e diel 17 tetor 2021
e diel 17 tetor 2021

Maqedonia e Veriut përdor për herë të parë identifikimin elektronik në zgjedhje

    Maqedonia e Veriut po bëhet gati për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Për herë të parë, gara mes partive, do të ketë edhe certifikimin nga pajisjet e identifikimit elektronik të votuesve.   Por ky aparat ka edhe mekanizma të tjera për ta kontrolluar votuesin. Nëse nuk arrin që të evidentohet me shenjat e […]

Zgjedhjet në RMV, për herë të parë krijohen koalicione ndëretnike

    Naser Pajaziti, gazetar në Maqedoninë e Veriut shprehet se në zgjedhjet lokale do të ketë për herë të parë koalicione ndëretnike.   Ai thotë se gjatë fushatës vihet re ulje e notave nacionaliste dhe partitë po luajnë kartën e qytetarisë.   Për herë të parë dy parti të opozitës shqiptare, Aleanca dhe Alternativa […]

Zgjedhjet lokale në RMV pritet të zhvillohen më 17 tetor, 301 kandidatë në garë

    Në Maqedoninë e Veriut zhvillohen zgjedhjet lokale më 17 Tetor.   Në garë janë rreth 11 mijë kandidatë për [...]

Studimet për Holokaustin dhe ndihmën e shqiptarëve për hebrenjtë

  Instituti për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve me seli në Shkup po vazhdon grumbullimin e dëshmive për ndihmën [...]

Hakerat sulmojnë të dhënat e censusit të popullsisë në RMV

Kur kanë ngelur edhe 9 ditë nga përfundimi i censusit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut, sulme kibernetike janë shënuar në tentativë për kompromentuar dhe bllokuar sistemin e të dhënave.   Për momentin drejtuesit e Entit për Statistikë shprehen se e kanë tejkaluar problemin, por frikësohen se kjo mund të ndodhë përsëri, në nëntë […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

Maqedonia e Veriut përdor për herë të parë identifikimin elektronik në zgjedhje

Maqedonia e Veriut po bëhet gati për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Për herë të parë, gara mes partive, do të ketë edhe certifikimin nga pajisjet e identifikimit elektronik të votuesve.   Por ky aparat ka edhe mekanizma të tjera për ta kontrolluar votuesin. Nëse nuk arrin që të evidentohet me shenjat e […]

Zgjedhjet në RMV, për herë të parë krijohen koalicione ndëretnike

Naser Pajaziti, gazetar në Maqedoninë e Veriut shprehet se në zgjedhjet lokale do të ketë për herë të parë koalicione ndëretnike.   Ai thotë se gjatë fushatës vihet re ulje e notave nacionaliste dhe partitë po luajnë kartën e qytetarisë.   Për herë të parë dy parti të opozitës shqiptare, Aleanca dhe Alternativa […]

Zgjedhjet lokale në RMV pritet të zhvillohen më 17 tetor, 301 kandidatë në garë

Në Maqedoninë e Veriut zhvillohen zgjedhjet lokale më 17 Tetor.   Në garë janë rreth 11 mijë kandidatë për kryetarë dhe këshilltarë në 80 komuna në vend.   301 kandidatë konkurrojnë për kryetar komune, vetëm 8.31% e kandidatëve janë gra.   Për të parin e qytetit të Shkupit në garë janë 12 kandidatë, […]

Studimet për Holokaustin dhe ndihmën e shqiptarëve për hebrenjtë

Instituti për Trashëgimi Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve me seli në Shkup po vazhdon grumbullimin e dëshmive për ndihmën që shqiptarët iu ofruan hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Drejtori i Institutit, Skender Asani tha se përvoja nga këto hulumtime duhet të përdoret për dokumentimin e krimeve ndaj shqiptarëve. Ai i bëri këto komente […]

Hakerat sulmojnë të dhënat e censusit të popullsisë në RMV

Kur kanë ngelur edhe 9 ditë nga përfundimi i censusit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut, sulme kibernetike janë shënuar në tentativë për kompromentuar dhe bllokuar sistemin e të dhënave.   Për momentin drejtuesit e Entit për Statistikë shprehen se e kanë tejkaluar problemin, por frikësohen se kjo mund të ndodhë përsëri, në nëntë […]

Maqedonia e Veriut shënon 30 vjetorin e pavarësisë

Me rastin e festimit të kësaj dite, në qendër të kryeqytetit do të parakalojnë punonjësit shëndetësorë, sportistët, zjarrfikësit, policia dhe ushtarët, minatorët, fermerët, vullnetarët e Kryqit të Kuq, si dhe ansamble kombëtare dhe shoqatat kulturore dhe artistike.   Festa qendrore do të jetë e hapur para Kuvendit duke filluar nga ora 17:30 dhe […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara