e shtunë 8 maj 2021
e shtunë 8 maj 2021

 

 

Rreth 1,300 emigrantë u kthyen nga Italia vitin e kaluar drejt vendeve të Ballkanit nga ishin nisur. Ata mbërritën në kufirin verilindor të vendit përmes të ashtuquajturës rruga ballkanike.

 

Shumë prej tyre përfunduan të bllokuar në Bosnjë dhe po jetojnë tani në kampe ose në ndërtesa të braktisura, të ekspozuar ndaj temperaturave të acarta të dimrit.

 

Ligjvënësit e krahut të majtë në Itali dhe grupet e mbrojtjes së emigrantëve, si dhe të paktën një gjykatë italiane, thanë se kthimi i emigrantëve në grup pa ndonjë procedurë zyrtare identifikimi apo mundësi për të aplikuar për azil, shkel ligjet italiane, europiane dhe ndërkombëtare. Kthimet e vitit të kaluar u nxitën pjesërisht nga masat kundër përhapjes së koronavirusit.

 

Sipas ligjit të BE-së, emigrantët duhet të identifikohen dhe të renditen si azilkërkues në vendin e parë europian ku mbërrijnë.

 

Më shumë

330 ushtarë të Kosovës, pjesë e stërvitjes “Defender 21”

Kosova po merr pjesë në stërvitjen ushtarake të NATO-s “Defender Europe 21” me 330 pjesëtarë, tha ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Meha.   “Pjesëmarrja jonë në ‘Defender Europe 21’ është 330 pjesëtarë dhe do të jetë një validim i kompanisë tonë. Kështu që, ne jemi pjesëmarrës në ‘Defender Europe 21’ dhe është kënaqësi […]

SHBA: Spekulimet për ndryshime kufijsh në Ballkan, kërcënim i panevojshëm për stabilitetin

Shtetet e Bashkuara mbeten të angazhuara në mbështetje të vendeve të Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre të integrimit evropian dhe antarësimit në institucione kyçe evropiane dhe auroatlantike, thuhet në një deklaratë të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, Ned Price.   Në të, zëdhënësi nënvizon se Uashingtoni vazhdon të punojë me vendet e […]

Sllovenia mohon se inicoi ndryshimin e kufijve në Ballkan

Ministri i Jashtëm slloven, Anze Logar tha sot se nuk ka asnjë “non-paper” në Ballkanin Perëndimor që disa media ia atribuojnë Sllovenisë.   Sipas tij, diskutimet për këtë dokument e kanë dëmtuar Slloveninë si dhe Bosnje e Hercegovinën.   Në seancën e komitetit parlamentar për politikën e jashtme, ministri slloven nënvizoi se strategjia e […]

Votimi i politikanëve kosovarë në Shqipëri, tregon mosbesim ndaj Kosovës

Drejtori i KDI-së, Ismet Kryeziu, ka komentuar shkuarjen e disa politikanëve kosovarë, për të marrë pjesë në zgjedhjet e sotme në Shqipëri.   Kryeziu thotë se votimi i politikanëve kosovarë në Shqipëri, nuk tregon dashni ndaj Republikës së Shqipërisë, por injorim dhe mosbesim ndaj Republikës së Kosovës.   Shkrimi i plotë nga Ismet Kryeziu: […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara