e martë 21 shtator 2021
e martë 21 shtator 2021

 

Diplomatët e prekur po marrin mjekim, pas ankesave për dhimbje të forta koke. Sindroma Havana ka prekur shumë diplomatë në botë.

 

 

Sipas raporteve të mediave, qeveria amerikane po heton disa raste të pashpjegueshme të sëmundjes që kanë ndodhur në stafin diplomatik të ambasadës së saj në Berlin.

 

Sipas një raporti, të paktën dy diplomatë amerikanë në Gjermani kanë simptoma të të ashtuquajturës “Sindroma Havana”.

 

“Wall Street Journal” raporton se diplomatët po marrin trajtim mjekësor për marrje mendsh të papërcaktuar, dhimbje koke të forta dhe shenja të tjera sëmundjeje.

 

Edhe në vende të tjera evropiane janë prekur diplomatë amerikanë. Sipas revistës, disa nga të sëmurët po punojnë për tema të Rusisë.

 

Hulumtime për armët akustike?

 

Diplomatët amerikanë pranuan se kishte raste të ngjashme në vende të tjera evropiane në të kaluarën. Disa nga viktimat janë oficerë të shërbimeve të inteligjencës, që merren kryesisht me Rusinë.

 

Në këtë kontekst tërheq vëmendjen që, sipas revistës “Spiegel” dhe platformës suedeze “Bellingcat”, Rusia punon për një metodë për të dërguar nga distanca valë të rrezikshme te një person i synuar. Si hyrje shërben telefoni celular. Për këtë mund të përdoren valët e zërit ose valët e radios.

 

E ashtuquajtura “Sindroma Havana” u shfaq për herë të parë në kryeqytetin kuban pesë vjet më parë. Që atëherë, dhjetëra diplomatë në të gjithë botën janë ankuar për këtë. Diplomatë kanadezë dhe amerikanë dhe familjet e tyre në Kubë kanë vuajtur nga simptomat që nga viti 2016. Rastet u shfaqën më vonë në Kinë, Rusi dhe vetë në SHBA. Kohët e fundit janë shtuar incidentet në ambasadën amerikane në Vjenë.

 

Zyrtarët e qeverisë amerikane kanë shprehur dyshimin se shërbimet e inteligjencës ruse kishin sulmuar stafin e ambasadës së tyre. SHBA ka shprehur dyshimin se të prekurit kanë qenë të ekspozuar ndaj sulmeve akustike përmes frekuencave të radios. Deri tani, megjithatë, kjo nuk është mbështetur me prova. Koordinatori i shërbimit sekret amerikan, Avril Haines duhej të pranonte në fillim të gushtit se shkaku i “Sindromës Havana” ende nuk ishte gjetur.

 

“Sindroma Havana” shoqërohet me ankesa të tilla si dhimbje koke dhe vjellje nga një shkak i panjohur. Viktimat gjithashtu mund të përjetojnë përgjumje, lodhje dhe probleme me dëgjimin dhe shikimin. “Wall Street Journal” raporton, duke cituar diplomatët amerikanë, se disa nga punonjësit në fjalë nuk janë në gjendje të punojnë. Rastet në Berlin do të ishin të parat në një vend të NATO-s në të cilin janë vendosur trupat amerikane.

 

Më shumë

Merkeli flet në Kiev në favor të një samiti të ri

Gjatë vizitës në Kiev, kancelarja Merkel foli në favor të një samiti të ri për Ukrainën, për të qetësuar konfliktin në lindje të vendit.   Takimi duhet të zhvillohet me pjesëmarrjen e krerëve të shteteve të Rusisë, Francës dhe Ukrainës, tha kancelarja në një takim me Presidentin e Ukrainës Selenskyj. Merkeli tha se deri […]

Gjermania frikësohet se mijëra persona kanë marrë ujë të kripur në vend të vaksinës

Autoritetet në veri të Gjermanisë u kanë kërkuar më shumë se 8,000 personave që të vaksinohen sërish kundër koronavirusit, pasi një infermiere dyshohet se u ka dhënë atyre ujë me kripë, në vend të dozës së vaksinës.   Policia është duke hetuar veprimet e infermieres në një qendër vaksinimi në Friesland, transmeton BBC.   […]

Përmbytje në mes të verës, plazh në sheshin “San Marco” të Venecias

Sheshi “San Marco” në Venecia u përmbyt në mes të verës për shkak të shirave të rrëmbyeshëm, që janë të rrallë në këtë periudhë të vitit në këtë qytet.   Ndryshe nga përmbytjet që ndodhin gjatë vjeshtës dhe dimrit, të dielën në mbrëmje, turistët e shijuan mbushjen e sheshit me ujë, me të rriturit […]

Berlin: “Muret bien, kur njerëzit nuk mund t’ i durojnë ato“

Muri vazhdoi të zgjatet duke u ndërtuar edhe në segmente të tjera. Në fotografi punimet nga ndërtimi i zgjatjes së murit në rrugën Zimmerstrasse në vitin 1964     Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që do ta mbante për gati 30 vjet Gjermaninë të ndarë dhe që u kthye […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara