Tuesday 16 April 2024
Tuesday 16 April 2024

 

 

Çdo ditë, Mehdi Kryeziu nga Lipjani në Kosovë, del në një nga sheshet e Prishtinës për të shitur instrumentet muzikore, të cilat i krijon vetë.

 

“Se i dua, se kur isha i vogël, 3 vjeç, ma ka blerë babai një [çifteli]. Pastaj dalëngadalë u mësova të luaj, kur isha çoban me dele. Pas një kohe kur i bëra 12 ose 13 vjeç, i thash babai kush e ka bërë këtlë, e ka bërë njeriu? Po më tha, njëfar Beqir Prelezi i Ferizajt. E prej atij më tha e kam blerë. E nga ajo kohë kam filluar t’i krijoj, e deri më tash dhe i shes e kështu nga-pak ushqehem prej tyre,” – tha Mehdi Kryeziu.

 

Por kohët kanë ndryshuar. Tani pak kush dëshiron të blejë çifteli.

 

“Tani shumë pak. Kjo pandemia po na pengon në shitje e çdo gjë. Nuk po mund të dalim përditë edhe ashtu po shkon puna pak më lëmsh sepse përpara më mirë ishte,” – thotë Kryeziu.

 

 

Ardhja e diasporës së madhe kosovare, viteve të kaluara, e ngjallte tërë vendin e mes të tjerëve sillte më shumë shitje edhe për Mehdiun.

 

“Para pandemisë më mirë ishte sesa tani. Pak më mirë sepse vinin edhe këta nga jashtë e ata janë më kurbetçi dhe atyre më shumë iu pëlqen kjo vegël e ky zanat. E këtu jemi lodhë tani, s’ka rroga, s’ka pare, skamje, skamje e madhe,” – thotë më tej Mehdiu.

 

Varfërinë që ka pllakosur vendin, Mehdiu e ilustron me një rast që thotë se i ndodhi një ditë më parë.

 

“Dje i ka ndodhur një njeriu, ka ardhur dhe i ka rënë sharkisë edhe gati sa qau. Me shpirt ai qau sepse s’kam para më tha sepse qejf kam shumë ta marr, s’ia mbërrinte. Kjo ka punë shumë, për ta bërë vegël muzikore,” – vijoi më tej tregtari i instrumenteve muzikore.

 

Çmimet me të cilat Mehdiu i shet veglat tradicionale muzikore, megjithatë nuk janë të lira për standardin kosovar.

 

“Sharkijat i kam nga 200 euro deri në 350. Çiftelia i kam nga 15 euro deri në 80 ose 90 euro, varet se si mund t’i shes. Çiftelitë i kam të mira,” – tha Mehdiu.

 

Edhe pse familja e tij e ka në traditë punën me veglat muzikore folklorike, tashmë të rinjtë nuk kanë edhe aq interesim.

 

“Jo familja ime, gjyshi i ka rënë, babai ka kënduar e s’i ka rënë e unë i bie e këndoj nga pak, por tani më pak por tani populli ka zënë të harrojë sepse këta të rinjtë nuk po duan fort,” – u shpreh tregtari.

 

Kështu, Mehdiu e mbylli edhe një ditë tjetër pa shitur asnjë nga veglat muzikore, me shpresë që vitit që vjen, nuk do t’i ndërrohen vetëm numrat.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=ywWNM_c7x0M&feature=emb_title

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara