e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

Qasja e Serbisë ndaj Bjellorusisë dhe negociatat e saj të anëtarësimit në BE

  Disa javë pasi Bashkimi Evropian miratoi një deklaratë ku dënonte Bjellorusinë për uljen e detyruar të një aeroplani të kompansë Ryanair dhe arrestimin e gazetarit Roman Protasevich, Serbia, kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, e mbështeti Brukselin. Megjithatë, kjo nuk u njoftua publikisht nga qeveria dhe shumica dërrmuese e mediave serbe. Njoftimi u botua […]

Debat në parlamentin serb për ndryshimet kushtetuese, deputeti shqiptar: Pse nuk përmendni varret masive në Serbi?

  Një debat ka ndodhur në parlamentin serb mes deputetit shqiptar të Preshevës, Shaip Kamberi dhe kryeministres Ana Brnabiç.   Në Serbi po ndodhin disa ndryshime kushtetuese  dhe Kamberi ka pasur disa kritika, fillimisht për nenin 1 që përcakton Serbinë si shtet të popullit serb.   Për Kamberin pakicat përbëjnë 20% të popullsisë në Serbi […]

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Preshevë, Mustafa: Spastrim makabër i Beogradit

  Pasivizimi i adresave në Luginën e Preshevës është realiteti me të cilën përballen çdo ditë shqiptarët [...]

Provokim i rëndë i Serbisë, heq flamurin shqiptar nga lapidari i dëshmorit

  Një provokim i rëndë ka ndodhur në fshatin Konçul të Bujanocit, ku persona të panjohur kanë njollosur lapidarian e dëshmorit të [...]

Vazhdojnë dyshimet rreth bombardimit të NATO-s të televizionit serb

  Familjet e 16 punonjësve të medias të vrarë kur NATO bombardoi Radio Televizionin e Serbisë në prill 1999 ende duan që shteti t’u përgjigjet pyetjeve nëse zyrtarët ushtarakë ishin në dijeni të sulmit të afërt dhe a mund t’i kishin parandaluar vdekjet.     Rreth 120 njerëz po punonin në ndërtesën e Radio […]

Vuçiç, në Sarajevë së bashku me vaksina

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, arriti të martën në Sarajevë, së bashku me 10,000 vaksina kundër koronavirusit.   Dozat e vaksinës AstraZeneca do të shpërndahen në Federatën e Bosnjës – njërin nga dy entitetet e këtij vendi.   Vuçiç tha në Aeroportin e Sarajevës se “është i lumtur nëse këto vaksina shpëtojnë jetë në […]

Qasja e Serbisë ndaj Bjellorusisë dhe negociatat e saj të anëtarësimit në BE

Disa javë pasi Bashkimi Evropian miratoi një deklaratë ku dënonte Bjellorusinë për uljen e detyruar të një aeroplani të kompansë Ryanair dhe arrestimin e gazetarit Roman Protasevich, Serbia, kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, e mbështeti Brukselin. Megjithatë, kjo nuk u njoftua publikisht nga qeveria dhe shumica dërrmuese e mediave serbe. Njoftimi u botua […]

Debat në parlamentin serb për ndryshimet kushtetuese, deputeti shqiptar: Pse nuk përmendni varret masive në Serbi?

Një debat ka ndodhur në parlamentin serb mes deputetit shqiptar të Preshevës, Shaip Kamberi dhe kryeministres Ana Brnabiç.   Në Serbi po ndodhin disa ndryshime kushtetuese  dhe Kamberi ka pasur disa kritika, fillimisht për nenin 1 që përcakton Serbinë si shtet të popullit serb.   Për Kamberin pakicat përbëjnë 20% të popullsisë në Serbi […]

Pasivizimi i adresave të shqiptarëve në Preshevë, Mustafa: Spastrim makabër i Beogradit

Pasivizimi i adresave në Luginën e Preshevës është realiteti me të cilën përballen çdo ditë shqiptarët aty.   Kryetari i partisë Demokratike Shqiptare Ragmi Mustafa flet për këtë realitet në Balkan Talks në Euronews Albania.   “Përveç pasivizimit të adresave është ngritur kërkesa në Interpolin ndërkombëtar për marrjen e letërnjoftimeve apo pasaportave që akoma […]

Provokim i rëndë i Serbisë, heq flamurin shqiptar nga lapidari i dëshmorit

Një provokim i rëndë ka ndodhur në fshatin Konçul të Bujanocit, ku persona të panjohur kanë njollosur lapidarian e dëshmorit të parë të UÇPMB-së Fatmir Ibishi dhe nga aty kanë larguar flamurin shqiptar, për të vendosur një flamur serb.   Mirëpo, është Shqiprim Musliu, zv. Kryetar i komunës së Bujanocit, ai që me disa […]

Vazhdojnë dyshimet rreth bombardimit të NATO-s të televizionit serb

  Familjet e 16 punonjësve të medias të vrarë kur NATO bombardoi Radio Televizionin e Serbisë në prill 1999 ende duan që shteti t’u përgjigjet pyetjeve nëse zyrtarët ushtarakë ishin në dijeni të sulmit të afërt dhe a mund t’i kishin parandaluar vdekjet.     Rreth 120 njerëz po punonin në ndërtesën e Radio […]

Mosmarrëveshje të shumta në Luginën e Preshevës

Shqiptarët e jugut të Serbisë kanë bojkotuar regjistrimet e fundit. Besohet se do t’i bojkotojnë edhe tani, për shkak të mosmarrëveshjeve të shumta.   Nëse përpiqemi të analizojmë pjesëmarrjen e shqiptarëve në Serbi në jetën publike dhe politike, hasim në probleme që në fillim. Së pari, është e pamundur të përcaktohet se sa shqiptarë […]

​Lugina e Preshevës, 29 vjet qëkur shqiptarët kërkuan bashkim me Kosovën

Më 1 dhe 2 mars shënohet 29-vjetori i Referendumit për Autonomi Politike e Territoriale, me të drejtë bashkimi me Kosovën, kur u bë deklarimi i shqiptarëve të Luginës së Preshevës për dy opsione: për Autonomi (politike e territoriale) në Serbi, dhe për bashkim me Kosovën.   Para 29 vjetësh, shqiptarët e Luginës së […]

Vuçiç, në Sarajevë së bashku me vaksina

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, arriti të martën në Sarajevë, së bashku me 10,000 vaksina kundër koronavirusit.   Dozat e vaksinës AstraZeneca do të shpërndahen në Federatën e Bosnjës – njërin nga dy entitetet e këtij vendi.   Vuçiç tha në Aeroportin e Sarajevës se “është i lumtur nëse këto vaksina shpëtojnë jetë në […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara