e martë 27 korrik 2021
e martë 27 korrik 2021

Bullgaria njeh vetëm identitetin e ri maqedonas

  “Qeveria në Shkup po përpiqet të mohojë historinë tonë të përbashkët dhe kjo është arsyeja pse kemi mosmarrëveshje bilaterale”. Kështu ka deklaruar ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva në një shkrim të saj për magazinën gjermane “Theeuropean.de.”   Zaharieva ka thënë se Bullgaria pranon vetëm se identitetin e ri maqedonas të formuar pas […]

Bullgaria kërkon garanci të shkruara nga Shkupi për fqinjësi të mirë

  Nuk ka dallime në politikën ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut midis Kryeministrit Bojko Borisov, Ministres së Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe mua, tha Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov për Nova TV.   Ne patëm bisedime të dobishme në Samitin e Procesit të Berlinit në Sofje. Kolegët maqedonas kanë mësuar se Bullgaria […]

Kryeministri bullgar, Borisov rezulton pozitiv për COVID-19: Po ndihem keq

  Kryeministri bullgar, Boyko Borisov njoftoi se është pozitiv me koronavirus.   Ai thotë se ndihet keq dhe se do të [...]

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

  Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të [...]

Protesta masive dhe përplasje me policinë, përshkallëzohet kriza politike në Bullgari

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit bullgar, Bojko Borisov, dhe prokurorit të përgjithshëm, Ivan Geshev. Mijëra protestues, më 3 shtator, dolën në rrugët e Sofjes duke bohoritur “jepni dorëheqje” dhe “mafia”. Partia konservatore në pushtet GERB, po kundërshton thirrjet për dorëheqje. Të enjten, protestuesit u shfaqën edhe më të zemëruar dhe të motivuar, një ditë […]

Komisioni Evropian kundërshton favorizimin e produkteve bullgare në tregti

Komisioni Evropian i dërgoi Bullgarisë një letër zyrtare për masat diskriminuese të cilat imponon shteti për tregtarët me pakicë dhe i detyron të favorizojnë produktet ushqimore vendore. Sipas Komisionit detyrimi i tregtarëve të preferojnë mallrat bullgare kufizon lëvizjen e lirë të mallrave që parashikohet në Traktatin për Funksionimin e BE-së. Lidhur me letrën e KE-së […]

Bullgaria njeh vetëm identitetin e ri maqedonas

“Qeveria në Shkup po përpiqet të mohojë historinë tonë të përbashkët dhe kjo është arsyeja pse kemi mosmarrëveshje bilaterale”. Kështu ka deklaruar ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva në një shkrim të saj për magazinën gjermane “Theeuropean.de.”   Zaharieva ka thënë se Bullgaria pranon vetëm se identitetin e ri maqedonas të formuar pas […]

Bullgaria kërkon garanci të shkruara nga Shkupi për fqinjësi të mirë

Nuk ka dallime në politikën ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut midis Kryeministrit Bojko Borisov, Ministres së Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe mua, tha Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov për Nova TV.   Ne patëm bisedime të dobishme në Samitin e Procesit të Berlinit në Sofje. Kolegët maqedonas kanë mësuar se Bullgaria […]

Kryeministri bullgar, Borisov rezulton pozitiv për COVID-19: Po ndihem keq

Kryeministri bullgar, Boyko Borisov njoftoi se është pozitiv me koronavirus.   Ai thotë se ndihet keq dhe se do të qëndrojë në shtëpi për t’u trajtuar.   “Pas dy testeve PCR (negative), unë sot rezultova pozitiv. Ndjej shqetësime të përgjithshme. Mjekët rekomanduan që të qëndroja në shtëpi”, shkroi Borisov në një mesazh në Facebook. […]

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017.   “Marrëveshja bilaterale mes Shkupit dhe Sofjes për fqinjësi të mirë duhet të jetë pjesë e kornizës negocuese për […]

Protesta masive dhe përplasje me policinë, përshkallëzohet kriza politike në Bullgari

Protestuesit kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit bullgar, Bojko Borisov, dhe prokurorit të përgjithshëm, Ivan Geshev. Mijëra protestues, më 3 shtator, dolën në rrugët e Sofjes duke bohoritur “jepni dorëheqje” dhe “mafia”. Partia konservatore në pushtet GERB, po kundërshton thirrjet për dorëheqje. Të enjten, protestuesit u shfaqën edhe më të zemëruar dhe të motivuar, një ditë […]

Kryeministri i Bullgarisë Borissov ofron dorëheqjen! Arsyeja

Kryeministri bullgar Boyko Borissov deklaron se është i gatshëm që të japë dorëheqjen nëse ky veprim mban koalicionin qeverisës në këmbë. Ai tha se do të diskutojë me dy krerët e partive aleate të forcës së tij qeverisëse për të zgjidhur problemet që ka koalicioni qeveritar. Dorëheqja e Borissov dhe e kryeptrokurorit kaën qenë kërkesat […]

Përshkallëzim i luftës për pushtet

Presidenti i Bullgarisë Radev ka kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të sjelljes “mafioze”. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj bastisjeve të fundit në zyrat presidenciale.   “Dalja nga situata e tanishme është: Dorëheqja e qeverisë dhe prokurorit të shtetit”, deklaroi presidenti i Bullgarisë Rumen Radev, në një paraqitje televizive pas bastisjeve të fundit […]

Komisioni Evropian kundërshton favorizimin e produkteve bullgare në tregti

Komisioni Evropian i dërgoi Bullgarisë një letër zyrtare për masat diskriminuese të cilat imponon shteti për tregtarët me pakicë dhe i detyron të favorizojnë produktet ushqimore vendore. Sipas Komisionit detyrimi i tregtarëve të preferojnë mallrat bullgare kufizon lëvizjen e lirë të mallrave që parashikohet në Traktatin për Funksionimin e BE-së. Lidhur me letrën e KE-së […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara