e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

 

Pas 40 vitesh, del në shitje një pjesë e tortës nga martesa e Princeshës Diana me Princin Charles.

 

Edhe pse kanë kaluar plot 40 vite që kur Princi Charles dhe Princeshë Diana i thanë “Po” njëri-tjetrit, akoma ka mbetur një copë torte e mbështjellë me një letër ushqimore.

 

Torta ka dalë në shitje pas katër dekadash për 500 paund. Ajo iu dorëzua Moyra Smith, një prej punonjësve të Nënës Mbretëreshë në Clarence House, pas ceremonisë së vitit 1981. Mbeti në familjen e saj deri në vitin 2008, kur u ble nga një koleksionist i cili e shet tani. Feta peshon 800 gramë dhe është ruajtur në një enë të posaçme për torta për katër dekada.

 

Ajo ishte dasma e parë mbretërore e transmetuar në mbarë botën dhe që u ndoq nga 750 milionë shikues, përveç 600 mijë të tjerëve që ishin jashtë Katedrales së Shën Palit në Londër për të parë nusen dhe dhëndrin.

 

Dasmë që kishte të gjithë pamjen e një përralle, por që ishte destinuar të kishte një fund ndryshe nga ajo klasikja: “dhe ata jetuan të lumtur përgjithmonë”, pasi kjo e fundit nuk ndodhi.

 

Pas 15 vitesh martesë, Charles dhe Diana vendosën të ndajnë rrugët e tyre dhe të divorcohen. Pas ndarjes së saj nga Princi në 1995, Diana tha:

 

“Ne ishim tre në këtë dasmë”, duke aluduar në marrëdhënien e burrit të saj me Camilla Parker Bowles, e cila kishte marrë pjesë në ceremoninë e dasmës.

 

 

Më shumë

Putini kritikon praninë e trupave të huaja në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin kritikoi praninë e trupave të huaja në Siri, duke thënë se ato janë atje kundër vullnetit të qeverisë siriane dhe po bllokojnë forcimin e vendit të shkatërruar nga lufta, thuhej në një njoftim të Kremlinit të martën.   Zoti Putin i referohej qindra trupave amerikane të dislokuara në Sirinë […]

Olimpiada ndëshkon Korenë e Veriut për mospjesëmarrje në Lojërat e Tokios

Autoritetet olimpike ndërkombëtare kanë pezulluar Korenë Veriore deri më 2022, për shkak të dështimit të Phenjanit për të dërguar ekipin në Lojërat Olimpike Verore që janë mbajtur muajin e kaluar në Tokio.   Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka bërë të ditur këtë ndëshkim që, pezullon mbështetjen financiare dhe ia pamundëson […]

Talebanët emërojnë qeverinë e re të përkohshme

Talebanët emëruan Mullah Hasan Akhundin, një bashkëpunëtor i themeluesit të lëvizjes së tyre Mullah Omar, si kreun e qeverisë së re të përkohëshme të Afganistanit të martën dhe Mullah Abdul Ghani Baradarin, kreun e zyrës politike, në postin e zëvendës kryeministrit.   Sarajuddin Haqqani, djali i themeluesit të rrjetit Haqqani, të përfshirë në listën […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara