e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Ambasadorja greke në Shqipëri, Sophia Philippidou foli në Euronews Albania për projektin e Parkut Helen të Tiranës i cili do të inaugurohet më 18 qershor.

 

“Ne kemi punuar për këtë projekt për thuajse dy vjet. Ideja është të krijojmë një park ku njerëzit të mund të argëtohen dhe do të jetë gjithashtu një hapësirë për atletët. Ai ndodhet tek liqeni i Farkës, është një ambient shumë i bukur, ku mund të shohësh malin e Dajtit, liqenin e bukur dhe rrethinat spektakolare,” – u shpreh ambasadorja teksa theksoi se nuk mund të tregonte një shifër fikse për sa ka kushtuar projekti.

 

“Tiranathlon” do të quhet parku, i cili e ka marrë emrin nga një lojë fjalësh, mes “triathlon” dhe “Tirana” siç tha dhe Philippidou, ndërsa eventi i parë që do të zhvillohet do të jetë më datë 20 qershor, dy ditë pas hapjes.

 

“Do të jetë një garë sportive ndërkombëtare. Aktualisht jemi pak, nën 100 pjesëmarrës nga shumë vende, kryesisht nga ato fqinje si Mali i Zi, Kosova, Greqia, por edhe Turqia, Britania dhe Austria. Numri po rritet, ne shpresojmë të arrijmë në një shifër më të lartë dhe ta shpallim këtë si një event vjetor,” – u shpreh ambasadorja.

 

Sophia Philippidou pohoi se gara është relativisht e vështirë dhe nuk mund të marrë pjesë kushdo. Bëhet fjalë për 750 metra not, 20 kilometra çiklizëm dhe 5 kilometra vrap.

 

Ndërkohë ambasadorja sqaroi gjithashtu se mesazhi që ky park përcjell, lidhet me 200 vjetorin e pavarësisë së Greqisë dhe 50 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Greqisë dhe Shqipërisë, përveç përpjekjes për të zbukuruar zonën dhe për të dhënë një kontribut në këtë aspekt.

 

Në fund të intervistës për Euronews Albania, Philippidou pohoi se marrëdhëniet mes dy vendeve janë të konsoliduara dhe sa vijnë e bëhen më të mira.

 

 

 

Më shumë

Kojliku Qeros kthehet pas 400 vitesh në Shqipëri

Specia e rrallë e rrezikuar jo vetëm në Shqipëri por edhe në botë, e njohur me emrin Kojliku qeros, është shfaqur në vendin tonë pas 400 vitesh.   Ky shpend është një specie shtegtare, dikur e pranishme deri ne shekullin e 17-të në Europë si në Francë, Zvicër, Gjermani, Austri dhe Ballkanin perëndimor. […]

Aleanca e dështuar/ PD-LSI zbulojnë prapaskenat e humbjes së 25 Prillit

Që pas humbjes në 25 Prill, mes opozitarëve të PD dhe LSI mbizotëroi një klimë e ftohtë, gati armiqësore, për një mllef të përmbajtur dhe të pathënë më parë. Deri kur, natën e të enjtes, Gazmend Bardhi i Open nuk ka duruar më dhe ka hapur Kutinë e Pandorës për gabimet para zgjedhjeve […]

Berisha: Dorëzojmë 4200 firma për Kuvendin

Lideri historik i Partisë Demokratike, Sali Berisha, dhe mbështetësit e tij dorëzuan mbrëmjen e së mërkurës, 4200 firmat që ata deklaruan se janë mbledhur për të kërkuar thirrjen e Kuvendit kombëtar të kësaj partie. Ato u depozituan më pas në zyrën e kryetarit të Këshillit Kombëtar Edi Paloka.   Mbi tryezën e një […]

Ish-zyrtari iranian i akuzuar për masakra gjykohet në Durrës

Një ish-zyrtar i Iranit i akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte përballet me procesin gjyqësor të drejtësisë nga Sudia në Gjykatën e Durrësit në Shqipëri.   Hamid Noury nën gjykimin e Stokholmit u zhvendos në Shqipëri për të dëgjuar dëshmi për thuajse 15 ditë me seancën që nisi sot rreth orës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara