e shtunë 18 shtator 2021
e shtunë 18 shtator 2021

 

Ish-presidenti thotë se Joe Biden duhet të “dorëhiqet i turpëruar” për atë që lejoi të ndodhte në Afganistan.

 

Ish-presidenti Donald Trump i ka bërë thirrje dje pasuesit të tij të japë dorëheqjen pas tërheqjes së trupave amerikane nga Afganistani dhe marrjes së shpejtë të pushtetit nga militantët talibanë.

 

“Është koha që Joe Biden të dorëhiqet i turpëruar për atë që lejoi të ndodhte në Afganistan,” shkruante Trump në një deklaratë.

 

“Por kjo gjithsesi nuk duhet të jetë një problem, pasi ai nuk është zgjedhur në mënyrë legjitime,” shtoi Trump, duke kritikuar gjithashtu Biden për rritjen e rasteve të infektimit me COVID-19 në SHBA, për çështjen e emigracionit, ekonominë dhe politikat e energjisë.

 

Ai tha se tërheqja amerikane nga Afganistani do të kishte qenë “shumë ndryshe dhe shumë më e suksesshme” nëse do të kishte qenë vetë president.

 

“Ajo që Joe Biden ka bërë me Afganistanin është legjendare. Do të mbahet mend si një nga disfatat më të mëdha të historisë së SHBA”, shtonte Trump.

 

Por Biden mbronte vendimin e tij për tërheqjen e trupave amerikane, duke thënë se prezenca e SHBA atje për 20 vjet, ishte “e papranueshme”.

 

“Edhe një vit, edhe pesë vjet, Prezenca ushtarake e SHBA nuk do të sillte asnjë ndryshim nëse vetë ushtria afgane nuk mund të mbajë vendin e saj. Prezenca e përhershme e SHBA në luftën civile të një vendi te huaj, për mua është e papranueshme”, tha Biden të shtunën.

 

 

Më shumë

20 vjetori i sulmeve terroriste në SHBA, Biden në kërkim të mbylljes së një epoke

Sulmet e 11 shtatorit 2001 ndodhën brenda një periudhe prej më pak se 102 minutash, duke shkaktuar vdekjen e 2,996 njerëzve në atë ditë. Ky është sulmi më i rëndë terrorist në historinë moderne të Shteteve të Bashkuara.   Sulmet u pasuan nga lufta në Afganistan që zgjati gati 20 vjet, që sipas […]

Senatori amerikan: “Agjencia e Faucit i dha fonde Institutit të Wuhan e financoi studime për Covid-19 në Kinë”

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.   Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept […]

Afganistan: Turqia iu afrohet talibanëve

SHBA janë tërhequr nga Afganistani. Turqia po përpiqet të zerë vendin e amerikanëve si fuqi rajonale, edhe për shkak të interesave të saj. Shumë turq nuk e shohin me sy të mirë afrimin e presidentit Erdogan me talibanët.     Shifrat e Kombeve të Bashkuara e bëjnë të qartë gjendjen dramatike në Afganistan: […]

Talebanët: Kina do të mbajë ambasadën e saj në Kabul

Kina do të mbajë ambasadën e saj në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, theksuan talebanët, raporton Anadolu Agency (AA).   Njoftimi erdhi pasi Abdul Salam Hanafi, zëvendës drejtor i zyrës politike të talebanëve në Doha, Katar, foli në telefon me zëvendësministrin e Jashtëm të Kinës, Wu Jianghao, tha zëdhënësi i talebanëve, Suhail Shaheen.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara