Sunday 26 March 2023
Sunday 26 March 2023

 

 

Çmimet e gazit natyror kanë prekur rekorde të reja në Evropë më 1 tetor, duke rritur shqetësimet për konsumatorët në prag të sezonës së ftohtë.

 

Kjo gjë po ashtu rrit vëmendjen drejt furnizuesit më të madh të Evropës me gaz natyror, Rusisë.

 

Çmimet e gazit janë rritur për disa javë tashmë, ashtu siç janë shtuar paralajmërimet për konsumatorët e brendshëm dhe ata industrialë në Evropë për fatura më të shtrenjta.

 

Më 1 tetor, çmimi i gazit për nëntor, në qendrën holandeze TTF, një pikë referimi në Evropë, ka arritur maksimumin e të gjitha kohërave prej 97.73 euro megavat për orë (MWh).

 

Kjo shifër përbën rritje prej 400 për qind këtë vit.

 

Analistët kanë përmendur një kombinim faktorësh që kanë ndikuar në këtë rritje të çmimeve, duke përfshirë dërgesa të gazit në tregjet aziatike, riparimet teknike që kanë dëmtuar dërgesat nga Norvegjia dhe temperaturat më të ftohta se normale në fund të dimrit të kaluar që kanë ndikuar në zvogëlim të rezervave.

 

Mirëpo disa ekspertë drejtojnë gishtin edhe te gjiganti shtetëror i gazit në Rusi, Gazprom, i cili është furnizues kryesor i gazit në Evropë.

 

Muajin e kaluar, një grup i ligjvënësve të Parlamentit Evropian, i ka kërkuar Komisionit Evropian që të hetojë Gazpromin.

 

Kremlini ka thënë se Gazpromi është duke zbatuar të gjitha pikat e kontratës.

 

Gazpromi është në përfundim e sipër të projektit të dytë të gazsjellësit, Rrjedha Veriore 2, i cili do të rrisë sasinë e gazit rus që dërgohet në Gjermani.

 

Rregullatorët gjermanë janë duke analizuar detajet e fundit para se të japin dritën e gjelbër për të nisur puna.

 

Gazi nga Rusia në Gjermani do të kalojë përmes Ukrainës.

 

Kievi është ankuar për këtë gjë, duke thënë se Rusia mund të përdorë furnizimin me gaz si mjet politik, diçka që ka ndodhur në të kaluarën.

 

 

Më shumë

Politikat e copëtuara për bujqësinë

Shqipëria është vendi më bujqësor në Europë, me këtë sektor jetik që sjell gati 19% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB). Pavarësisht rënies së fortë në krahasim me fillimin e viteve ’90, kjo peshë është shumë më e lartë se mesatarja e Bashkimit Europian (2%) dhe gati dy herë më e lartë se […]

Shqiptarët shpenzuan 13.6 milionë euro në 9 muaj për të siguruar pronat, si ndahet tregu mes kompanive

Për nëntë muajt e parë të këtij viti, shqiptarët shpenzuan rreth 1.67 miliardë lekë ose rreth 13.6 milionë euro për sigurimin e pronave.   Të dhënat nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) tregojnë se primet e shkruara bruto nga sigurimet e pronës u rritën me 31% krahasuar me të njëjtën periudhë të një […]

Drafti: Rritet kufiri i pagës së pataksueshme në 40 mijë lekë, përgjysmohet nga 30-50 mijë lekë, pragu për shtresën e mesme bëhet 200 mijë lekë

Nga korriku i vitit 2022 pritet që të ndryshojë sërish tatimi mbi pagat, duke rritur si dyshemenë për kufirin e pataksueshëm të pagës minimale në 40 mijë lekë (nga 30 mijë lekë që është sot), po ashtu dhe kufirin mbi të cilin pagat taksohen me normën maksimale prej 23%, në 200 mijë lekë, nga […]

Çmimet e naftës shtrenjtohen për herë të gjashtë në pak muaj, arrijnë 184 lekë, afër rekordit historik

Çmimet e karburanteve kanë shënuar një tjetër rritje ditët e fundit, për herë të gjashtë radhazi në vetëm pak muaj.   Në pikat e tregtimit të“Kastrati”, më i madhi në vend për shumicën dhe pakicën, nafta tregtohet me 184 lekë, ose 8 lekë më shumë se më parë. Benzina është shtrenjtuar në 186 lekë, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara