e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

PD zhvillon Kuvendin Kombëtar pas zgjedhjeve të përgjithshme, Berisha ngre në këmbë sallën!

    Partia Demokratike zhvilloi Kuvendin Kombëtar, në përpjekje për t’i riorganizuar pas humbjes së zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit.   Mbërritja e Sali Berishës në Pallatin e Kongreseve  ku u mbajt mbledhja e Kuvendit Kombëtar, ka bërë që të pranishmit të shpërthejnë në ovacione për të. Në videon e më poshtme dëgjohen vërshëllime […]

Zgjedhjet Vendore të 30 Qershorit, tre pyetjet e Kushtetueses për Venecian

    Gjykata Kushtetuese bëri sot publike pyetjet që ajo i ka dërguar Komisionit të Venecias për të marrë prej tij një Opinion lidhur me vlefshmërinë ose jo të zgjedhjeve të 30 Qershorit. Çështja është ngritur në Gjykatë nga Shoqata e bashkive të vendit.   Pas seancës së zhvilluar më 23 Qershor, ku u dëgjuan […]

Nga djegia e mandateve, tek shkarkimi i Presidentit, Parlamenti mbyll legjislaturën e nëntë

  Parlamenti mbylli punimet duke përfunduar kështu legjislaturën e nëntë të tij. Por ndryshe nga vitet e tjera kjo legjislaturë do të [...]

Parlamenti zgjedh kreun e AMA-s, pavarësisht shqetësimeve të BE-së

  Parlamenti zgjodhi drejtuesin e ri të Autoritetit të Mediave Audiovizive, pavarësisht shqetësimeve të shprehura nga institucionet [...]

PD e gatshme për reformë të re zgjedhore

Partia Demokratike është e gatshme për reforme të re zgjedhore. Kështu deklaroi anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike dhe deputeti i zgjedhur, Oerd Bylykbashi.   Bylykbashi deklaroi se duhet një ndryshim rrënjësor i sistemit zgjedhor dhe ashpërsim i ligjeve që ndalojnë keqpërdorimin e burimeve shtetërore.   Ai sqaroi se reforma e ardhshme zgjedhore […]

38 kandidatë për kryetar bashkie në 2019 nuk dorëzuan formularin e Dekriminalizimit

Ilirjan Celibashi, kreu i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve prezantoi në Kuvend raportin e veprimtarisë së punës së institucionit që drejton për vitin 2020.   Celibashi tha se 38 kandidatë të subjekteve politike nuk pranuan të dorëzojnë formularin e Dekriminalizimit pranë KQZ në zgjedhjet e 30 Qershorit të vitit 2019.   Kryekomisioneri u ndal dhe […]

PD zhvillon Kuvendin Kombëtar pas zgjedhjeve të përgjithshme, Berisha ngre në këmbë sallën!

Partia Demokratike zhvilloi Kuvendin Kombëtar, në përpjekje për t’i riorganizuar pas humbjes së zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit.   Mbërritja e Sali Berishës në Pallatin e Kongreseve  ku u mbajt mbledhja e Kuvendit Kombëtar, ka bërë që të pranishmit të shpërthejnë në ovacione për të. Në videon e më poshtme dëgjohen vërshëllime […]

Zgjedhjet Vendore të 30 Qershorit, tre pyetjet e Kushtetueses për Venecian

Gjykata Kushtetuese bëri sot publike pyetjet që ajo i ka dërguar Komisionit të Venecias për të marrë prej tij një Opinion lidhur me vlefshmërinë ose jo të zgjedhjeve të 30 Qershorit. Çështja është ngritur në Gjykatë nga Shoqata e bashkive të vendit.   Pas seancës së zhvilluar më 23 Qershor, ku u dëgjuan […]

Nga djegia e mandateve, tek shkarkimi i Presidentit, Parlamenti mbyll legjislaturën e nëntë

Parlamenti mbylli punimet duke përfunduar kështu legjislaturën e nëntë të tij. Por ndryshe nga vitet e tjera kjo legjislaturë do të mbahet mend si, Parlamenti që solli mjaft zhvillime në politikë. Ndodhitë historike nisën që në shkurt të 2019 me djegien e mandateve të deputetit nga ana e opozitës. LSI dhe Partia Demokratike u […]

Parlamenti zgjedh kreun e AMA-s, pavarësisht shqetësimeve të BE-së

Parlamenti zgjodhi drejtuesin e ri të Autoritetit të Mediave Audiovizive, pavarësisht shqetësimeve të shprehura nga institucionet ndërkombëtare. Në krye të këtij institucioni u votua zonja Armela Krasniqi, drejtuesja aktuale a agjencisë shtetërore të lajmeve ATSH dhe ish zëdhënëse e Partisë Socialiste. Delegacioni i Bashkimit Europian kishte ftuar autoritetet që ta shtynin vendimin për legjislaturën […]

PD e gatshme për reformë të re zgjedhore

Partia Demokratike është e gatshme për reforme të re zgjedhore. Kështu deklaroi anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike dhe deputeti i zgjedhur, Oerd Bylykbashi.   Bylykbashi deklaroi se duhet një ndryshim rrënjësor i sistemit zgjedhor dhe ashpërsim i ligjeve që ndalojnë keqpërdorimin e burimeve shtetërore.   Ai sqaroi se reforma e ardhshme zgjedhore […]

Ambasadori Reeker në Tiranë, takim me kryeministrin dhe kreun e PD, por jo me presidentin

Ndihmës Sekretari i Shtetit në Detyrë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Ambasadori Philip T. Reeker zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Gjatë qëndrimit të tij në kryeqytetin shqiptar ambasadori Reeker u takua ndër të tjera me kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Ai pati dhe një drekë pune […]

Legjitimiteti i zgjedhjeve lokale të 2019: Kushtetuesja i drejtohet Komisionit të Venecias

Gjykata Kushtetuese vendosi të mërkurën në mbrëmje që t’i drejtohet Komisionit të Venecias për një opinion mbi vlefshmërinë ose jo të zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit të vitit 2019. Vendimi erdhi pas një seance që zgjati mbi 9 orë.   Gjykata Kushtetuese u vu në lëvizje nga një kërkesë e Shoqatës së Bashkive për […]

38 kandidatë për kryetar bashkie në 2019 nuk dorëzuan formularin e Dekriminalizimit

Ilirjan Celibashi, kreu i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve prezantoi në Kuvend raportin e veprimtarisë së punës së institucionit që drejton për vitin 2020.   Celibashi tha se 38 kandidatë të subjekteve politike nuk pranuan të dorëzojnë formularin e Dekriminalizimit pranë KQZ në zgjedhjet e 30 Qershorit të vitit 2019.   Kryekomisioneri u ndal dhe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara