e shtunë 17 prill 2021
e shtunë 17 prill 2021

Zyrtarët e BE të shqetësuar me sundimin e ligjit në Turqi

    Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian kanë shprehur shqetësimin e tyre të thellë për nivelin e respektimit të të drejtave të njeriut në Turqi.   Ata i thanë presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan se, BE-ja shpreson në lidhje me të ngushta me Turqinë, mirëpo kjo do të varet nga përmirësimi që do të […]

Turqia tërhiqet nga Konventa që synon mbrojtjen e grave nga dhuna

    Turqia është tërhequr nga traktati i parë detyrues në botë, për të parandaluar dhe luftuar dhunën ndaj grave. Kjo është bërë përmes një dekreti presidencial, nga ana e presidentit turk, Reccep Tayip Erdogan.   Tërheqja Turqisë është “pengesë e madhe” në përpjekjet për të mbrojtur grate, ka thënë kreu i Këshillit të Evropës, […]

Erdogan në kurs konfrontimi me rininë

  Përplasjet mes studentëve të Universitetit Bogazici dhe policisë vazhdojnë. Presidenti turk i damkos protestuesit si terroristë. Pse [...]

Erdogan kërkon ”kushtetutë të re civile”

    Në një koment të papritur të hënën, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se Turqisë i duhet një kushtetutë e re [...]

Turqia në vitin 2021 do të marrë komandën e forcës kryesore të NATO-s

Në Task-Forcën e Përbashkët të Gatishmërisë së Lartë do të shërbejnë afërsisht 4.200 trupa nën Komandën e Brigadës së 66-të të Mekanizuar të Këmbësorisë së Turqisë dhe gjithsej 6.400 ushtarë, përfshirë njësi nga Shqipëria   NATO ka bërë të ditur se Turqia nga 1 janari i vitit 2021 do të marrë komandën e forcës […]

Racizëm në Champions League, skuadra turke lë lojën

Një rast i paprecedentë ndodhi gjatë ndeshjes PSG-Istanbul Basaksehir të vlefshme për Champions League. Turqit lanë fushën e lojës pasi sipas tyre një zyrtar i ndeshjes përdori një term racist ndaj stafit.   Basaksehir pretendon se zyrtari i katërt i ndeshjes Sebastian Coltescu përdori gjuhë raciste ndaj ndihmës trajnerit Pierre Webo.   Ish-kapiteni […]

Zyrtarët e BE të shqetësuar me sundimin e ligjit në Turqi

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian kanë shprehur shqetësimin e tyre të thellë për nivelin e respektimit të të drejtave të njeriut në Turqi.   Ata i thanë presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan se, BE-ja shpreson në lidhje me të ngushta me Turqinë, mirëpo kjo do të varet nga përmirësimi që do të […]

Turqia tërhiqet nga Konventa që synon mbrojtjen e grave nga dhuna

Turqia është tërhequr nga traktati i parë detyrues në botë, për të parandaluar dhe luftuar dhunën ndaj grave. Kjo është bërë përmes një dekreti presidencial, nga ana e presidentit turk, Reccep Tayip Erdogan.   Tërheqja Turqisë është “pengesë e madhe” në përpjekjet për të mbrojtur grate, ka thënë kreu i Këshillit të Evropës, […]

Erdogan në kurs konfrontimi me rininë

Përplasjet mes studentëve të Universitetit Bogazici dhe policisë vazhdojnë. Presidenti turk i damkos protestuesit si terroristë. Pse i hyn Erdogani kursit të konfrontimit me këtë grup të rëndësishëm votuesish?   “A janë këta studentë apo terroristë që përpiqen të mësyjnë zyrën e rektorit dhe ta uzurpojnë atë?” Kështu u shpreh presidenti turk, Recep Tayyip […]

Erdogan kërkon ”kushtetutë të re civile”

Në një koment të papritur të hënën, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se Turqisë i duhet një kushtetutë e re “civile”.   “Ndoshta ka ardhur koha që Turqia të debatojë një kushtetutë të re. Puna duhet bërë para njerëzve, me angazhimin e pjesëmarrësve të tyre në një formë transparente dhe formulimi të […]

Turqia në vitin 2021 do të marrë komandën e forcës kryesore të NATO-s

Në Task-Forcën e Përbashkët të Gatishmërisë së Lartë do të shërbejnë afërsisht 4.200 trupa nën Komandën e Brigadës së 66-të të Mekanizuar të Këmbësorisë së Turqisë dhe gjithsej 6.400 ushtarë, përfshirë njësi nga Shqipëria   NATO ka bërë të ditur se Turqia nga 1 janari i vitit 2021 do të marrë komandën e forcës […]

Sekuestrohen rreth 370 artefakte historike në Turqi

Duke vepruar mbi një informatë, forcat e xhandarmërisë kryen bastisje në rrethin Eyyube të provincës Sanliurfa   Pothuajse 370 artefakte historike janë sekuestruar në një operacion anti-kontrabandë në juglindje të Turqisë, bëri të ditur sot një burim i sigurisë, transmeton Anadolu Agency (AA).   Duke vepruar mbi një informatë, forcat e xhandarmërisë kryen bastisje […]

Shpëthen bombola e oksigjenit brenda spitalit Covid në Turqi, ndërrojnë jetë 8 pacientë

Të paktën 8 persona humbën jetën në një zjarr të shkaktuar nga pajisja e oksigjenit me rrjedhje të lartë në njësinë e kujdesit intensiv për koronavirusin e ri (COVID-19) në spitalin universitar SANKO në qytetin Gaziantep të Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).   Në një deklaratë nga spitali universitar SANKO mësohet se zjarri […]

Racizëm në Champions League, skuadra turke lë lojën

Një rast i paprecedentë ndodhi gjatë ndeshjes PSG-Istanbul Basaksehir të vlefshme për Champions League. Turqit lanë fushën e lojës pasi sipas tyre një zyrtar i ndeshjes përdori një term racist ndaj stafit.   Basaksehir pretendon se zyrtari i katërt i ndeshjes Sebastian Coltescu përdori gjuhë raciste ndaj ndihmës trajnerit Pierre Webo.   Ish-kapiteni […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara