Monday 24 June 2024
Monday 24 June 2024

Parlamenti turk miratoi sot disa hapa të rinj për të lehtësuar ndikimin e pandemisë në jetën ekonomike dhe sociale

 

Ministrja e familjes, punës dhe shërbimeve sociale të Turqisë, Zehra Zümrüt Selçuk, ka njoftuar se Turqia ua ka ndaluar punëdhënësve që të pushojnë punëtorët nga puna gjatë pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Ministrja Selçuk sqaroi se kontratat e punës nuk mund të anulohen për një periudhë tremujore, përveç në situata të pakontrollueshme.

 

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ministrja Selçuk tha se Turqia do t’i paguajë punonjësit e detyruar të marrin pushime të papaguara për shkak të përhapjes të koronavirusit me 39,24 lira turke në ditë për tre muaj.

 

Ajo njoftoi se ministria do të mbulojë shpenzimet për të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara në shtëpitë private të pleqve dhe qendrave të kujdesit.

 

Disa hapa të reja për të lehtësuar ndikimin e pandemisë në jetën ekonomike dhe sociale u miratuan sot nga Parlamenti turk.

 

Masat mbështetëse vlejnë edhe për personat që humbën vendin e punës pas 15 marsit.

 

Turqia tashmë paguan 60 për qind të pagave të stafit për kompanitë e detyruara të mbyllin biznesin për shkak të koronavirusit.

 

Në Turqi deri më tani janë raportuar 69.392 raste me koronavirus, përderisa numri i vdekjeve është 1.518 ndërsa 5.674 janë shëruar.

 

Që nga shfaqja në Wuhan të Kinës, dhjetorin e kaluar, koronavirusi i ri është përhapur në mbarë botën.

 

Të dhënat tregojnë se mbi 2 milionë persona janë infektuar globalisht ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në gati 137 mijë.

 

16 prill 2020

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara