e premte 30 korrik 2021
e premte 30 korrik 2021

 

I çelur në bibliotekën e Universitetit të Tetovës, ky është Këndi Arkivor më i fundit që Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave hap në viset shqiptare.

Në një qytet të universitar shumë të rëndësishëm të Maqedonisë së Veriut siç është Tetova, studiuesit dhe studentët që kryejnë kërkime në lëminë e historisë, do të mund të marrin shërbimin përmes këtij këndi.

Sepse tanimë, çdo studiues merr shërbimin njësoj siç e merr në Sallën e Studimit të AQSH-së në Tiranë kudo ku janë instaluar këto njësi shërbimi të DPA

Drejtrori i Përgjithshëm i Arkivave theksoi se: Bashkë me zëvendësrektorin e Universitetit të Tetovëz, Shefik Shehu diskutuam për bashkëpunime të ndryshme për të nxitur më tej kërkimet në fushën albanologjike!

Ndërkaq, më heret u çelën edhe tri Kënde Arkivore në bibliotekat e tri qyteve të rëndësishme, falë bashkëpunimit me komunat e këtyre qyteteve.

Tanimë, në bibliotekën e Kërçovës në Maqedoninë e Veriut dhe në bibliotekat e Ferizajt dhe Podujevës në Kosovë, çdo studiues mund të marrë shërbim të unifikuar, pa qenë e nevojshme të udhëtojë në Tiranë.

Çelja e këtyre Këndeve Arkivore është një ndër nismat më të rëndësishme të Drejtorisë së Përgjithshme të Arkivave e cila nisi në fundin e vitit 2020 për të vijuar me hapjen e këtyre njësive të shërbimit kudo ku jetojnë shqiptarët, jo vetëm, në Rajon por edhe në qyttete të tjera të Evropës ku jetojnë komunitete shqiptarësh.

Arkivat frymëzojnë!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

PD e gatshme për reformë të re zgjedhore

Partia Demokratike është e gatshme për reforme të re zgjedhore. Kështu deklaroi anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike dhe deputeti i zgjedhur, Oerd Bylykbashi.   Bylykbashi deklaroi se duhet një ndryshim rrënjësor i sistemit zgjedhor dhe ashpërsim i ligjeve që ndalojnë keqpërdorimin e burimeve shtetërore.   Ai sqaroi se reforma e ardhshme zgjedhore […]

Zgjedhjet – KQZ vendos shpërndarjen e mandateve për deputetë në 12 qarqet e vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka njoftuar ditën e sotme ndarjen e deputetëve për çdo qark të vendit. Komisioneri Shtetëror, Ilirjan Celibashi ka miratuar rezultatin e dalë nga zgjedhjet e 25 prillit.     Pra, Partia Socialiste ka marrë nga zgjedhjet 74 mandate deputetësh Partia Demokratike 59, Lëvizja Lëvizje për Integrim 4 dhe Partia […]

Nuk ka çelje negociatash për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Zëvendëspresidentja e Bashkimit Evropian, Paula Zacarias ka konfirmuar se nuk ka çelje negociatash për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.   Shkak është bërë veto-ja e vendosur nga Bullgaria për Maqedoninë e Veriut, nga e cila u prek edhe Shqipëria. Këtë herë të gjitha vendet ishin pro hapjes së negociatave për Shqipërinë, madje dhe […]

Negociatat – Soreca: Hera e parë që të gjithë janë pro Shqipërisë, shansi tjetër në tetor

Një ditë para mbledhjes së Këshillit të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit Europian, ambasadori i Bashkimit Europian në vendin tonë, Luigi Soreca në intervistën e tij për Euronews Albania, shprehet se ndarja e rrugëve të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt BE-së nuk duket të jetë një opsion, të paktën i afërt.   “Të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara