e premte 22 janar 2021
e premte 22 janar 2021

Nuk respektonte masat anti-covid, dëbohet nga Tirana diplomati rus

Në Foto: Ambasada e Rusisë në Tiranë     Qeveria shqiptare ka shpallur “non grata” diplomatin rus Alexey Krivosheev, pasi nuk ka respektuar masat anti-covid, me detyrimin që të largohet brenda 72 orësh nga momenti i dhënies së njoftimit zyrtar.   Në njoftimin zyrtar të ministrisë së jashtme shqiptare thuhet se: Që prej muajit prill […]

Vdekja e ushtarakut në Afganistan, MM: Hetim të plotë për ngjarjen

  Ministria e Mbrotjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura njoftojnë se dje, në orën 22:40 ora lokale në Afganistan, ka humbur jetën ushtaraku me inicialet XH. J.   Autoritetet e Ministrisë së Mbrotjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të FA po bashkëpunojnë me komandën e operacionit për të bërë hetimin e plotë të […]

Shpërthimet alarmojnë Lezhën, banorët rrëfejnë tmerrin: Erdhën nga ajri, kemi frikë për cunam

  Lezha u trondit mbrëmjen e sotme nga dy shpërthime të fuqishme që alarmuan banorët, por ende nuk është zbuluar vendi se ku ndodhën. [...]

Me shkarpa në krah për të ngrohur nxënësit, mësuesi nga Pogradeci prek rrjetin

  Një foto sa një mijë fjalë! Ky është imazhi i shpërndarë nëpër rrjet i një mësuesi nga Mokra, i cili së bashku me çantën e [...]

Krimet më të shpeshta kibernetike në Shqipëri për vitin 2020

Krimi kibernetik është një fenomen në rritje në Shqipëri. Viti 2020 edhe për shkak të pandemisë ka shënuar rritje të hakckeri-meve me raste mashtrimi nga më të ndryshmet.   Shef i Sektorit të Hetimit të Krimit Kibernetik, Hergis Jica në një intervistë për dokumentarin Unpublished në Euronews Albania tregon krimet më të shpeshta kibernetike […]

Përkujtohet 100-vjetori i Kongresit të Parë Bektashian

Selia e Shenjtë Bektashiane, nën përkujdesjen e veçantë të Kryegjyshit Botëror Bektashian, Hirësia e Tij Haxhi Dede Edmond Brahimaj, përkujtoi sot më 17.01.2021, në Kryegjyshatën Botërore Betashiane në Tiranë, 100-vjetorin e Kongresit të Parë Bektashian, që u bë në Prishtë të Skraparit, një ngjarje me rëndësi fetare e kombëtare.   Kjo shënon një […]

Nuk respektonte masat anti-covid, dëbohet nga Tirana diplomati rus

Në Foto: Ambasada e Rusisë në Tiranë     Qeveria shqiptare ka shpallur “non grata” diplomatin rus Alexey Krivosheev, pasi nuk ka respektuar masat anti-covid, me detyrimin që të largohet brenda 72 orësh nga momenti i dhënies së njoftimit zyrtar.   Në njoftimin zyrtar të ministrisë së jashtme shqiptare thuhet se: Që prej muajit prill […]

Vdekja e ushtarakut në Afganistan, MM: Hetim të plotë për ngjarjen

Ministria e Mbrotjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura njoftojnë se dje, në orën 22:40 ora lokale në Afganistan, ka humbur jetën ushtaraku me inicialet XH. J.   Autoritetet e Ministrisë së Mbrotjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të FA po bashkëpunojnë me komandën e operacionit për të bërë hetimin e plotë të […]

Shpërthimet alarmojnë Lezhën, banorët rrëfejnë tmerrin: Erdhën nga ajri, kemi frikë për cunam

Lezha u trondit mbrëmjen e sotme nga dy shpërthime të fuqishme që alarmuan banorët, por ende nuk është zbuluar vendi se ku ndodhën. Në panik, banorët rrëfejnë për ABC ankthin dhe frikën e përjetuar.   “Ama ça goditje ishte. Ne po hanim bukë, ishte një goditje e jashtëzakonshme, shtëpia u drodh, dolëm në sekond […]

Me shkarpa në krah për të ngrohur nxënësit, mësuesi nga Pogradeci prek rrjetin

Një foto sa një mijë fjalë! Ky është imazhi i shpërndarë nëpër rrjet i një mësuesi nga Mokra, i cili së bashku me çantën e punës ka marrë edhe një krah shkarpa për të ndezur zjarrin në shkollë dhe për ngrohur nxënësit e shkollës në këto temperatura acari. Fotoja ëshë shpërndarë në Facebook nga […]

Krimet më të shpeshta kibernetike në Shqipëri për vitin 2020

Krimi kibernetik është një fenomen në rritje në Shqipëri. Viti 2020 edhe për shkak të pandemisë ka shënuar rritje të hakckeri-meve me raste mashtrimi nga më të ndryshmet.   Shef i Sektorit të Hetimit të Krimit Kibernetik, Hergis Jica në një intervistë për dokumentarin Unpublished në Euronews Albania tregon krimet më të shpeshta kibernetike […]

Rrebeshe shiu në 22-26 janar, Agjencia e Mbrojtjes Civile paralajmëron prefektët e bashkitë

IGJEUM dhe Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikojnë reshje intensive shiu prej datës 22 deri më 26 janar në të gjithë territorin e vendit. Bazuar në këto të dhëna, Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile, në Ministrinë e Mbrojtjes, në bazë edhe të ligjit “Për Mbrojtjen Civile”, paralajmëron bashkitë dhe prefekturat të marrin masat në mënyrë që […]

Akademia e Shkencave miraton Përkufizimin Universal të Antisemitizmit

Institucioni ka promovuar historikisht studimin e Holokaustit dhe mësimet e tij; si i tillë, miratimi i përkufizimit të punës së IHRA është “një hap plotësisht i natyrshëm”.     JNS – Akademia e Shkencave e Shqipërisë, institucioni më i rëndësishëm shkencor i vendit, miratoi të enjten përkufizimin e punës së Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit […]

Përkujtohet 100-vjetori i Kongresit të Parë Bektashian

Selia e Shenjtë Bektashiane, nën përkujdesjen e veçantë të Kryegjyshit Botëror Bektashian, Hirësia e Tij Haxhi Dede Edmond Brahimaj, përkujtoi sot më 17.01.2021, në Kryegjyshatën Botërore Betashiane në Tiranë, 100-vjetorin e Kongresit të Parë Bektashian, që u bë në Prishtë të Skraparit, një ngjarje me rëndësi fetare e kombëtare.   Kjo shënon një […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara