, për të cilën Pompeo bëri një falënderim të veçantë.   “Faleminderit […]

NATO fton aleatët të bashkohen në festën e Ditës së Pavarësisë

Aleanca Veriatlantike, pjesë e së cilës është edhe Shqipëria, ka uruar shtetin shqiptar në 108 vjetorin e Pavarësisë.   Në një urim të postuar në faqen zyrtare të NATO-s, fton aleatët të bashkohen në festimin e Ditës së Pavarësisë.   “Bashkohuni me ne në festimin e Ditës së Pavarësisë së aleatit tonë, Shqipërisë”, shkruan […]

Mimi Kodheli merr detyrën e lartë në NATO, e para shqiptare që zgjidhet zv.presidente e Asamblesë Parlamentare

Ish-ministrja socialiste, Mimi Kodheli, ka marrë sot një detyrë të lartë në NATO.   Politikania shqiptare është zgjedhur zëvendëspresidente e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, duke u bërë kështu e para shqiptare në një një pozicion të tillë të një organizate ndërkombëtare.   “Sot, në Seancën e saj Plenare të datës 23 nëntor 2020, Asambleja […]

NATO i dhuron Shqipërisë 60 respiratorë për trajtimin e pacientëve me COVID-19

Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO) ka ndihmuar sot Shqipërinë me 60 respiratorë të rinj në kuadër të fuqizimit të përpjekjeve për të përballuar agresivitetin e pandemisë së Covid-19.   Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka përshëndetur këtë akt, ndërsa thotë se SHBA është e përkushtuar së bashku me venet […]

Shqipëria nënshkruan Marrëveshjen për Mbrojtjen Euroatlantike, kontribut në Komandën e Forcës së Bashkuar të NATO (JFCNF) Norfolk, Virginia

Në datën 2 tetor 2020, në Komandën Supreme të Aleancës, ACO SHAPE Mons, Belgjikë, u zhvillua ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes së Krijimit të Komandës së re të NATO, Joint-Force Command Norfolk, ku morën pjesë komandanti Suprem i Aleancës në Europë (SACEUR), gjeneral Tod D. Wolters (US AIRFORCE), shefi i Shtabit të ACO Admiral […]

Ministeriali i Mbrojtjes të NATO për herë të parë në historinë e tij online – Xhaçka: Unitet politik dhe solidaritet, mesazhi që Aleanca duhet të tregojë tani

Për herë të parë në histori është zhvilluar on line Ministeriali i Ministrave të Mbrojtjes, punimet e së cilit janë mbyllur sot. Ministrat e Mbrojtjes së vendeve anëtarë të NATO-s, kanë diskutuar për pandeminë e COVID 19 dhe masat e marra në kuadër të saj. Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Olta Xhaçka gjatë fjalës së […]

11 vjetori i Shqipërisë në NATO – Ambasadorja Yuri Kim: Së shpejti bazë në Kuçovë

Sot mbushen 11 vjet nga dita kur Shqipëria u bë pjesë e NATO. Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, përmes një postimi në Facebook, shkruan se që kur Shqipëria u bë pjesë NATO, forcat e saj dhe të SHBA kanë derdhur gjak në djersë dhe lot së bashku. “Prej 11 vjetësh, që kur Shqipëria u bë […]

11 vjet nga dita e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO

Sot mbushen 11 vjet nga dita e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO. Është një ditë historike për mbarë shqiptarët. Një ditë kur Shqipëria u bë anëtare e aleancës më të madhe ushtarake që ka njohur historia.   Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhacka, me anë të një postimi në “Facebook” ka kujtuar 11-vjetorin e anëtarësimit të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara