e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

Grekët protestojnë kundë vaksinimit të detyrueshëm

  Rreth 2500 persona protestuan sonte në sheshin Sindagma në Greqi kundër vaksinimit dhe  detyrimit për ta bërë atë sipas një vendimi të qeverisë greke.   Me pankarta në duar protestuesit kërkuan që askush  mos të detyrohet ta bëjë vaksinën, aq më tepër të penalizohet për kundërshtimin e tij për t‘u vaksinuar. Mes protestuesve ndodhen […]

Greqi: Ekip futbolli i refugjatëve

  Në ishullin grek Lesbos mbyllen ëndrrat e shumë refugjatëve që synojnë Europën. Udhëtimi i mëtejshëm drejt kontinentit është i pamundur. Por traineri i futbollit, Evangelos Spanos së paku u jep shpresë disave.   Me ekipin e futbollit të themeluar prej tij me refugjatët „FC Cosmos” trajneri amator, Evangelos Spanos zbulon talentet nga Afrika e […]

“Mos na refuzoni shtëpinë tonë”, emigrantët shqiptarë në Greqi paralajmërojnë protestë në sheshin “Sintagma”

  Komuniteti shqiptar në Greqi ka bërë thirrje për të gjithë emigrantët që të bashkohen për një protestë paqësore në orën [...]

Athinë, vritet gazetari i njohur

    Dy persona të armatosur në motoçikletë vranë të premten një gazetar të njohur grek pranë shtëpisë së tij në Athinë, [...]

Greqia nuk heq dorë nga dëmshpërblimi për pasojat e Luftës së Dytë Botërore

Një tjetër konflikt po lind brenda kufijve të Europës dhe është ai mes Greqisë dhe Gjermanisë.   Kjo pasi qeveria helene përsëriti kërkesën për negociata mbi dëmshpërblimin e dëmit të shkaktuar nga Gjermania në Luftën e Dytë Botërore.   “Çështja nuk mbyllet deri kur kërkesat tona të plotësohen”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme […]

Një udhëtim me barinjtë e fundit nomadë të Greqisë: Një trashëgimi e gjelbër, në zhdukje

Praktika e qëndrueshme bujqësore e kullotjes së deleve daton mijëra vite më parë. Ne takojmë njerëz që e mbajnë gjallë traditën, pavarësisht presionit nga bujqësia e turizmi i industrializuar dhe ndryshimet klimatike.   Gjatë 53 viteve, Eleni Tzima dhe bashkëshorti i saj Nasos Tzimas i kanë ndërtuar kullotat e tyre ndërmjet një distance […]

Grekët protestojnë kundë vaksinimit të detyrueshëm

Rreth 2500 persona protestuan sonte në sheshin Sindagma në Greqi kundër vaksinimit dhe  detyrimit për ta bërë atë sipas një vendimi të qeverisë greke.   Me pankarta në duar protestuesit kërkuan që askush  mos të detyrohet ta bëjë vaksinën, aq më tepër të penalizohet për kundërshtimin e tij për t‘u vaksinuar. Mes protestuesve ndodhen […]

Greqi: Ekip futbolli i refugjatëve

Në ishullin grek Lesbos mbyllen ëndrrat e shumë refugjatëve që synojnë Europën. Udhëtimi i mëtejshëm drejt kontinentit është i pamundur. Por traineri i futbollit, Evangelos Spanos së paku u jep shpresë disave.   Me ekipin e futbollit të themeluar prej tij me refugjatët „FC Cosmos” trajneri amator, Evangelos Spanos zbulon talentet nga Afrika e […]

“Mos na refuzoni shtëpinë tonë”, emigrantët shqiptarë në Greqi paralajmërojnë protestë në sheshin “Sintagma”

Komuniteti shqiptar në Greqi ka bërë thirrje për të gjithë emigrantët që të bashkohen për një protestë paqësore në orën 18:00 në sheshin “Sintagma” për hapjen e kufijve.   “Mos na refuzoni në shtëpinë tonë”, shkruhet në statusin e Komitetit ku theksohet se emigrantët duhet të kërkojnë që të dëgjohet zëri i tyre nga […]

Athinë, vritet gazetari i njohur

Dy persona të armatosur në motoçikletë vranë të premten një gazetar të njohur grek pranë shtëpisë së tij në Athinë, njoftoi policia.   George Karaivaz, një gazetar karriere i televizionit privat STAR TV, ishte i njohur në audiencën greke për mbulimin e ngjarjeve që lidheshin me rendin dhe me policinë.   Ende nuk […]

Greqia nuk heq dorë nga dëmshpërblimi për pasojat e Luftës së Dytë Botërore

Një tjetër konflikt po lind brenda kufijve të Europës dhe është ai mes Greqisë dhe Gjermanisë.   Kjo pasi qeveria helene përsëriti kërkesën për negociata mbi dëmshpërblimin e dëmit të shkaktuar nga Gjermania në Luftën e Dytë Botërore.   “Çështja nuk mbyllet deri kur kërkesat tona të plotësohen”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme […]

Greqia feston 200-vjetorin e pavarësisë

Greqia donte ta festonte me bujë 200-vjetorin e pavarësisë prej Perandorisë Osmane. Por për shkak të pandemisë grekët do ta ndjekin paradën vetëm në televizor.   Në Greqi këtë përvjetor e kishin imagjinuar ndryshe. Me festivale fshatrash dhe parada shkollash, festime me shumë të ftuar të shquar, veçanërisht nga Anglia, Franca, Gjermania dhe Rusia […]

Greqia shtyn lejet e qëndrimit të të huajve, kategoritë që përfitojnë

Ministria greke e Emigracionit njoftoi shtyrjen deri në fund të këtij viti të lejeve të qëndrimit dhe vërtetimeve që janë lëshuar për disa kategori të huajsh pjesën dërrmuese të të cilëve e përbëjnë shqiptarët.   Sipas njoftimit të Ministrisë greke të emigracionit shtyhen lejet që janë lëshuar nga data 1 Janar 2020 deri më […]

Një udhëtim me barinjtë e fundit nomadë të Greqisë: Një trashëgimi e gjelbër, në zhdukje

Praktika e qëndrueshme bujqësore e kullotjes së deleve daton mijëra vite më parë. Ne takojmë njerëz që e mbajnë gjallë traditën, pavarësisht presionit nga bujqësia e turizmi i industrializuar dhe ndryshimet klimatike.   Gjatë 53 viteve, Eleni Tzima dhe bashkëshorti i saj Nasos Tzimas i kanë ndërtuar kullotat e tyre ndërmjet një distance […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara