Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

Presh i pjekur në qumësht – Receta e stinës plot vlera

    Duke qenë se stina e tij është pikërisht tani, ju sjellim një recetë plot shije.   Preshi gjen përdorim në shumë pjata si ato tradicionale por edhe tek të rejat.   Më shpesh e përgatisim si mbushjen e byrekut, ose burani me oriz.   Por ju premtojmë që dhe i kombinuar me qumështin, […]

Sekretet e pjekjes perfekte të gjelit të Vitit të Ri

  Gjeli i pjekur zë fronin e gatimeve speciale të Vitit të Ri.   Pjekja e tij kërkon mund, kohë por edhe mjeshtëri, të cilën amvisat shqiptare e përvetësojnë çdo vit akoma më shumë.   Më poshtë ju sjellim taktikat dhe sekretet e pjekjes perfekte të gjelit të Vitit të Ri, të cilat do t’i […]

Ushqimi dhe Seksualiteti

    Marrëdhënia midis ushqimit seksualitetit dhe seksit është e gjatë sa vetë historia e njeriut, gjatë së cilës, kjo [...]

Mix me drithëra të zjera dhe karkaleca

  Për ata që dëshirojnë të arrijnë Karaibet, në këtë verë të nxehtë, por nuk munden për shkak të kushteve të krijuara, le të [...]

‘Royal’ i ngrohtë me gjizë dhe karkalec të kuq

Përbërësit për 4 persona: 2 vezë 4 të verdha vezësh 20 gr. djathë dhie i stazhionuar 600 ml pana 100 gr. gjizë e freskët 4 karkaleca të kuq pak trumzë të bluar pak majdanoz i grirë hollë vaj ulliri ekstra të virgjër aq sa duhet kripë aq sa duhet Përgatitja: Në një enë të […]

Presh i pjekur në qumësht – Receta e stinës plot vlera

Duke qenë se stina e tij është pikërisht tani, ju sjellim një recetë plot shije.   Preshi gjen përdorim në shumë pjata si ato tradicionale por edhe tek të rejat.   Më shpesh e përgatisim si mbushjen e byrekut, ose burani me oriz.   Por ju premtojmë që dhe i kombinuar me qumështin, […]

Sekretet e pjekjes perfekte të gjelit të Vitit të Ri

Gjeli i pjekur zë fronin e gatimeve speciale të Vitit të Ri.   Pjekja e tij kërkon mund, kohë por edhe mjeshtëri, të cilën amvisat shqiptare e përvetësojnë çdo vit akoma më shumë.   Më poshtë ju sjellim taktikat dhe sekretet e pjekjes perfekte të gjelit të Vitit të Ri, të cilat do t’i […]

Ushqimi dhe Seksualiteti

Marrëdhënia midis ushqimit seksualitetit dhe seksit është e gjatë sa vetë historia e njeriut, gjatë së cilës, kjo marrëdhënie është bërë gjithnjë e më e pasur, por edhe gjithnjë e më komplekse. Mjafton të kujtojmë se sa shumë fjalë e shprehje lidhin ushqimin me seksualitetin, për të karakterizuar thurësinë midis të dyve: “ […]

Mix me drithëra të zjera dhe karkaleca

Për ata që dëshirojnë të arrijnë Karaibet, në këtë verë të nxehtë, por nuk munden për shkak të kushteve të krijuara, le të bëjnë të kundërtën, t’i sjellin karaibet në tavolinë, nëpërmjet recetave të gatimit tipike të atyre vendeve. Kjo është një prej tyre; asgjë strikte, mund të ushtroni fantazinë tuaj në zgjedhjen e […]

‘Royal’ i ngrohtë me gjizë dhe karkalec të kuq

Përbërësit për 4 persona: 2 vezë 4 të verdha vezësh 20 gr. djathë dhie i stazhionuar 600 ml pana 100 gr. gjizë e freskët 4 karkaleca të kuq pak trumzë të bluar pak majdanoz i grirë hollë vaj ulliri ekstra të virgjër aq sa duhet kripë aq sa duhet Përgatitja: Në një enë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara