e diel 24 janar 2021
e diel 24 janar 2021

 

“Pa përkthimin do të jetonim në troje që i kufizon heshtja”

GEORGE STEINER

 

 

Sot dita Botërore e Përkthimit, një ditë që na kujton aftësinë e jashtëzakonshme të gjuhës për të udhëtuar nga një kulturë në tjetrën, duke përsosur njerëzimin.

 

Në këtë ditë kujtojmë me nderim gjithë atë plejadë përkthyesish duke nisur nga Ali Korça e Fan Noli deri tek shqipëruesit e rinj që me përkushtim sjellin në gjuhën shqipe vepra të rëndësishme të kulturës botërore.

 

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit, në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar, kujtuan këtë ditë me simpoziumin “Kufijtë kohorë dhe gjuha”, ku referuan studiues e profesorë të përkthimit.

 

Më shumë

Gjakova vishet kuq e zi! Artistë nga të gjitha trevat shqiptare festojnë Ditën e Flamurit me këngë e valle

Me këngë e valle tradicionale, Gjakova kremtoi ditën e flamurit me festivalin folklorik mbarëkombëtar “N Odën e Malësisë së Gjakovës”.   Edicioni i tretë i festivalit bëri bashkë dhjetëra artistë nga mbarë trevat shqiptare. Një moment emocionues ishte parakalimi i artistëve me këngë e valle në rrugët e qytetit të Gjakovës, i zbukuruar me […]

15 vjet isopolifonia shqiptare në listën e UNESCO-s/ Meta: Gjuha, kënga polifonike dhe identiteti i shqiptarit do të jenë përherë një e të pandara

Presidenti i Republikës, Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti veprimtarinë artistiko-kulturore që u mbajt në Muzeun Etnografik të Vlorës, 15-vjetorin e përfshirjes së isopolifonisë shqiptare në listën e “Kryeveprave të trashëgimisë gojore të njerëzimit”, të mbrojtura nga UNESCO-ja.       Presidenti Meta uroi veçanërisht korifejtë shqiptarë të polifonisë, ata që “në rolet e […]

Filmi i parë ruso-shqiptar pas gjysmë shekulli: Gruaja sovjetike në burgun e Enver Hoxhës

Pas më shumë se gjysmë shekulli që nga bashkëpunimi i fundit, filmi i parë i përbashkët nga krijuesit rusë dhe shqiptarë ka përfunduar, megjithëse nuk është e qartë se kur do të paraqitet në publik. Bëhet fjalë për filmin “Gjirokastra”, regjinë e të cilit, si debutor, e ka bërë skenaristi Yuri Arabov. Skenarin e […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara