e premte 16 prill 2021
e premte 16 prill 2021

Situata e qëndrueshme epidemiologjike dhe muaji i Ramazanit, ekspertët lehtësojnë masat kufizuese

  Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, kanë bërë të ditur vendimet e fundit, të lehtësimit të disa masave në vend. Nisur nga situata epidemiologjike dhe ecuria e procesit të vaksinimit antiCOVID, Manastirliu deklaroi masat e reja që fillojnë nga dita e hënë, datë 12 Prill. “Në vlerësim […]

7 Prill, Dita Botërore e Shëndetit – Manastirliu: Vaksinim kapilar në gjithë vendin!

  Slogan i këtij viti në Ditën Botërore të Shëndetit: ‘Le të ndërtojmë një botë me të drejtë të shëndetshme për të gjithë’. Për të siguruar mbrojtjen e shëndetit të popullatës, vazhdon fushata e vaksnimit ndaj COVID19, në mënyrë kapilare në të gjithë Shqipërinë. Që prej fillimit të vaksinimit janë kryer në total 221.588 doza […]

Dita Botërore e ndërgjegjësimit për Autizmin

  Sot, në 2 Prill, në Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin , në qendër të kryeqytetit u zhvillua një aktivitet [...]

Nis vaksinimi masiv

  Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrotjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në mbyllje të ditë së parë të vaksinimit masiv, tha se janë [...]

“Lasgushi” sjell sasinë e parë të vaksinave kineze nga Turqia

Autoritetet njoftuan sot se kishin siguruar 1 milion doza të vaksinës Sinovac, përmes distributorit të saj të autorizuar në Turqi. Ngarkesa e parë prej 192 mijë dozash u soll sot Stambolli me avionin e quajtur “Lasgushi” të Air Albania.   Për efektshmërinë e kësaj vaksine ka deri më tani të dhëna të ndryshme. Në […]

Tregu i zi i shitjes së oksigjenit lulëzon mes pandemisë së COVID-19

Mijëra pacientë në nevojë kritike për oksigjen po i drejtohen tregut të parregulluar për pajisje mjekësore dhe bombula – çmimet e së cilave kanë shkuar në qiell me rrijten e infektimeve, ndërkohë që ekspertët paralajmërojnë për rrezikun e përdorimit të pajisjeve të pacertifikuara pa asistencë mjekësore.   Kur motra e Elvira Dushkut doli nga […]

Situata e qëndrueshme epidemiologjike dhe muaji i Ramazanit, ekspertët lehtësojnë masat kufizuese

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, kanë bërë të ditur vendimet e fundit, të lehtësimit të disa masave në vend. Nisur nga situata epidemiologjike dhe ecuria e procesit të vaksinimit antiCOVID, Manastirliu deklaroi masat e reja që fillojnë nga dita e hënë, datë 12 Prill. “Në vlerësim […]

7 Prill, Dita Botërore e Shëndetit – Manastirliu: Vaksinim kapilar në gjithë vendin!

Slogan i këtij viti në Ditën Botërore të Shëndetit: ‘Le të ndërtojmë një botë me të drejtë të shëndetshme për të gjithë’. Për të siguruar mbrojtjen e shëndetit të popullatës, vazhdon fushata e vaksnimit ndaj COVID19, në mënyrë kapilare në të gjithë Shqipërinë. Që prej fillimit të vaksinimit janë kryer në total 221.588 doza […]

Dita Botërore e ndërgjegjësimit për Autizmin

Sot, në 2 Prill, në Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin , në qendër të kryeqytetit u zhvillua një aktivitet sensibilizues, me punime artistike të fëmijëve të diagnostikuar me çrregullime të spektrit autik, nga e gjithë Shqipëria.   Ky aktivitet ishte organizuar nga Instituti i Shëndetit Publik dhe Klubi Kombëtar i Prindërve me Çrregullime […]

Nis vaksinimi masiv

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrotjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në mbyllje të ditë së parë të vaksinimit masiv, tha se janë kryer 11,487 vaksinime në të gjithë vendin. “Përgjatë ditës së sotme, jo vetëm që e kemi arritur targetin që kishim vendosur, prej 10 mijë vaksinimesh, por madje e kemi kapërcyer atë. Kemi arritur në […]

“Lasgushi” sjell sasinë e parë të vaksinave kineze nga Turqia

Autoritetet njoftuan sot se kishin siguruar 1 milion doza të vaksinës Sinovac, përmes distributorit të saj të autorizuar në Turqi. Ngarkesa e parë prej 192 mijë dozash u soll sot Stambolli me avionin e quajtur “Lasgushi” të Air Albania.   Për efektshmërinë e kësaj vaksine ka deri më tani të dhëna të ndryshme. Në […]

Emiratet e Bashkuara Arabe i dhurojnë Shqipërisë 10 mijë doza të vaksinës ruse Sputnik V

Shqipëria ka pritur këtë mesditë dozat e para të vaksinës ruse Sputnik V. Këtë mesditë kanë mbërritur në aeroportin “Nënë Tereza” 10 mijë doza të vaksinës ruse.   Vaksinat u pritën në aeroportin e Rinasit nga dy ministrat Ogerta Manastirliu dhe Arben Ahmetaj, të cilët thanë se këto vaksina janë dhuratë nga Princi i […]

Pak mjekë dhe pa protokoll: Beteja në hije e spitaleve rajonale me COVID-19

Përtej strategjisë së Ministrisë së Shëndetësisë për ta përqendruar betejën kundër koronavirusit të ri në Tiranë, një numër i madh pacientësh zgjodhën të kurohen në spitalet rajonale dhe bashkiake –shpeshherë në thyerje të protokolleve dhe në mungesë të mjekëve specialistë. Mëngjesin e 2 marsit në spitalin rajonal të Elbasanit, një pacient rreth të 70-ave […]

Tregu i zi i shitjes së oksigjenit lulëzon mes pandemisë së COVID-19

Mijëra pacientë në nevojë kritike për oksigjen po i drejtohen tregut të parregulluar për pajisje mjekësore dhe bombula – çmimet e së cilave kanë shkuar në qiell me rrijten e infektimeve, ndërkohë që ekspertët paralajmërojnë për rrezikun e përdorimit të pajisjeve të pacertifikuara pa asistencë mjekësore.   Kur motra e Elvira Dushkut doli nga […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara