e diel 17 tetor 2021
e diel 17 tetor 2021

NASA fillon misionin për të studiuar asteroidet e Jupiterit

  NASA nisi të shtunën misionin e parë të saj, për të studiuar asteroidet e planetit Jupiter të quajtura Trojan, dy grupe të mëdha shkëmbinjsh hapësinorë, që shkencëtarët besojnë se janë mbetje të materialit fillestar nga i cili janë formuar planetet që ndodhen më larg diellit.   Sipas NASA-s sonda hapësinore e quajtur Lucy u […]

Për herë të parë vjen në Tiranë Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021) me pjesëmarrjen e mbi 210 shkencëtarëve

  Akademia e Shkencave e Shqipërisë Njësia e nanoshkencës dhe e nanoteknologjisë NanoAlb organizojnë:  Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021)   Personalitete të shkencës dhe politikës shqiptare dhe asaj botërore përshëndesin veprimtarinë më të madhe shkencore që mbahet këto ditë në Tiranë   Që nga veprimtaria e parë shkencore në këtë fushë (TNT2000, Toledo […]

SpaceX nis raketën e parë me ekuipazh të përbërë vetëm nga civilë

  FLORIDA - Miliarderi më i fundit ndër entuziastët e hapësirës u përgatit për nisjen të mërkurën së bashku me tre qytetarë të [...]

Jo Pitagora, por babilonasit e zbuluan trigonometrinë

    Çdo nxënës mëson formulën e Pitagorës a² + b² = c². Por me sa duket babilonasit e kanë përdorur trigonometrinë për [...]

Madhësia e pupilave tregues i shkallës së inteligjencës

Pupilat e syrit reagojnë jo vetëm ndaj dritës, por edhe në varësi të ndjenjave. Madhësia e tyre është sipas studiesve edhe tregues i inteligjencës.   Nga pupilat e syrit mund të kuptohen shumë gjëra, sepse pupilat jo vetëm zgjerohen apo ngushtohen sipas sasisë së dritës por ndryshojnë edhe në varësi të gjendjes sonë emocionale. […]

Raporti i SHBA-së rreth UFO-ve

Raporti i SHBA-së rreth UFO-ve guxon të shkojë atje ku askush nuk ka shkuar më parë. Por një ekspert gjerman me dekada kërkimesh nën kujdesin e tij nuk beson se jashtëtokësorët kanë qenë ndonjëherë në Tokë.   Një task forcë do të ndajë të dhëna që ka mbledhur mbi fenomenet e pazakonta të fluturimit […]

NASA fillon misionin për të studiuar asteroidet e Jupiterit

NASA nisi të shtunën misionin e parë të saj, për të studiuar asteroidet e planetit Jupiter të quajtura Trojan, dy grupe të mëdha shkëmbinjsh hapësinorë, që shkencëtarët besojnë se janë mbetje të materialit fillestar nga i cili janë formuar planetet që ndodhen më larg diellit.   Sipas NASA-s sonda hapësinore e quajtur Lucy u […]

Për herë të parë vjen në Tiranë Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021) me pjesëmarrjen e mbi 210 shkencëtarëve

Akademia e Shkencave e Shqipërisë Njësia e nanoshkencës dhe e nanoteknologjisë NanoAlb organizojnë:  Konferenca Ndërkombëtare e Tendencave në Nanoteknologji (TNT2021)   Personalitete të shkencës dhe politikës shqiptare dhe asaj botërore përshëndesin veprimtarinë më të madhe shkencore që mbahet këto ditë në Tiranë   Që nga veprimtaria e parë shkencore në këtë fushë (TNT2000, Toledo […]

SpaceX nis raketën e parë me ekuipazh të përbërë vetëm nga civilë

FLORIDA – Miliarderi më i fundit ndër entuziastët e hapësirës u përgatit për nisjen të mërkurën së bashku me tre qytetarë të tjerë privatë në bordin e një anije raketë të kompanisë SpaceX, duke u bërë kështu ekuipazhi i parë i përbërë vetëm nga civilë, i lëshuar në orbitën e Tokës.   Kuarteti i […]

Jo Pitagora, por babilonasit e zbuluan trigonometrinë

Çdo nxënës mëson formulën e Pitagorës a² + b² = c². Por me sa duket babilonasit e kanë përdorur trigonometrinë për të matur tokën para 3700 vjetësh, 1000 vjet para Pitagorës. A duhet rishkruar historia e matematikës?   Një pllakë misterioze balte mund të revolucionarizojë historinë e matematikës. Ajo është gjetur gjatë gërmimeve […]

Madhësia e pupilave tregues i shkallës së inteligjencës

Pupilat e syrit reagojnë jo vetëm ndaj dritës, por edhe në varësi të ndjenjave. Madhësia e tyre është sipas studiesve edhe tregues i inteligjencës.   Nga pupilat e syrit mund të kuptohen shumë gjëra, sepse pupilat jo vetëm zgjerohen apo ngushtohen sipas sasisë së dritës por ndryshojnë edhe në varësi të gjendjes sonë emocionale. […]

Fituesi I Nobelit në Shkencë: Pas 30 vitesh do takohemi me Alienët

Shkencëtari që fitoi çmimin Nobel në fushën e shkencës ishte ai, i cili zbuloi të parin planet jashtë sistemit tonë diellor.   Ai parashikon që njerëzit do të zbulojnë jetën e huaj në 30 vitet e ardhshme.   Profesori i astronomisë, Didier Queloz, 54 vjeç nga Zvicra, thotë se është i bindur se ne […]

Trekëndëshi i Bermudës: Çfarë mund të na tregojë shkenca për rajonin misterioz të oqeanit Atlantik

Në brigjet juglindore të Shteteve të Bashkuara, ekziston një hapësirë në ​​oqeanin Atlantik që ka prej kohësh një reputacion të frikshëm. Anijet që kalojnë aty zhduken pa lënë gjurmë. Fluturimet mbi atë zonë zhduken nga ekranet e radarëve, për të mos u parë më kurrë.   Ngjarjet misterioze kanë shkaktuar teori nga më […]

Raporti i SHBA-së rreth UFO-ve

Raporti i SHBA-së rreth UFO-ve guxon të shkojë atje ku askush nuk ka shkuar më parë. Por një ekspert gjerman me dekada kërkimesh nën kujdesin e tij nuk beson se jashtëtokësorët kanë qenë ndonjëherë në Tokë.   Një task forcë do të ndajë të dhëna që ka mbledhur mbi fenomenet e pazakonta të fluturimit […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara