e mërkurë 20 janar 2021
e mërkurë 20 janar 2021

Turqia në vitin 2021 do të marrë komandën e forcës kryesore të NATO-s

  Në Task-Forcën e Përbashkët të Gatishmërisë së Lartë do të shërbejnë afërsisht 4.200 trupa nën Komandën e Brigadës së 66-të të Mekanizuar të Këmbësorisë së Turqisë dhe gjithsej 6.400 ushtarë, përfshirë njësi nga Shqipëria   NATO ka bërë të ditur se Turqia nga 1 janari i vitit 2021 do të marrë komandën e forcës […]

Sekuestrohen rreth 370 artefakte historike në Turqi

  Duke vepruar mbi një informatë, forcat e xhandarmërisë kryen bastisje në rrethin Eyyube të provincës Sanliurfa   Pothuajse 370 artefakte historike janë sekuestruar në një operacion anti-kontrabandë në juglindje të Turqisë, bëri të ditur sot një burim i sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA).   Duke vepruar mbi një informatë, forcat e xhandarmërisë kryen bastisje […]

Shpëthen bombola e oksigjenit brenda spitalit Covid në Turqi, ndërrojnë jetë 8 pacientë

    Të paktën 8 persona humbën jetën në një zjarr të shkaktuar nga pajisja e oksigjenit me rrjedhje të lartë në njësinë e [...]

Racizëm në Champions League, skuadra turke lë lojën

    Një rast i paprecedentë ndodhi gjatë ndeshjes PSG-Istanbul Basaksehir të vlefshme për Champions League. Turqit lanë fushën [...]

Afati i punimeve të anijes Oruç Reis në Mesdhe zgjatet deri më 29 nëntor

Një Navtex (njoftim për detarë) i ri i cili do të vazhdojë deri më 29 nëntor, është shpallur për zonën ku anija turke Oruç Reis do të kryejë punime sizmike në Mesdheun Lindor, transmeton Anadolu Agency (AA).   Sipas njoftimit, anija për kërkime sizmike Oruç Reis, do të jetë e shoqëruar nga anijet Ataman […]

Tradhtia e Erdoganit ndaj Ataturkut

Protesta e Turqisë për miqësinë e re midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe tregon se Presidenti Erdogan po e izolon gjithnjë e më shumë vendin e tij.   Nuk harrohen replikat e shkëmbyera midis Rexhep Tajip Erdoganit, asokohe kryeministër i Turqisë, dhe presidentit izraelit, Shimon Peres, në Forumin Ekonomik Botëror 2009.  Të dy […]

Turqia në vitin 2021 do të marrë komandën e forcës kryesore të NATO-s

Në Task-Forcën e Përbashkët të Gatishmërisë së Lartë do të shërbejnë afërsisht 4.200 trupa nën Komandën e Brigadës së 66-të të Mekanizuar të Këmbësorisë së Turqisë dhe gjithsej 6.400 ushtarë, përfshirë njësi nga Shqipëria   NATO ka bërë të ditur se Turqia nga 1 janari i vitit 2021 do të marrë komandën e forcës […]

Sekuestrohen rreth 370 artefakte historike në Turqi

Duke vepruar mbi një informatë, forcat e xhandarmërisë kryen bastisje në rrethin Eyyube të provincës Sanliurfa   Pothuajse 370 artefakte historike janë sekuestruar në një operacion anti-kontrabandë në juglindje të Turqisë, bëri të ditur sot një burim i sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA).   Duke vepruar mbi një informatë, forcat e xhandarmërisë kryen bastisje […]

Shpëthen bombola e oksigjenit brenda spitalit Covid në Turqi, ndërrojnë jetë 8 pacientë

Të paktën 8 persona humbën jetën në një zjarr të shkaktuar nga pajisja e oksigjenit me rrjedhje të lartë në njësinë e kujdesit intensiv për koronavirusin e ri (COVID-19) në spitalin universitar SANKO në qytetin Gaziantep të Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).   Në një deklaratë nga spitali universitar SANKO mësohet se zjarri […]

Racizëm në Champions League, skuadra turke lë lojën

Një rast i paprecedentë ndodhi gjatë ndeshjes PSG-Istanbul Basaksehir të vlefshme për Champions League. Turqit lanë fushën e lojës pasi sipas tyre një zyrtar i ndeshjes përdori një term racist ndaj stafit.   Basaksehir pretendon se zyrtari i katërt i ndeshjes Sebastian Coltescu përdori gjuhë raciste ndaj ndihmës trajnerit Pierre Webo.   Ish-kapiteni […]

Afati i punimeve të anijes Oruç Reis në Mesdhe zgjatet deri më 29 nëntor

Një Navtex (njoftim për detarë) i ri i cili do të vazhdojë deri më 29 nëntor, është shpallur për zonën ku anija turke Oruç Reis do të kryejë punime sizmike në Mesdheun Lindor, transmeton Anadolu Agency (AA).   Sipas njoftimit, anija për kërkime sizmike Oruç Reis, do të jetë e shoqëruar nga anijet Ataman […]

Tërmeti shkatërrimtar në Turqi: “Zgjati 30 sekonda, ishte e frikshëm”, rrëfen studenti shqiptar në Izmir

Turqia dhe Greqia u tronditën sot nga një tërmet i fuqishëm që ka lënë viktima dhe shumë të lënduar.   Izmiri, qytet ku jetojnë edhe shumë shqiptarë është nga më të prekurit në Turqi. Në një intervistë për Abcnews.al, Kozma Çupi student në Izmir u shpreh se deri tani numri i viktimave ka shkuar […]

Ankara, Ambasada Amerikane pezullon shërbimet pas njoftimeve për sulme terroriste

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe ato të vizave në konsullatat e saj në Turqi, për shkak të raportimeve për sulme të mundshme terroriste. Ambasada tha në një njoftim se “Misioni i SHBA në Turqi ka marrë raporte të […]

Tradhtia e Erdoganit ndaj Ataturkut

Protesta e Turqisë për miqësinë e re midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe tregon se Presidenti Erdogan po e izolon gjithnjë e më shumë vendin e tij.   Nuk harrohen replikat e shkëmbyera midis Rexhep Tajip Erdoganit, asokohe kryeministër i Turqisë, dhe presidentit izraelit, Shimon Peres, në Forumin Ekonomik Botëror 2009.  Të dy […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara