e hënë 26 korrik 2021
e hënë 26 korrik 2021

Një bust për Nënë Terezën në Kroaci

  Një bust për të vlerësuar figurën e shenjtë të Nënë Terezës do të vendoset në Osijek, Kroaci.   Deputetja shqiptare në parlamentin kroat Ermina Lekaj Prljaskaj së bashku me anëtarët e komunitetit shqiptar të Osijek, qarkut Baranja, kanë vizituar shëtitoren e këtij qyteti ku do të ndërtohet monumenti i Nënë Terezës.   Lajmin e […]

Në kampin e Jasenovacit përkujtohet “periudha tragjike në historinë e Kroacisë”

    Zyrtarë kroatë, liderë të komuniteteve serbe, rome dhe hebreje të vendit dhe antifashistë përkujtuan viktimat e kampit të përqendrimit të kohës së Luftës së Dytë Botërore të drejtuar nga ustashët në Jasenovac.   Kryeministri Andrej Plenkoviç tha në përkujtimoren e përvitshme në Jasenovac të enjten se Shteti i Pavarur i Kroacisë, NDH, një […]

Tërmet me magnitudë 6.4 rihter godet Kroacinë

  Një termet me magnitudë 6.4 rihter goditi Kroacinë të martën, ndërsa shërbimet emergjente njoftojnë se shumë njerëz janë [...]

Për shkak të humbjeve të mëdha në turizëm, Kroacia do të padisë Hollandën

  Sektori kroat i turizmit po shqyrton një padi kundër Hollandës lidhur me vendimin e vendit për të përfshirë Kroacinë në listën e [...]

Presidenti kroat shpall zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5 korrik

Presidenti kroat, Zoran Millanoviq ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5 korrik.   Njoftimi i tij të mërkurën ka ardhur dy ditë pas shpërndarjes së parlamentit në Kroaci.   Komisioni Shtetëror për Zgjedhje, bashkë me Institutin Kroat për Shëndetësi Publike do të vendosin sesi do të mbahen zgjedhjet në kohën e pandemisë me […]

Kosova – Një përvjetor i ri me pritje të reja

Kosova po shënon një tjetër përvjetor të pavarësisë së saj, pa e përmbyllur ende dialogun me Serbinë dhe arritjen e marrëveshjes për normalizimin e raporteve si dy shtete sovrane. Edhe pas 12 vjetëve të shpalljes së pavarësisë, arritja e kësaj marrëveshjeje, po shihet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, si thelbësore drejt […]

Një bust për Nënë Terezën në Kroaci

Një bust për të vlerësuar figurën e shenjtë të Nënë Terezës do të vendoset në Osijek, Kroaci.   Deputetja shqiptare në parlamentin kroat Ermina Lekaj Prljaskaj së bashku me anëtarët e komunitetit shqiptar të Osijek, qarkut Baranja, kanë vizituar shëtitoren e këtij qyteti ku do të ndërtohet monumenti i Nënë Terezës.   Lajmin e […]

Në kampin e Jasenovacit përkujtohet “periudha tragjike në historinë e Kroacisë”

  Zyrtarë kroatë, liderë të komuniteteve serbe, rome dhe hebreje të vendit dhe antifashistë përkujtuan viktimat e kampit të përqendrimit të kohës së Luftës së Dytë Botërore të drejtuar nga ustashët në Jasenovac.   Kryeministri Andrej Plenkoviç tha në përkujtimoren e përvitshme në Jasenovac të enjten se Shteti i Pavarur i Kroacisë, NDH, një […]

Tërmet me magnitudë 6.4 rihter godet Kroacinë

Një termet me magnitudë 6.4 rihter goditi Kroacinë të martën, ndërsa shërbimet emergjente njoftojnë se shumë njerëz janë lënduar. Filmimet tregojnë njerëz që shpëtohen nga rrënojat pranë epiqendrës së tërmetit.   Qendra Gjermane për Kërkime Gjeoshkencore (GFZ) thotë se termeti goditi në një thellësi prej 10 kilometrash. Kanali televiziv N1 njoftoi se epiqendra ishte […]

Për shkak të humbjeve të mëdha në turizëm, Kroacia do të padisë Hollandën

Sektori kroat i turizmit po shqyrton një padi kundër Hollandës lidhur me vendimin e vendit për të përfshirë Kroacinë në listën e vendeve me rrezik.   Supozohet se për shkak të një vendimi të tillë, turizmi kroat pësoi humbje në disa dhjetëra miliona euro, shkruan Poslovni dnevnik. Për sektorin e turizmit, ky vendim i […]

Presidenti kroat shpall zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5 korrik

Presidenti kroat, Zoran Millanoviq ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 5 korrik.   Njoftimi i tij të mërkurën ka ardhur dy ditë pas shpërndarjes së parlamentit në Kroaci.   Komisioni Shtetëror për Zgjedhje, bashkë me Institutin Kroat për Shëndetësi Publike do të vendosin sesi do të mbahen zgjedhjet në kohën e pandemisë me […]

Anulohet takimi i majit midis BE dhe Ballkanit Perëndimor

Samiti i Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, që është dashur të mbahet më 7 maj në Zagreb, është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavirusit.   Presidenca e BE-së, që aktualisht udhëhiqet nga Kroacia, tha të mërkurën se data e re dhe mënyra e mbajtjes së samitit do të dakordohen më vonë, varësisht situatës. […]

Zagrebi goditet nga një tërmet i fuqishëm

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.4 shkallë të Rihterit me thellësi 10 kilometra, ka goditur veriun e Zagrebit të dielën, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme të ndërtesave, veturave si dhe daljen e njerëzve në rrugë nga paniku i madh.   Autoritetet njoftuan se një fëmijë ka pësuar lëndime në kokë pas shembjes së një […]

Kosova – Një përvjetor i ri me pritje të reja

Kosova po shënon një tjetër përvjetor të pavarësisë së saj, pa e përmbyllur ende dialogun me Serbinë dhe arritjen e marrëveshjes për normalizimin e raporteve si dy shtete sovrane. Edhe pas 12 vjetëve të shpalljes së pavarësisë, arritja e kësaj marrëveshjeje, po shihet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, si thelbësore drejt […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara