e shtunë 16 tetor 2021
e shtunë 16 tetor 2021

 

Të paktën 866 punëtorë të një miniere ari në Siberi rezultuan pozitivë në testin për COVID-19. Bëhet fjalë për një zinxhir infektimesh në minierën e dytë më të madhe të Rusisë, që mund të kërcënojë eksportet e minerareve nga vendi.

 

Për të menaxhuar situatën, që është përkeqësuar në dy javët e fundit, në rajonin Krasnojarsk Krai është dërguar ushtria ruse me urdhër të presidentit Vladimir Putin.

 

Ministria ruse e Mbrojtjes dërgoi ekspertët e saj për të luftuar përhapjen e coronavirusit edhe në fshatin Eruda, në lindje të Siberisë, ku ndodhet një tjetër minierë ari, më e madhja në vend.

 

Një total prej 60 ushtarakësh dhe 55 njësi të pajisura me mjete speciale udhëtuan drejt zonës, ku do të kryejnë operacione dezinfektimi dhe do të ngrenë një spital të improvizuar me 100 shtretër për të kuruar pacientët e sëmurë me virus.

 

COVID-19 u konstatua në zonë në fillim të muajit maj. Sipas mediave ruse, aktualisht 866 nga 6 mijë punëtorë rezultuan pozitive ndaj testit, por autoritetet nuk do të raportojnë statistikat derisa një hetim mbi rënien e epidemisë të ketë përfunduar, raporton euronews.

 

Një tjetër rajon i prekur rëndë nga virusi në vend është edhe ai i Dagestanit, ku infeksioni ka përfshirë disa fshatra malore.

 

Në tërësi, 308.705 raste janë konfirmuar në Rusi, me 85. 392 pacientë që janë shëruar. Ndërkohë, numri i vdekjeve në shkallë vendi rezulton 2972.

 

 

 

#Видео Военнослужащие сводного отряда Минобороны России завершили возведение полевого обсервационного лагеря на две тысячи койко-мест в Красноярском крае.#Минобороны #АрмияРоссии #ЦВО #ВоенныеМедики #БорьбаСКоронавирусом #COVID19 #Еруда #МТО

Posted by Ministry of Defence of the Russian Federation on Thursday, 21 May 2020

Më shumë

Franca do t’i kthejë Beninit 26 artefakte historike

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se pa përfunduar muaji tetor do t’i kthejnë Beninit 26 artefakte historike të rrëmbyera nga ushtarët francezë në shekullin e 19-të, transmeton Anadolu Agency (AA).   Në një fjalim në Samitin Afrikë-Francë të mbajtur në Francë, Macron tha se deri në fund të muajit do të rikthejnë […]

NATO përgjysmon misionin e Rusisë në aleancë

NATO konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se madhësia e misionit të Rusisë në aleancë është përgjysmuar, pas zbulimit se tetë anëtarë të ekipit diplomatik rus u përkisnin shërbimeve të inteligjencës në Moskë.   Një zyrtar i NATO-s i tha Radios Evropa e Lirë se aleanca “ka forcuar mbrojtjen, në përgjigje të veprimeve […]

Putin për krizën e çmimeve të energjisë: Fajin e ka Bashkimi Europian

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Europë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.   “Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte […]

Dy Koretë rivendosin komunikimin ndërkufitar

Koreja e Veriut dhe ajo e Jugut rivendosën kanalin e komunikimit ndërkufitar.   Seuli tha se dy Koretë zhvilluan telefonatën e parë që nga gushti.   “Me rivendosjen e linjës së komunikimit Jug-Veri, Qeveria vlerëson se është siguruar një bazë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve ndër-koreane”, tha përmes një deklarate Ministria e Unifikimit e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara