e diel 14 gusht 2022
e diel 14 gusht 2022

 

Rusia dhe Serbia janë ofruar secila në të njëjtën ditë, të vaksinojnë shqiptarët në Ballkan.

 

Ambasada e Rusisë u ofrua publikisht të sigurojë vaksinën e saj për qytetarët e Shqipërisë përmes një postimi në rrjete sociale, ditën e hënë.

 

“I nderuar z. Endri Fuga,

Ju bëjmë me dije se Fondi Rus i Investimeve Direkte (https://rdif.ru/Eng_Index/) është autoruzuar të zhvillojë negociata me vendet, të cilat janë të interesuara për të blerë vaksinat kundër COVID-19. Nuk kemi dyshime se Rusia është e gatshme të sjellë vaksinën e saj “Sputnik-V” edhe në Shqipëri. Vaksinimi me “Sputnik-V” tashmë filloi në Rusi dhe në Argjentinë, ndërkohë më shumë se 50 vende kanë aplikuar për të blerë 1,2 miliard dozë të preparatit. Në çdo rast, e përsërisim informacionin e postuar më parë për karakteristikat dhe avantazhet e saj në krahasime me një serë vaksinash të tjera.”, thuhet në postimin e ambasadës.

 

Një aspekt i pazakontë i postimit ishte se oferta e papritur, ishte formuluar mbi një foto “screenshot” të një postimi në Twitter të drejtorit të komunikimit të Kryeministrisë, Endri Fuga.

 

Fuga i kishte bërë ”retweet” një qëndrimi të Ursula von der Leyen, ku Presidentja e Komisionit Europian njoftonte me gëzim shpërndarjen e vaksinës për vendet e BE, dhe mbi të, Fuga shkruante se Ballkani Perëndimor ishte lënë sërish vetëm, edhe në krizën e koronavirusit.

 

Pak orë para mesazhit të Rusisë, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha se ishte gati të ofronte vaksina për shqiptarët e Kosovës, duke theksuar se Serbia do të vazhdojë të “përkujdeset për popullin e saj në Kosovë”.

 

Kjo deklaratë e Vuçiç vjen pas reagimeve të forta ndaj vaksinimit të popullatës serbe në veri të Kosovës, një proces i realizuar përmes strukturave paralele dhe që anashkalon institucionet e Prishtinës zyrtare. Oferta e presidentit serb u cilësua si provokim nga politikanët në Kosovë. Rusia ka prodhuar variantet e saj të vaksinës të pagëzuar si Sputnik, ndërsa Serbia ka raportuar se është vendi i parë në Ballkan që ka arritur të marrë qindra mijëra doza të vaksinës Pfizer.

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara