e mërkurë 8 dhjetor 2021
e mërkurë 8 dhjetor 2021

 

Ish-Presidenti i SHBA,Donald Trump qëndroi rreth pesë muaj larg vëmendjes së madhe të publikut. Tani ai u rikthye me tubimin e parë të madh pas mandatit si president.

 

Nën moton “Të shpëtojmë Amerikën!” republikani doli përpara mijëra mbështetësve të tij në Uellington, Ohio. Donald Trump u kërkoi atyre të rikthejnë shumicën republikane në Kongres. Në zgjedhjet e ndërmjetme të vitit 2022 është në rrezik diferenca e vogël që kanë demokratët si shumicë në të dy dhomat e Kongresit të SHBA-së.

 

Në fjalën e tij Trumpi përsëriti akuzën e tij të hedhur shpeshherë poshtë se në zgjedhjet presidenciale të nëntorit kishte pasur mashtrime. Trumpi kritikoi gjithashtu politikën e imigracionit të pasardhësit të tij Joe Biden dhe ripërsëriti gjithashtu kritikat e tij ndaj Gjermanisë për gazsjellësin Nord Stream 2 në Detin Baltik.

 

A do të kandidojë përsëri Trumpi?

 

Trump nuk bëri deklarata të qarta për të ardhmen e tij politike në fjalimin e tij 90 minutësh. Deri tani ka pasur vetëm spekulime, nëse ai do të kandidojë përsëri për zgjedhjet presidenciale 2024. Për të konsoliduar ndikimin e tij tek Republikanët, ai aktualisht po mbështet miqtë besnikë të partisë, të cilët garojnë për shembull kundër kundërshtarëve politikë brenda partisë për zgjedhjet paraprake për zgjedhjet e ardhshme të Kongresit.

 

 

Që nga fundi i mandatit të tij në detyrë Trump kishte mbajtur fjalime vetëm në ceremoni dhe aktivitete të brendshme të Partisë Republikane. Mitingu përpara mbështetësve në Ohio ishte i pari në stilin e tubimeve masive që ai ka mbajtur gjatë fushatave të tij zgjedhore dhe presidencës. Sipas policisë në tubim kishin marrë pjesë rreth 20,000 vetë. Tubime të ngjashme janë planifikuar gjatë javës tjetër në Teksas dhe Florida.

 

Trump u largua nga posti i presidentit më 20 janar pas humbjes në zgjedhje ndaj Bidenit. Megjithatë deri sot 75-vjeçari nuk e ka pranuar se i humbi zgjedhjet.

 

 

 

 

Më shumë

Lukashenko dhe tranziti i gazit rus drejt Europës

Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënoi me mbylljen e rubinetit të gazit Jamal Europa. Por Gazpromi ka rrugë të tjera për të sjellë gaz tek klientët e tij.   Lajmi pushtoi para pak ditësh mediat: Pushtetmbajtësi bjellorus, Aleksander Lukashenko kërcënon Europën me ndaljen e tranzitit të gazit rus drejt Europës! Kërcënimi erdhi në kulmin e […]

Thirrja nga Bjellorusia kalon përmes Turqisë

Në tetor, më shumë se 5000 emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, mbërritën në Gjermani nëpërmjet Bjellorusisë. Investigimi i ARD Report München tregon: itinerari është i organizuar mirë dhe kalon përmes Turqisë. Qendra e parë e pritjes në Eisenhüttenstadt është e rrethuar me gardhe të larta. Deri pak ditë më parë, çdo emigrant i […]

Irani kryen manovra ushtarake para rifillimit të bisedimeve bërthamore

Ushtria e Iranit ka nisur manovrat ushtarake të përvitshme pranë Gjirit Persik, njoftoi televizioni shtetëror iranian, disa javë përpara rifillimit të bisedimeve mes Teheranit dhe fuqive botërore për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Manovrat po zhvillohen në një territor të gjerë, në pjesën lindore të ngushticës së Hormuzit deri në atë veriore […]

32-vjetori i Rënies së Murit të Berlinit

09 Nëntori shënon 32-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit. Kjo datë simbolizon rënien e komunizmit të Evropë. Pak pas mesnatës së 13 gushtit 1961, qeveria gjermane u dha urdhër 40 mijë ushtarëve dhe policëve gjermano-lindorë të bllokonin me tela me gjemba gjithë kufirin, duke lënë vetëm 13 pika kalimi për në Berlinin Perëndimor. […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara