e premte 16 prill 2021
e premte 16 prill 2021

Jahti më luksoz në botë vjen përsëri në Sarandë

  Jahti-Veljer gjigant SY A, me gjatësi 118,63 metra dhe gjerësi 24,88 metra viziton për herë të dytë Portin e Sarandës. Jahti-Veljer SY A me flamur anglez është nisur ditën e djeshme nga Porti i Antibes në Francë dhe ka mbërritur sot në mesditë në orën 14:15 në Portin e Sarandës. Vizita e jahtit gjigant […]

Atraksionet turistike në Gjirokastër/ Tabela informuese shqip-anglisht për turistët

  Ka nisur vendosja e tabelave dygjuhëshe në destinacionet turistike dhe tabelat rrugore përkatëse në zonën e Gjirokastrës.   Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, bën të ditur se vendosja e tabelave në dy gjuhët sjell një standard të ri në nivel kombëtar për prezantimin e destinacioneve kulturore dhe turistike.   “Në kuadër të projektit “HAMLET”, […]

Turizmi humbi 1.3 miliardë euro/ Rezervimet e vjeshtës u anuluan 100%

  Ndryshe nga viti i kaluar, ku jo vetëm bregdeti por edhe kryeqyteti gëlonte nga turistet e huaj, mungesa e tyre për shkak të [...]

“Syri i kaltër” parajsa natyrore e Shqipërisë, destinacioni i 7700 turistëve vendas e të huaj në qershor-korrik

    “Syri i kaltër” në Sarandë, i cilësuar si parajsa natyrore në zemër të Shqipërisë, si dhe perla e turizmit veror ka [...]

Shqipërisë i mungojnë 71,5 % e turistëve të huaj këtë vit!

Hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin Qershor 2020, janë 364.574. Krahasuar me Qershor 2019, ky tregues rezulton me rënie 66,3 %. Në Qershor 2020, hyrjet e shtetasve të huaj në vend janë 179.594. Krahasuar me Qershor 2019, ky numër ka rënë me 71,5%.   Referuar të dhënave të […]

Turizmi do të nisë më shpejt se rajoni, vera shënon rihapjen e plotë të vendit

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, theksoi sot se “vera do të shënojë rihapjen e gjithë jetës sociale të vendit dhe kjo do të shoqërohet me masa më të larta sa i përket higjienës dhe distancimit social, por turizmi do të jetë injeksioni i parë që do të hyjë në ekonomi, edhe me para […]

Jahti më luksoz në botë vjen përsëri në Sarandë

Jahti-Veljer gjigant SY A, me gjatësi 118,63 metra dhe gjerësi 24,88 metra viziton për herë të dytë Portin e Sarandës. Jahti-Veljer SY A me flamur anglez është nisur ditën e djeshme nga Porti i Antibes në Francë dhe ka mbërritur sot në mesditë në orën 14:15 në Portin e Sarandës. Vizita e jahtit gjigant […]

Atraksionet turistike në Gjirokastër/ Tabela informuese shqip-anglisht për turistët

Ka nisur vendosja e tabelave dygjuhëshe në destinacionet turistike dhe tabelat rrugore përkatëse në zonën e Gjirokastrës.   Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, bën të ditur se vendosja e tabelave në dy gjuhët sjell një standard të ri në nivel kombëtar për prezantimin e destinacioneve kulturore dhe turistike.   “Në kuadër të projektit “HAMLET”, […]

Turizmi humbi 1.3 miliardë euro/ Rezervimet e vjeshtës u anuluan 100%

Ndryshe nga viti i kaluar, ku jo vetëm bregdeti por edhe kryeqyteti gëlonte nga turistet e huaj, mungesa e tyre për shkak të pandemisë e ka vënë në vështirësi të mëdha sektorin. Mesa duket as turizmi patriotik nuk do të arrijë të kompensojë humbjet e mëdha të industrisë, që mban një peshë të konsiderueshme […]

“Syri i kaltër” parajsa natyrore e Shqipërisë, destinacioni i 7700 turistëve vendas e të huaj në qershor-korrik

“Syri i kaltër” në Sarandë, i cilësuar si parajsa natyrore në zemër të Shqipërisë, si dhe perla e turizmit veror ka tërhequr një numë të lartë turistësh gjatë muajve qershor dhe korrik.   Burimi karstik, vetëm 22 kilometra në lindje të Sarandës, edhe pse është një vend ku nuk mund të bësh plazh […]

Shqipërisë i mungojnë 71,5 % e turistëve të huaj këtë vit!

Hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin Qershor 2020, janë 364.574. Krahasuar me Qershor 2019, ky tregues rezulton me rënie 66,3 %. Në Qershor 2020, hyrjet e shtetasve të huaj në vend janë 179.594. Krahasuar me Qershor 2019, ky numër ka rënë me 71,5%.   Referuar të dhënave të […]

Hapet turizmi – Sezoni turistik zgjatet deri më 15 nëntor, plazhet ndahen 80% për publikun dhe 20% për privatin

Sezoni turistik do të mbyllet më 15 nëntor. Këtë ka bërë të ditur ministri i Turizmit, Blendi Klosi gjatë një takimi me hotelierët e Vlorës, ku prezantoi mënyrën e menaxhimit të vijës bregdetare dhe mbarëvajtjen e sezonit turistik për vitin 2020. Ministri theksoi se kohëzgjatja e sezonit bëhet për t’u dhënë mundësi operatorëve turistikë […]

Nga Korabi në Grykën e Këlcyrës – 10 Destinacionet për të mos u humbur

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që sugjerojmën për ju:   1. Zbuloni Parkun Natyror Korab – Koritnik Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve […]

Turizmi do të nisë më shpejt se rajoni, vera shënon rihapjen e plotë të vendit

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, theksoi sot se “vera do të shënojë rihapjen e gjithë jetës sociale të vendit dhe kjo do të shoqërohet me masa më të larta sa i përket higjienës dhe distancimit social, por turizmi do të jetë injeksioni i parë që do të hyjë në ekonomi, edhe me para […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara